Tämä sivuikkunoiden huurtuminen Fiateissa
(tai ainakin Mareassa)
Siis ikkunat huurtuu vaikka lämppärit täysillä ja sisäilman kierrätys pois päältä...
(tai ainakin Mareassa)
Siis ikkunat huurtuu vaikka lämppärit täysillä ja sisäilman kierrätys pois päältä...
Vastaukset 7
Vanhimmat
en uskoisi tyyppiviaksi, sillä fiiateilla ajaessani eivät ikkunat omien kokemusten mukaan ole huurtuneet. Vain silloin, jos lunta ei ole poistanut ilmanottoritilän päältä, huurretta tulee sisälle - kuten kaikissa autoissa.
omassa tuollaista ilmennyt. Asetukset lämppärissä: tuulilasi/jalat, autom 24c, ei minkäänlaista ongelmaa. Vettä sisällä?
huurtuu. Tosin siihen vaaditaan kolme sangen lumista lasta tai lätäköitä lattialla.
Ikkunat raolleen ja lisää hönkää flektiin auttaa.
Vesi tietenkin kuivattava lattioilta pois, kun pääsee kotio.
Ei oo tyyppivika, Carinassakin huurtui. Ikkunaa jos raottaa, auttaa se jonniiverran.
ainakin fordissa, nissanissa ja opelissa ikkunat tahtoo huurtua ku kyydissä on 4 herraa jotka ovat urheilleet itsensä hikeen... : )
Edellinen autoni oli nissan sunny. Tähän mareaan verrattuna huurretta ikkunoiden sisäpinnassa esiintyi erittäin harvoin.
Olenkin ihmetellyt miten ne mareat joissa ei ole ilmastointia pysyvät kirkkaina.
Omassani pitää ilmastointi laittaa päälle jos sataa vettä, tai on Murean kuvailemat ääriolosuhteet. Tosin huurtumiseen riittää yksi aikuinen jolla on sateesta kostea takki.
Jos jollakulla on jotain vinkkiä asian ratkaisuksi niin kertokaa!
Voiko vesi jäädä johonkin kanaviin seisomaan? Ei ole tullut kaadetuksi vettä ilmanottoaukkoon jotta näkisi valuuko se pois, ehkäpä se pitää tehdä.
Bravassa on samoja ongelmia ikkunoiden huurtumisen kanssa. Lämpöä kyllä riittää mutta se tuntuu kovin kostealta. Kesällä on sateella tiivistyvä kosteus riesana. Tuntuu jotenkin siltä, että kostea ilma ei pääse mistään ulos vaan jää pyörimään auton sisälle. En ole löytänyt mistään aukkoja, josta ilma pääsisi ulos.
Kaikki fiatin autot ovat pelkkiä tyypivikoja