uus kone ei toimi!

..........

jos joku viisaampi vois neuvoo mistä vois olla kyse ku ei näyttöö tuu kuvaa. eli ostin uuden koneen osina jotka ovat seuraavat:

kotelo:antec2 sonata
näyttis: geforce 8800gts
prossu:core2duo
emo:asus p5b

jostakin syystä kun laitan virrat päälle tuulettimet pyörähtä kerran ja näppiksen valot välähtää jonka jälkeen näyttää että konesammuu mutta sitten se lähtee muutaman sekunnin päästä päälle mutta kuvaa ei näy.

olen yrittäny purkaa ja koota koneen uudelleen useamman kerran ja olen jopa resetoinut cmoksen ja tarkistanu että jumpperointi on oikein mutta en ole keksinyt mistä voisi vika joshtua. Niin ja näyttö minulla on vga liitäntäinen eikä näyttiksessä ole kuin dvi liittimet mutta mukana tuli adapteri jota olen käyttänyt ole jopa yrittänyt vanhemman näyttiksen mukana tullut toista adapteria mutta tuloksetta joten mistä voisi olla kyse?

8

1724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stinky

      näytönohjaimen virtapiuha, jonka olet unohtanut laittaa?

      • Erkko!

        Poweri on alimitotettu.


    • apilaa

      Näyttö on kytketty koneeseen väärin. Löytyykö DVI? Tarvitset ehkä välikappaleen.

    • ............

      Siis minulla on jopa kaksi kappaletta noita dvi adaptereita mutta kummallakaan ei tule kuvaa. Powerin pitäisi olla riittävän tehokas ainakin verkkokauppa.com:n mukaan

    • Erkko!

      Jos olen oikein ymmärtänyt niin 8000-sarjassa on kaksi DVI-I (DVI-Integrated) liitintä, eli adapterilla pitäisi saada kuva putkelle. Jos mahdollista lainaa kaverilta lättyä, ja kokeile myös sillä.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/GeForce_8

      Ihmettelen noiden tehon- ja virrantarpeita. 130W ja 30A (12VDC linjasta).

      30A x 12V = 360W

      Kuitenkin näytönohjaimeen joutuu kytkemään kaksi PCI-e syöttökaapelia. En ole tutkinut asiaa tarkemmin, mutta kuvittelisin niiden aina olevan erillisiä linjoja. Jos omaa useampia PCI-e syöttöjä, kokeile eri yhdistelmiä niistä.

      Yleensä kuitenkin näytölle tulee ilmoitus, jollei lisävirransyöttökaapeli ole kytkettynä.

      Vaikuttaisi siis kuitenkin siltä, että jokin laite ei saa tarpeeksi virtaa ("tuulettimet pyörähtä kerran ja näppiksen valot välähtää jonka jälkeen näyttää että konesammuu mutta sitten se lähtee muutaman sekunnin päästä päälle mutta kuvaa ei näy") tahi kuva ei tule putkelle saakka.

      Älä kuitenkaan pidä meitä jännityksessä, vaan kerro minkä merkkinen ja tehoinen powerisi on.

      • Geforce 8800GTX:n kohdalla ei ole vielä löydetty ohjelmistoa, mikä aiheuttaisi niin suurta kulutusta, että se tarvitsisi molempia pci-e lisävirtaliittimiä.

        Sinäsä Geforce 8800GTX core2 kokoonpanolle riittäisi vallanmainiosti BeQuiet SP 450W..ja hiljaisena pysyy tuo virtalähde.


    • Jotain yhteensopivuus ongelmia näyttäisi löytyvän aika helposti googlaamalla Asus- Antec.
      Jopa aivan samat kuin sinulla.

      Pari ratkaisua löytyi.
      USB johdot väärin päin emolla.
      USB johdot kokonaan irti niin toimi.
      Jotkin muistit vaatii enemmän kuin sen 1,8V että yleensäkään toimii.

      Tietysti kannattaa jättää kaikki ylimääräinen kytkemättä...DVD,kiintolevy jne. jos pääsisi edes BIOS SET UP:iin tutkimaan niitä asetuksia.

      • ..................

        Juu repäsin usbin pois niin rupes pelaamaan :) Kiitos kaikille vastauksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      555
      9168
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6284
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      380
      5337
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4811
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      101
      4433
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4093
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4037
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      105
      2145
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1568
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe