AAAPUUUUVAAAA! Lamppu täytyisi katosta vaihtaa, mutta kas kummaa, kun ei ymmärrä, että miksi katosta tulee musta ja harmaa johto ja valaisimessa on ruskea ja sininen. Miten minä nyt naisena nämä ymmärrän yhdistää, kun ei ole yhtään samaa väriä? Kertokaa joku.
Johdot sekaisin
Eka lampun vaihto
2314903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
se kuuluisa virtakynä! Tahikka pitäisikö sanoa meisseli jotta vaihejohto löytyisi. Oletettavasti musta on jännitteellinen ja harmaa nolla (huom! oletettavasti), kytke musta ruskeaan ja harmaa siniseen ja vot lamppu loistaa! (omalla vastuulasi tietenkin). Tai sitten kutsu naapurin reiska kahville....
Haa. En tarvinnut Reiskoja sinun neuvoillasi.
Valkeus tuli. Ei mennyt edes tukka kiharalle.
Hyvät oli neuvot! Törkkäsin vain johdot kiinni oletusarvojen mukaan.:)
Johtojen ollessa väärin päin, valo kyllä syttyy, mutta jännite tulee kierteeseen eikä kantaan, jolloin lampun jännitteinen kierre osa voi olla jopa kosketeltavissa.
Sähköt on siitä hauska juttu, että vaikka lamppu syttyy niin kytkentä voi olla hengen vaarallinen ja jos se ei ole sitä käytössä niin väärin kytkentä voi paljastua jossain vikatilanteessa.
Ei toinna pelotella turhaan vaikka kahvittelusi siirtyi tulevaisuuteen, suurella todennäköisyydellä sähkö kulkee oikeinpäin ja nykyajan valaisimissa ei ole suurta eroa kannan ja kierteen kosketeltavuudessa.
kun laitat vaikkapa jalkavalaisimen tökkelin seinään, että tuleeko nyt jännite kierteeseen vai kantaan? Ja käännät sitten tarvittaessa tökkelin ylösalaisin?
kattovalaisin eli kiinteä kytkentä.
ero niissä kannoissa on?
Ehkä teeme olet tässä 13 vuoden aikana oppinut että kattovalolle tarkoitettu pistoke ei ole symmetrinen joten sen voi kytkeä vain yksin päin
Ehkä teeme olet 13 vuodessa myös oppinut, että jalka- tai pöytävalaisin on helppo (ja kannattaa) irrottaa pistorasiasta, kun lamppua vaihtaa. Kattovalaisimen tapauksessa tuskin kukaan niin tekee, joten siellä johtimet on todella syytä kytkeä oikein päin.
Niin siis. Pari vuotta myöhemmin voinen lisätä, että kyse ei ole pistokkeiden erosta. Molemmissa on toinen johdin vaihe ja toinen nolla. Joten uskokaa täi älkää: myös normi pistokkeessa sillä on väliä, kummin päin töpselin tökkäät. Tämä ero on tosin normi töpseliin pistettävissä laitteissa poistettu sellaisella piirillä, jonka nimeä en muista (sähkärit lisätkää). Se piiri on jokaisessa seinään tökättävässä laitteessa ja se suuntaa "navat" oikein riippumatta siitä, kuinka päin töpselin kiinnittää. Kattopistokkeeseen kytkettävissä valaisimissa tämä piiri puuttuu. Summa summarum: kattopistokkeen ja seinäpistokkeen suurin ero on niihin kiinnitettävissä laitteissa. Periaatteessa kattopistokkeeseen siis voisi kytkeä pikku virityksellä puhelimen laturin, jolloin johtojen paikalla ei olisi väliä tämän em. piirin takia. Mutta tällainen olisi järjetöntä ja vastoin kaikkia säädöksiä, eikä minun mielipiteitä muutenkaan kannata ottaa tosissaan, vaan kysyä neuvoa valtuutetulta sähköhenkilöltä.
Mistä piireistä näitä höpisijöitä oikein tulee...
Hahhah Noitapiiri
Kyllä se katkaisin katkaisee vaiheen riippumatta miten päin johdot lamppuun kytkee. Jos lampun kytkee väärin, niin vaihe menee ruuvin, eikä pohjaan.
Ei sillä ole toiminnan kannalta väliä. Laite ei voi tietää kumpi on nolla ja kumpi vaihe, koska kyse on vaihtovirrasta. Se voisi tietää sen vain maahan vertaamalla ja suojaeristetty laite ei sitä siksi voi tehdä. Laite näkee vain, että napojen välillä on 230 V vaihtojännite.
Ei silläkään ole väliä kumpaan napaan lampunpitimessä vaihe tulee, kun lamppu on paikoillaan, ei pysty koskettamaan kumpaankaan. Jos taas lamppu on kierretty pois, molemmat navat ovat siellä pohjalla, pitimen kierreosa ei ole yhteydessä kumpaankaan napaan.
Sinulla oltava aika pieni otanta.
Mitä brittilamppuja sinä käytät? Siellä ne molemmat ovat pohjalla, kun kiinnitys on bajonetilla. Suomessa toinen on pohjalla ja toinen siinä ruuvissa.
Kyllä tämä aloitus olikin hyvä nostaa ihan Teemen oppimisen tarkastamista varten1
Helpointa on kutsua sähkömie paikalle ja vaihdattaa johdot saman värisiksi. Tämän jälkeen ne osaa itsekin kytkeä väri väriin.
Ei siihen sähkömiestä tarvita, vaan riittää, että kertaa Okaron lain ja ostaa tummanmustaa tai vaaleanvalkoista kevi- tai nittoteippiä ja teippaa johtimet yhteen. Sitten siellä on enää yksi johdin ja yhden johtimen kytkennässä ei voi enää erehtyä, vaikka Okaron lain tärkein kohta "nollaluokan laite on AINA vaarallinen kaikissa tiloissa oli se ehjä tai ei" olisikin unohtunut.
Tarkoitat varmaan että tämän jälkeen osaat itsekin kytkeä väärin.
Katosta tulee siis kaksi piuhaa ja valismesasi kaksi piuhaa .
Kysessä ovat generaatorin t oinen ä ä ri johdin ja generaatorin nollapiste.
Voit kytkeä ne kumminpäin b aan koska generatori sä j kölaitoksella ei tiedä kumpi on vuorossakoska sähkön suunta muuttuu koko jana ja näin olen plussa ja miiniåuskin vaihtuu paikaa.
Ednisonni
Ongelma on siinä, että vaikka generaattori ei huomaisi, niin sähkö kyllä näkee, että johtimien väri muuttuu. Sähkölle tule tällöin paha mieli eikä se suostu kulkemaan väärän väristä johtoa pitkin lamppuun eikä lamppu syty.