Mistä kaupunginosasta kannattaa varata lomamajoitus. Netin kautta olen etsinyt erilaisia vaihtoehtoja, myös jos löytyy joku motelli/hotelli mitä suosittelet niin olisi mukavaa tietoa - ei kallis,
Motelli/Hotelli San Fransisco?
4
1361
Vastaukset
- sung
Ensimmäiseksi yöksi saattaisin varata huoneen vaikka netistä jos on ollut pitkä ja raskas matka takana tai jos saavun lentokentälle myöhään illalla.
Tai sitten ekana vuokraan auton ja jos oikein on voimia eikä väsytä, niin eikun tienpäälle vaan. Jonkinlaisen matkasuunnitelman tietenkin teet, että sinulla on selvillä edes suunta minne lähdet. Niitä hotelleja ja motelleja on pilvin pimein ja jos halpaa yöpaikkaa etsit, niin ne on helppo löytää. Paitsi silloin jos alueella on jotakin suurempaa tapahtumaa menossa niin voi olla monet hotellit aika varattuja. Mutta kyllä se joku yöpaikka löytyy, varsinkin just niistä halvoista paikoista.
Minulla on joskus hieman vaikeaa, kun olen aika ronkeli siitä millaisessa paikassa yöni vietän, vaadin nimittäin jonkinmoista tasoa yöpaikalta, sillä mihinkään torakkalinnaan en halua mennä. Siinä sitä sitten ajellaan ympäriinsä, mutta aina se kohtuuhintainen ja mukava majapaikka on löytynyt.
Täällä Amerikassa on se hyvä puoli, että matkalle voi lähteä ilman sen suurempaa huolta yöpymisistä sun muista. Pidän siitä, että voi lähteä ajamaan ja valita reittinsä kuten haluaa ja yöpyä siellä missä sattuu yö tulemaan vastaan. Ihanaa seikkailua.
Olemme tehneet monta matkaa juuri näin, emmekä ole koskaan kohdanneet mitään vastoinkäymisiä. Jonkinlainen ennakkosuunnitelma on kuitenkin aina hyvä tehdä; käydä läpi ajoreitti, tiet mitä ajaa, kaupungit ja nähtävyydet matkan varrella, sellaista yleistä. Hyvä kartta mukaan, ehkä jotain opaskirjaa tai netistä tulostuksia ja mahd. tarvittavia puhelinnumeroita tai matkan varrelle sattuvien hotelleiden osoitteita. Jotain tällaista. - tss
...mutta koeta välttää viereistä Tenderloinin aluetta.
Itse olen varannut Hotwiren kautta, sain 100 USD verot hinnalla Pan Pasific- ja Westin San Francis-hotellit, molemmat **** hotelleja Union Squaren alueella.
Hinnat riippuvat tietysti paljon ajankohdastakin. - Castle Inn
jos nyt muistin nimen oikein ja hintaansa nähden se oli ihan helmi! En tarkkaan muista mitä hinta oli/ yö, mutta edullisimmasta päästä kuitenkin ja sijainti oikein hyvä...kävelymatka laiturialueelle, jossa kaiken maailman ravintoloita, kauppoja jne. ja ihan lähellä kulkee cable car eli ydinkeskustaan pääse enemmän kuin helposti. Toi Castle Inn oli ehkä joku 2,5-3 tähteä motelli eli ei mikään ritz, mutta omasta mielestäni siisteyden ja sijainnin suhteen oikein hyvä (ja mukavuudenhalultani en ihan mihin tahansa majoitu). Käy katsomassa Tripadvisorin sivuilta lisää.
- -P--
Jep, Castle Inn voin minäkin suositella, ihan perusmajoitusta, siisti, sijainti kohdallaan eikä hintakaan päätä huimaa. Tripadvisoriin hop hop :)
- P -
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 825832
- 1273953
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj463889- 663584
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262948Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72467- 272204
- 2042111
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332049Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4431812