jos joku viisaampi vois neuvoo mistä vois olla kyse ku ei näyttöö tuu kuvaa. eli ostin uuden koneen osina jotka ovat seuraavat:
kotelo:antec2 sonata
näyttis: geforce 8800gts
prossu:core2duo
emo:asus p5b
jostakin syystä kun laitan virrat päälle tuulettimet pyörähtä kerran ja näppiksen valot välähtää jonka jälkeen näyttää että konesammuu mutta sitten se lähtee muutaman sekunnin päästä päälle mutta kuvaa ei näy.
olen yrittäny purkaa ja koota koneen uudelleen useamman kerran ja olen jopa resetoinut cmoksen ja tarkistanu että jumpperointi on oikein mutta en ole keksinyt mistä voisi vika joshtua. Niin ja näyttö minulla on vga liitäntäinen eikä näyttiksessä ole kuin dvi liittimet mutta mukana tuli adapteri jota olen käyttänyt ole jopa yrittänyt vanhemman näyttiksen mukana tullut toista adapteria mutta tuloksetta joten mistä voisi olla kyse?
uus kone ei toimi!
8
1707
Vastaukset
- Stinky
näytönohjaimen virtapiuha, jonka olet unohtanut laittaa?
- Erkko!
Poweri on alimitotettu.
- apilaa
Näyttö on kytketty koneeseen väärin. Löytyykö DVI? Tarvitset ehkä välikappaleen.
- ............
Siis minulla on jopa kaksi kappaletta noita dvi adaptereita mutta kummallakaan ei tule kuvaa. Powerin pitäisi olla riittävän tehokas ainakin verkkokauppa.com:n mukaan
- Erkko!
Jos olen oikein ymmärtänyt niin 8000-sarjassa on kaksi DVI-I (DVI-Integrated) liitintä, eli adapterilla pitäisi saada kuva putkelle. Jos mahdollista lainaa kaverilta lättyä, ja kokeile myös sillä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/GeForce_8
Ihmettelen noiden tehon- ja virrantarpeita. 130W ja 30A (12VDC linjasta).
30A x 12V = 360W
Kuitenkin näytönohjaimeen joutuu kytkemään kaksi PCI-e syöttökaapelia. En ole tutkinut asiaa tarkemmin, mutta kuvittelisin niiden aina olevan erillisiä linjoja. Jos omaa useampia PCI-e syöttöjä, kokeile eri yhdistelmiä niistä.
Yleensä kuitenkin näytölle tulee ilmoitus, jollei lisävirransyöttökaapeli ole kytkettynä.
Vaikuttaisi siis kuitenkin siltä, että jokin laite ei saa tarpeeksi virtaa ("tuulettimet pyörähtä kerran ja näppiksen valot välähtää jonka jälkeen näyttää että konesammuu mutta sitten se lähtee muutaman sekunnin päästä päälle mutta kuvaa ei näy") tahi kuva ei tule putkelle saakka.
Älä kuitenkaan pidä meitä jännityksessä, vaan kerro minkä merkkinen ja tehoinen powerisi on.Geforce 8800GTX:n kohdalla ei ole vielä löydetty ohjelmistoa, mikä aiheuttaisi niin suurta kulutusta, että se tarvitsisi molempia pci-e lisävirtaliittimiä.
Sinäsä Geforce 8800GTX core2 kokoonpanolle riittäisi vallanmainiosti BeQuiet SP 450W..ja hiljaisena pysyy tuo virtalähde.
Jotain yhteensopivuus ongelmia näyttäisi löytyvän aika helposti googlaamalla Asus- Antec.
Jopa aivan samat kuin sinulla.
Pari ratkaisua löytyi.
USB johdot väärin päin emolla.
USB johdot kokonaan irti niin toimi.
Jotkin muistit vaatii enemmän kuin sen 1,8V että yleensäkään toimii.
Tietysti kannattaa jättää kaikki ylimääräinen kytkemättä...DVD,kiintolevy jne. jos pääsisi edes BIOS SET UP:iin tutkimaan niitä asetuksia.- ..................
Juu repäsin usbin pois niin rupes pelaamaan :) Kiitos kaikille vastauksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400