Onkos noissa 406 dieseleissä (HDI-00) ollut kytkinongelmia? Olen ostattelemassa tuollaista vähän ajettua (100tkm) pösöä ja kytkin ottaa minusta kiinni oudon ylhäällä ja terävästi. Säätöä vailla vai levy loppu? vai onko ominaisuus?
Vertailukohtana on tosin vain samanlaiset 406:n bensaversiot...
Vertailukohtana on tosin vain samanlaiset 406:n bensaversiot...
Vastaukset 14
Vanhimmat
Minulla on ollut 2 hdi pösöä, ja molemmissa ollut samanlainen, ja tosta kytkimestä on olut ennenkin vastaavaa juttua. Joten eiköhän se ole ominaisuus.
Ja on muuten hyvä auto, osta pois!
ihan samoin bensa406 kanssa. Semmonen sen kuuluukin olla. Tottuu kyllä. Ja sitten kun ajat taas jotakin muuta autoa niin ihmettelet sen kytkintä. Näin se menee sukupolvelta toiseen. 406 kytkin on mun mielestäin oikke luannikas käyttää.
kytkin. Avensiksen jälkeen kiinnitin asiaan huomiota, mutta huolloissa ei ole koskaan ollut tarvetta sen kummenpiin uusintoihin.
On muuten kumman laadukas peli tuo Pösö 406 HDI.
Toyotille tyypillinen yleinen löystyminen puuttuu Pösöstäni täysin. Auto on todella upea ajettava varsinkin moottoriteillä, missä vääntävä moottori on parhaimmillaan.
PS. Istuimet ovat vähän japsiluokkaa, mutta niilläkin pärjää kyllä.
Omassa alkoi luistamaan n. 240.000km kohdalla, se ilmenee kun painaa kaasun pohjaan 5-vaihteella 60-80km/h nopeudella. Olen kuullut muidenkin joutuneen vaihtamaan kytkinpaketin, varsinkin jos on ollut paljon kaupunkiajoa. En ole kuitenkaan havainnut kuvaamaasi lyhyttä toiminta-aluetta.
Omassani n. 400 000 km vaihdettiin kytkin, painelaakerin takia, pintaa oli vielä ihan hyvin, muuta samalla kytkinpinnat , asetelma myös uusiksi (osat 180€)
Kytkimessä ei ole erikseen säätöä, koska toiminta pelaa hydraulisesti ja siinä normaali automaatti säätönsä.
Kiitos kaikille lohdullisista kytkin.- yms. kommenteista - kaupat tuli! Aihetta lienee pieneen itsetutkiskeluun kun ostaa ranskalaisen auton (näin ainakin työkaverit meinaa)
No, aika näyttää!
Itsekin ostin elämäni ensimmäisen ranskalaisen 406 hdi 80kw, pidin niitä täysin turhina autoina, onneksi jouduin pakon edessä ostamaan, koska en ole katunut päivääkään! Aivan loistopeli =) ps. Kytkien kanssa sama juttu, ottaa tosi ylhäältä, mutta ei luista, eli tottumis kysymys =)
Valeon paskakytkin...painelaakeri sorvaa ittensä läpi asetelmasta, 50tkm ajettuna omasta hajosi, vaihdettiin LUK merkkinen missä pyöreä painelaakeri takuuseen meni..etujouset katkeaa, mittari näytää mitä sattuu vai mitä luulet diesel 100tkm ja 00, kilometrit ei kerry korjaamolla, tosin 300tkm ajettuna mittari nollaantuu...on niitäkin jotka pösöllä ajaneet tuon matkan: pari moottoria ja laatikko kerran vaihtoon kun se mutteri siellä...ja kaikki muutkin osat ainakin muutamaan kertaan elikkä: yhden pösön elinkaari: jos 300tkm ajetaan niin siihen vaihdetaan ainakin kolmen uuden pösön edestä osia, minä tiedän kun rappaan niitä: t: BENKKU, helmat ruostuu sisältä mutta eihän se psa koritakuu..nauravat että mitäs ostit psaka tuotteemme !!! ne emme harrasta takaisinkutsuja korjatkaa omaan piikkiinne torvelot kun ette nettiä osaa käyttää missä löytyy tietoa "laadustamme"
pösön edestä osia
Menikö sitä alkoholia paljonkin jouluna?
Pösöjä talossa ollut vuoskymmeniä, ajettu kokonais kilometri matkaa noin 2,8 milj, yksi kytkinlevy, ja yksi kytkinpaketti se meni noin 600tkm kohdalla..
407 nallissa sama kytkin, ei ranskikset opi mitään....sutaa vaan tolloille:
http://peugeot-foorumi.com/index.php?topic=62661.15
Kaikki on kait suhteellista. Rempattavaa nuilla "ei vikoja"-kehuskelijoillaki on varmana ollu, mutta ite pitävät ihan normaalina touhuna vaihdella tyyliin kytkintä ja vaihelaatikkoa 50tkm välein, tai sitten eivät vaan kehtaa tunnustaa että samanlainen paska se oma on ku muidenki. Ranskalaisten kehujillahan ei ole tainnu yleensä muunmerkkistä autoo koskaan ollutkaan, niin eihän ne normaalista huollosta tiiä. Aina on se sama "kymmenes ranskalainen menossa eikä mitään vikoja, isällä ja pappallakin ollu vaan ranskalaisia ja viattomia nekin olleet"-värssy. Keneen tollanen nyt menee täydestä?
Itselläni oli ennen peugeot hankintojani ollut: ford, nissan, fiat, mersu, vw ja mazda merkkisiä autoja.
Jos uskaltaa jotakin noista muista sanoa niin mätiä melkein kaikki, nissanissa hajosi moottori, mersussa vaihdelaatikko, mazdassa jakopää.
Peugeoteissa ei ole juurikaan esiintynyt mätävikaa, eikä ole yhdestäkään hajonnut moottori, eikä vaihdelaatikko, ei myöskään jakopää.
Kun niitä vielä saa pilkkahintaan käytettynä, eikä niissä ole toistaiseksi ollut sen enempää vikaa kuin noissa muissakaan merkeissä ja ne omaavat hyviä ominaisuuksia mm. Suomen talveen, niin miksi en ostaisi.
Toki, noista pitää tietää ne mallit, joita kannattaa ostaa, mutta taitaa päteä moneen muuhunkin automerkkiin nykyisin.
Onkos siin sama kytkin kuin sätkäkoneissa C5? Yhtä huono!