Motelli/Hotelli San Fransisco?

Missä kannattaa asua?

Mistä kaupunginosasta kannattaa varata lomamajoitus. Netin kautta olen etsinyt erilaisia vaihtoehtoja, myös jos löytyy joku motelli/hotelli mitä suosittelet niin olisi mukavaa tietoa - ei kallis,

4

1392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sung

      Ensimmäiseksi yöksi saattaisin varata huoneen vaikka netistä jos on ollut pitkä ja raskas matka takana tai jos saavun lentokentälle myöhään illalla.

      Tai sitten ekana vuokraan auton ja jos oikein on voimia eikä väsytä, niin eikun tienpäälle vaan. Jonkinlaisen matkasuunnitelman tietenkin teet, että sinulla on selvillä edes suunta minne lähdet. Niitä hotelleja ja motelleja on pilvin pimein ja jos halpaa yöpaikkaa etsit, niin ne on helppo löytää. Paitsi silloin jos alueella on jotakin suurempaa tapahtumaa menossa niin voi olla monet hotellit aika varattuja. Mutta kyllä se joku yöpaikka löytyy, varsinkin just niistä halvoista paikoista.

      Minulla on joskus hieman vaikeaa, kun olen aika ronkeli siitä millaisessa paikassa yöni vietän, vaadin nimittäin jonkinmoista tasoa yöpaikalta, sillä mihinkään torakkalinnaan en halua mennä. Siinä sitä sitten ajellaan ympäriinsä, mutta aina se kohtuuhintainen ja mukava majapaikka on löytynyt.

      Täällä Amerikassa on se hyvä puoli, että matkalle voi lähteä ilman sen suurempaa huolta yöpymisistä sun muista. Pidän siitä, että voi lähteä ajamaan ja valita reittinsä kuten haluaa ja yöpyä siellä missä sattuu yö tulemaan vastaan. Ihanaa seikkailua.

      Olemme tehneet monta matkaa juuri näin, emmekä ole koskaan kohdanneet mitään vastoinkäymisiä. Jonkinlainen ennakkosuunnitelma on kuitenkin aina hyvä tehdä; käydä läpi ajoreitti, tiet mitä ajaa, kaupungit ja nähtävyydet matkan varrella, sellaista yleistä. Hyvä kartta mukaan, ehkä jotain opaskirjaa tai netistä tulostuksia ja mahd. tarvittavia puhelinnumeroita tai matkan varrelle sattuvien hotelleiden osoitteita. Jotain tällaista.

    • tss

      ...mutta koeta välttää viereistä Tenderloinin aluetta.

      Itse olen varannut Hotwiren kautta, sain 100 USD verot hinnalla Pan Pasific- ja Westin San Francis-hotellit, molemmat **** hotelleja Union Squaren alueella.

      Hinnat riippuvat tietysti paljon ajankohdastakin.

    • Castle Inn

      jos nyt muistin nimen oikein ja hintaansa nähden se oli ihan helmi! En tarkkaan muista mitä hinta oli/ yö, mutta edullisimmasta päästä kuitenkin ja sijainti oikein hyvä...kävelymatka laiturialueelle, jossa kaiken maailman ravintoloita, kauppoja jne. ja ihan lähellä kulkee cable car eli ydinkeskustaan pääse enemmän kuin helposti. Toi Castle Inn oli ehkä joku 2,5-3 tähteä motelli eli ei mikään ritz, mutta omasta mielestäni siisteyden ja sijainnin suhteen oikein hyvä (ja mukavuudenhalultani en ihan mihin tahansa majoitu). Käy katsomassa Tripadvisorin sivuilta lisää.

      • -P--

        Jep, Castle Inn voin minäkin suositella, ihan perusmajoitusta, siisti, sijainti kohdallaan eikä hintakaan päätä huimaa. Tripadvisoriin hop hop :)

        - P -


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      136
      2051
    2. 121
      1425
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      332
      1203
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1180
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      63
      1132
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1131
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1109
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1089
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      947
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      98
      945
    Aihe