Nostradaamus ennustaa 2007 on kuuma vuosi

Kun ennustus toteutuu tulevan kasvukauden osalta, tarkoittaa se viljan ja lihan markkinahinnan nousua.

Kun maapallon läpötila nousee hiukan lisää, ei löydy enää mailman markkinoilta ylijäämä eriä joita on ostanut pääasiassa Kiina ja KESKO.

Mielenkiintoiseksi se tekee tukien osalta.Muuttuuko tuet katokorvaukseksi tulevaisuudessa.
Tulevaisuudessa voitaisiinkin lopettaa puhtaat maataloustuet KOKO EUROOPASTA ,koska jos eurooppalaiset eivät haluoa ostaa oman maan tuotantoa voidaan tuotanto myydä vaikka Kiinan rikkaille ja niillähän on ostovoimaa

Lopuksi voin todeta kyynisesti seuraavaa: Oma suu on lähempänä kuin toisten suut!!!!
8588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Osuuskunnat survovat nousut omaan taskuunsa.

Äänestä

Jonkinlainen viljaan liittyvä hässäkkä näyttää todennäkoiseltä
Esimerkiksi vehnän osalta viime sato ei riitä ,vaan joudutaan
syomään varastoja.
No minkälaisia nämä varastot sitten ovat? Sellaiset varmuusvarastot
kuin Suomessa ovat aika harvinaisia maailmanmitassa. Enimmäkseen on kyse
vain vuoden sadon käsittelyyn tarvittavista varastoista.
Eipä ne ole suuret Suomessakaa ,erään Tiken arvion mukaan sato plus varastot riittävät
seuraavaan satoon saakka,ylimäärää ei kuitenkaan ilman tuontia jäisi.
Ending stock eli varastotilanne satovuoden lopussa 31/5 2007 on jäämässä vehnän
osalta USDA arvion mukaan n. 120 milj. tonniin.
Tämä on jo vaarallisen alhainen luku koska uusi sato on vasta valmistumassa,eli
niiden on vielä riitettävä kuukausi,kaksi.
Tasan eivät käy onnen lahjat,eli käytännossä viljan loppuminen tulee aiheuttamaan
hamstrausta, mellakointia ja nälänhätää.
Siitäkohän syystä FAO pitää virhellistä lukua omissa arviossaan,eli viime kevään
lukua 147 milj. tonnia?
Eipä näytetä luotettavan USDA,nkaan arvioon vaan alimmat luvut pyorivät 100 miljoonan
tonnin tietämissä, Tämä tietäisi jo rajua vehnän hinnan nousua länsimaissakin.
Onhan se jo noussutkin,jonka seurauksena viljelyn kannattavuus on parantynut.
Laskelma loytyy täältä.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wheat

Yleinen arvio näyttää olevan että tulevan sadon osalta ei ole varaa epäonnistumiseen,
tilanne on ihan oikeasti veitsen terällä.

Äänestä
  • Tämän väärän tilaston varjolla mailman valtiot ostaa itselleen aikaa ja toivoo vilja satdon olevan runsas.Viljan markkina hinnan nousu johtaa palkkojen jatkuvaan ja hallitsemattomaan nousuun.Ja se jokavuotinen bruttokansantuote muuttuu negatiiviseksi, sehän on huono asia vakaalle markkinataloudelle.

    Mutta on siinä jotain hyvääkin , ei ole mitään ylijäämä eriä enään tarjolla" halvan ruuan" ystäville.
    Toiseksi Suomalainen viljan viljely tulevaisuudessa tulee kannattavammaksi mitä se ei nykyään ole.

    Äänestä

  • Puhut vähän mutta valitettavan totta. Tulevanvuoden ruokia ei ole missään vaan ne on kasvatettava maajussin toimesta maassa. Suomestakin on entiset valtion viljavaraston varmuusvarastot hajotettu maan tasalle. Ainoat viljavarastot on ne mitä maajusseilla on laareissa että silleen. Nälkä voi olla jo vuoden päästä silloin viljaa jaetaan korteilla eikä rahalla.

    Äänestä

  • tietolaari kirjoitti:

    Puhut vähän mutta valitettavan totta. Tulevanvuoden ruokia ei ole missään vaan ne on kasvatettava maajussin toimesta maassa. Suomestakin on entiset valtion viljavaraston varmuusvarastot hajotettu maan tasalle. Ainoat viljavarastot on ne mitä maajusseilla on laareissa että silleen. Nälkä voi olla jo vuoden päästä silloin viljaa jaetaan korteilla eikä rahalla.

    ----

    Äänestä

  • ,.,,, kirjoitti:

    ----

    ööööööö

    Äänestä

Historia toistaa,

Äänestä

´´´0

Äänestä

Kommentoi aloitusta


CCCP-B-tukialue kirjoitti:

Kun ennustus toteutuu tulevan kasvukauden osalta, tarkoittaa se viljan ja lihan markkinahinnan nousua.

Kun maapallon läpötila nousee hiukan lisää, ei löydy enää mailman markkinoilta ylijäämä eriä joita on ostanut pääasiassa Kiina ja KESKO.

Mielenkiintoiseksi se tekee tukien osalta.Muuttuuko tuet katokorvaukseksi tulevaisuudessa.
Tulevaisuudessa voitaisiinkin lopettaa puhtaat maataloustuet KOKO EUROOPASTA ,koska jos eurooppalaiset eivät haluoa ostaa oman maan tuotantoa voidaan tuotanto myydä vaikka Kiinan rikkaille ja niillähän on ostovoimaa

Lopuksi voin todeta kyynisesti seuraavaa: Oma suu on lähempänä kuin toisten suut!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu