Lattiakaivo tukkoon

70-luvun talon yläkerran wc:n lattiakaivo haisee ja sitä ei käytetä. Onko kellään kokemusta kuinka lattiakaivon voisi poistaa käytöstä remontin yhteydessä. Ilmeisesti silloin ei tarvitsisi tehdä vesieristyksiäkään. Samalla olisi tarkoitus sijoittaa pesukone vessaan ja tehdä liitännät lavuaarin kautta. Olenko ihan hakoteillä?
44385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Enpä ottaisi lattiakaivoa pois käytöstä jos olisin laittamassa pesukonetta kyseiseen tilaan.
Pesukoneessa on kuitenkin aikamoinen vuotoriski ja nukkasihdin puhdistuskin menee aika vaikeaksi jos pitää astioitten kanssa leikkiä.
Samoin WC laitekkin voi laskea vedet alleen, kuten meillä teki kun oli eräs yö pytyn vesisäiliö haljennut.
Joten jos vain mahdollista, niin jätä lattiakaivo paikoilleen ja sen kuvumisenkin voit ehkäistä siten että remontin yhteydessä laitat pesukoneen viemärin laskemaan lattiakaivoon.
Kosteuseristettä ei välttämättä tarvitse tuossa tilassa laittaa kuin lattiaan ja seinän alaosaan noin 10cm:n korkeuteen.

Äänestä

kun kippaa muutaman litran betonia kaivoon.

Mutta enpä poistaisi, monet itkee kun ei ollut kaivoa kun tulva tuli.

Äänestä

En suosittele laittamaan pesukonetta lattiakaivottomaan tilaan. Jos haju on se ongelma, putkiliikkeillä on myytävänä liuosta, jota laitetaan kaivoon, jota ei käytetä. Se ei haidu, kuten vesi ja hajukaan ei vaivaa. Toinen vaihtoehto on vain lorauttaa aikaajoin, noin kerran kuukaudessa, lattiakaivoon puoli litraa vettä.
Jos laitat lattiakaivon pois käytöstä, mitä meinaat tehdä lattian kallistuksille? Pitäisi valaa koko lattia uusiksi. Anna olla entisellään.

Äänestä

Otat vanhan lattiakaivoin pois ja vaihdat uuden tilalle. Lattiakaivohan on rikki ku haisee, eli sinne ei jää vettä vesilukoksi? Jos vettä löytyy ni vanha konsti on ku lorautat fairya sinne, se muodostaa kalvon veden pinnalle eikä hajua pääse syntymään. ÄLÄ poista lattiakaivoa kyseisestä tilasta, laki vaatii kaivon tilaan johon pesukone tulee...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kakkoswc kirjoitti:

70-luvun talon yläkerran wc:n lattiakaivo haisee ja sitä ei käytetä. Onko kellään kokemusta kuinka lattiakaivon voisi poistaa käytöstä remontin yhteydessä. Ilmeisesti silloin ei tarvitsisi tehdä vesieristyksiäkään. Samalla olisi tarkoitus sijoittaa pesukone vessaan ja tehdä liitännät lavuaarin kautta. Olenko ihan hakoteillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu