Raision

Pyörämestari

Mulla meni fillarista keskiövaihtaja rikki ja hain uuden. Vein sen pyörän sit Raision Pyörämestariin ja kysyin ehtisikö he vaihtamaan sen ja näytin osaa. Sanoin että se vaihtaja on hieman erilainen kuin mikä siinä on paikalla niin se äijä sanoi heti että ei se siihen sovi! Väitin vastaan että se menee siihen ihan suoraan ja etten pystynyt vaihtamaan sitä ku ei ollu ketjunkatkaisijaa. No sit se toi mulle ketjunkatkaisijan ja sanoi että se tekee vitosen! Ajattelin et ei helvetti, mihin mä oon tullu?? Sit se alko taas väittää ettei se osa sovi siihen pyörään. No mä kerroin et se mies ketä sen osan mulle antoi niin on vuosikaudet korjannu fillarei ni sano et kyl se siihe menee. Ni sit se sanoo et vie toi pyöräs sille sitte! Sitte alko jo hermo menee. Mähän toin sinne pyörän ja osan mikä niiden pitäis vaihtaa. Miksei se äijä tajua? No vihdoinki siihe tuli toine mies. Se katsoi et joo tää menee siihe ihan hyvi et me vaihdetaa se ja soitellaan sit ku on kunnos! Ja toivotti hyvää viikonloppua! Täytyy vaan sanoo et oli se ihme idiootti kenen kans ekana asioin. Ja kivaa oli jättää melkee tonnin fillari sinne. Pitää toivoo ettei se eka ukko vaa mee sen ketjunkatkaisijan kans sinne vääntää!

13

4558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskiporhola

      En ihmettele yhtään. Pyörämestarin yksityisvastaanotto kun on muutenkin siirtynyt mallaskulman puolelle.

    • Tais mestarilla olla muita onkelmia sinä(kin) päivänä....juuh....
      nim.kokenut asiakas.....

    • asia

      on näin, miks jätit fillaris sinne?
      Mä en olis jättäny. Onhan noita korjaamoja raisios muitaki.

      • Pyörämestari

        No niinpä! Ei olis pitäny mut toivotaan et se selvä äijä korjaa sen! Tiedän enemmänki pyöränkorjaajii ja suurinosa niistä elää viinal! Heh heh.. No toivotaa et saan sen kunnos takas!


      • fillaristi 2007

        Vähän samanlaista "palvelua" olen minäkin ko. pajassa saanut. Jos kerran on tiedossa yhteistyökykyisempiä pyöränkorjaajia Raisiossa, mainitkaapa tässä nimiä ja osoitteita.


      • Kiesi
        fillaristi 2007 kirjoitti:

        Vähän samanlaista "palvelua" olen minäkin ko. pajassa saanut. Jos kerran on tiedossa yhteistyökykyisempiä pyöränkorjaajia Raisiossa, mainitkaapa tässä nimiä ja osoitteita.

        ihalassa. Sieltä saa hyvää palvelua.
        Tiedän ihmisiä, jotka ovat vuosikaudet käyttäneet kyseisen liikkeen palveluja.
        Itse en ole tarvinnut korjaamoa. Pyöräni kyllä on ostettu sieltä.


    • hyi

      Kävin siellä kysymässä moponrengasta,ja se antoi muuten oikean kokoisen,mutta liian kapean,sit se rupes vit******* ja lähdin pois. ;( Olen myös nähnyt kyseisen henkilön töissä pienessä humalassa...

    • kun oon,

      joko pyöräs on kunnos?
      Miten tarina päättyi?

      • loppu!

        Hain pyörän ja se oli hyvin kunnostettu, ei siinä moittimista. Kyl ne oli kaikki säätänyt ja laittanut hienosti ja kun kävin sen hakemas ni se toine järkevämpi mies oli taas tosi mukava mut se toine oli ihan pihalla!! Mut pääasia et fillari tuli kuntoon!


    • saanut hyvää palvelua

      Raision pyörämestarilta sekä siltä hieman nuoremmalta mieheltä joka on siellä töissä.

      Mukavia ihmisiä kaikki ja sopivan rentoja minun makuuni :-)

      Tosin nyt pyöräni on varastettu viime syksynä joten en tarvitse kyseistä firmaa vähään aikaan.

    • exasiakas

      Pojan polkupyörään piti vaihtaa vain ketjut jotta pojan ei tarvitsisi nolona ajella siskonsa vanhalla tyttöjen pyörällä. Kerroin pyörämestarille että varmasti muutakin mutta tälläkertaa ei muuta. Käynnillä pojan kanssa pyörämestari tuuppi polkimia ja haukkui puörän lapsen kuullessa ja yritti myydä toista pyörää. Tämä polkupyörä kuului lapsen kuolleelle isälle että voisi perkele pitäytyä siinä asiakaspalvelussa eikä vain yrittää vain rahastaa lisää. Ketjujen hintakin muuttui kalliimmaksi aiemminluvattuun hintaan. Enään emme siellä käy sillä aiemmin sain myös jo vääntyneen vanteenkin vanhan tilalle.

      • JukkaOK

        Taidat lässyttää omiasi ja ehkä kilpailijan asialla!? Jukka on ollut jo vuosia raittiina ja hoitaa kyllä teidän paskiaisten fillarit edullisesti/hyvin kuntoon!


    • PyöräPekka

      Omistajakin on vaihtunut pari vuotta sitten. Olen korjauttanut pyörääni, ja palvelu on ollut vähintään erinomaista. Pyörä on hoidettu odottaessa, vaikka aikaa on vienyt yli 15 minuuttia,

      Paikka on Suunnittelutalossa edelleen.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3095
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2865
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2105
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1565
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1328
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1250
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe