Rellun jälkeen Golf

Vaihdoin rellun golffiin ja hyvältä tuntuu, mutta onko muilla minkälaisia kokemuksia auton tekniikasta ja ns.tyyppivioista. Olen tullut jotenkin hermoksi Rellun Megane 1,9 D jälkeen. Ja Golffini on sillä vanhemmalla 102 heppasella koneella.
91801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mitään ihmeellisempää vikaa ole, tosin Vw laatu on viimeaikoina ollut vähän heikossa ja vikoja on esiintynyt huomattavan paljon verrattuna aiempiin.

Jos kerran öljyä ei oikein mahdottomasti syö niin eiköhän noiden muiden vikojen kanssa pärjää, onhan auto tosin hyvä ajaa mutta meluahan siinä on liiaksi asti.

Silti hyvä auto kumminkin.

Äänestä
  • Passat sai Tuulilasin kestotestissä arvosanan "Mallioppilas".

    Äänestä

  • Juurihan kirjoitti:

    Passat sai Tuulilasin kestotestissä arvosanan "Mallioppilas".

    Laatu vähän vaihtelee. Passat pärjäsi 30.000 km hyvin, mutta AutoBildin 100.000 km:n testeissä Polo ja Touran ovat olleet surkeita.

    Äänestä

  • näköjään kirjoitti:

    Laatu vähän vaihtelee. Passat pärjäsi 30.000 km hyvin, mutta AutoBildin 100.000 km:n testeissä Polo ja Touran ovat olleet surkeita.

    Eikä vikoja lainkaan. Huoltoväli 30000km. Ei ole onnistunut millään omistamallani merkillä sama(mukana MB, Toyota, Nissan, BMW jne.)

    Äänestä

  • näköjään kirjoitti:

    Laatu vähän vaihtelee. Passat pärjäsi 30.000 km hyvin, mutta AutoBildin 100.000 km:n testeissä Polo ja Touran ovat olleet surkeita.

    Autobild testasi myös Golf V:n ja sekin pelasi niin hyvin 100 000 km testin, että päättivät jatkaa testiä 200 000 km:iin asti.
    Nuo kotimaisten lehtien 30 000 km testit on aika lyhyitä, sehän on öljynvaihtoväli.

    Äänestä

Itse vaihdoin vanhasta Lagunasta dieselgolffiin (farkkumalli). Täytyy sanoa että tähän mennessä (23 000 ajettu) olen tyytyväinen kaikkeen paitsi öljynkulutukseen ja ajettavuuteen (litran olen öljyä kaatanut sisään, on alarajoilla, eli pari litraa kai kulunut).

Ajettavuudesta minun on todettava että tämä on jotenkin tunnoton. Tarkka ja jämäkkä kylläkin, mutta alussa minulla oli talvella välillä vaikea huomata missä vaiheessa pito lähtee... Oikeastaan sen huomasi vasta jos yrittii kiihdyttää ja kääntää - kun mitään ei tapahtunutkaan. Lisäksi ihmetyttää sellainen että mutkissa tuppaa peräpää lähtemään irti. Olisiko mallista johtuen vähän kevyt (kun tyhjällä kontilla lähinnä ajan), vai mikä lie syynä...

Vasemman puolen vilkku irtosi ensimmäisessä pesussa. Jäi roikkumaan. Painoin takaisin paikalleen ja hyvin on pysynyt. Saman teki pelkääjän puolen jalkatilan ilmasuuttimen suojamuovi (mikä lie viralliselta nimeltään). Eivät fataaleja, mutta kyllähän se jostain kertoo.

Muuten kyllä kiva. Tilaakin on hyvin riittänyt, joskin nyt kun takapenkillä alkaa olla maksimitilantarve muutamiin vuosiin (muksu juuri kasvamassa ulos turvaistuimesta, ylettyy ikävästi potkimaan kuskin penkin selkänojaa), on ehkä vähän ahtaampaa... Aikuinen tai kaksi tuonne kuitenkin mahtuu varoitteluista huolimatta aika hyvin. Kolmea en ehkä tunkisi, ainakaan pitkälle matkalle. :)

Äänestä

VW:hän eilen juuri hehkutti hesarissa sivun kokoisella ilmoituksella, miten Golf pärjäsi TM:n ruostetestissä. Nelosmallin Golf sai ainoana 5 tähteä, esim. Ford ei saanut ainuttakaan tähteä.

Itselläni on neljä vuotta vanha Golf. Se mistä tykkään on etenkin ajettavuus, se on nautinto. Pakoputki tosin oli ruostunut takapöntön takaa jopa puhki, mistä auto reputti ensimmäisen katsastuksen. Muuten auto on hieno peli.

Äänestä

Itse olen oistanut myös Varintin vanhalla tekniikalla pari vuotta, eikä mitään ongelmia. Autolla kuulemma voi ajaa huoletta 500 000km, sillä moottori on todella matala viritteinen. Nyt ajettu vasta reilut 100 000km. Eikä tuo äänitaso normaalia korkeampi ole.

Äänestä
  • Paljon niillä ajetaan. Ystäväni VW -Jetta oli 385tkm ajettu, kun meni vaihtoon. Toisen ystävän variant Golf 400000km ,ja sitten antoi eläkeläisisälleen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Golf 1,6 102hv kirjoitti:

Vaihdoin rellun golffiin ja hyvältä tuntuu, mutta onko muilla minkälaisia kokemuksia auton tekniikasta ja ns.tyyppivioista. Olen tullut jotenkin hermoksi Rellun Megane 1,9 D jälkeen. Ja Golffini on sillä vanhemmalla 102 heppasella koneella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu