Naapurin kissat kuseskelevat seinän vierustat ja haju on melkoisen epämiellyttävä. Miten saisi kisut karsastamaan seinän vierustaa ja hiekkalaatikkoa saniteettitilana?
Kissanpissa pihalla
Angora
6348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on olemassa karkoitinaineet, joita saa eläin kaupasta. Lasten hiekkalaatikkoon meidän edellisessä taloyhtiössä pidettiin ensin pressua, se piti kissat ihan hyvin pois, mutta ongelma oli että hiekka pysyi kuivana, eikä saanut tehtyä kakkuja, niin siihen rakennettiin sellainen puinen ritilä päälle, se toimi hyvin.
Kissankarkoitetta saa ostettua lähimarketistakin. Ihan pikkukaupoista sitä ei välttämättä löydy, mutta paremmin varustetuilta eläinruokaosastoilta sitä löytyy varmasti.
kissa juokentelee irrallaan kuseksimassa . kannattais ehkä sanoa naapurille itselleen että kissasta on häiriöö.
Olen yrittänyt vaikka mitä ainetta, ml sitrusmehut mutta ei tehoa. Paras vaihtoehto on jutella kissan omistajien kanssa jos se ei tehoa olet ongelmissa. (niinkuin minäkin)
Ainoaksi jatko lääkkeeksi joka tehoaa olen huomannut loukutuksen. Siitä on paljon vaivaa mutta näköjään yhteiskunta ei ole muitakaan konsteja sallinut tämän kissaterrorismin haittojen vähentämiselle.
samasta ongelmasta. Kolme pientä lasta ja kaksi naapurin kissaa juoksenteli kuseksimassa pitkin pihaa. Puhui naapureilleen, mutteivat välittäneet. Jäljelle jäi tuo loukutus ja he veivät kissat kissataloon. Tietoa ei ole kuinka niille kävi, mutta ainakaan naapureille ne eivät tulleet takaisin.
Näin kissaihmisenä kuulostaa kauhelta kissoja kohtaan, koska omistajiahan asiasta pitäisi kopauttaa.
Sama koirien kanssa, kun ei se vika yleensä ole siinä koirassa vaan sen talutusnuoran toisessa päässä.. :(
Olen myös yrittänyt karkottaa omia ja naapurin kissoja autokatoksesta. Tähän asti olen koittanut 1 pullo kissankarkoitetta, 1 pullo etikkaa ja pussillinen pippuria, mutta kakikasoja ja kekoja löytyy autokatoksen soralta heti seuraavana aamuna.
Kertokaa ihmeessä jos tiedätte hajusteen, mikä pitäisi kissat pois...