Yleisön edessä pahoinpidelty tuodaan hoitoon, mutta ei saa apua sieltäkään. Mailma mennyt tosi pahaksi. Miten tämä on käsitettävä?Kyllä tuollainen lääkäri pitää ilmoittaa yleisölle, että tietää varoa.Varmaan ovat omaiset syystä katkeria. Jaha, nyt viimein joutuu lääkärikin maksamaan. Ei satasilla selviä kuten yleensä.
Terveyskeskuksen turva
Muuan avun hakija myös
91026
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Yksityiselle pitää aina mennä. Ne ottaa tosissaan. Päivystyslääkärit on aivan syvältä eikä noissa muissakaan terveyskeskuksen lääkäreissä ole kehumista.
Joka kerta itse saa melkein tehdä diagnoosinkin ja vielä melkein sanoa lääkekuurinkin nimen...ja lääkäri joka kerta sanoo lähtiessä et "jos" tulee jotain niin sitten uudestaan...Eli ei oteta mitään vastuuta se annetaan potilaalle itselle...kyllä asia on näin..
siis vastuuhan on aina potilaalla itsellään, hakeutuuko oikeaan aikaan hoitoon, antaako oikeat tiedot jne. joo ja ne päivystyksen lääkärit on samoja kuin siellä omien alueiden vastaanotoillakin.
ne samat tk lääkärit pitää myös yksityisvastaanottoa lääkäriasemalla. siis sama tieto ja taito ympäristö vaan eri.
niin että suurin osa saa hyvän ja asiallisen avun vaivoihinsa.Pitää muistaa että kaikki ihmiset tekevät virheitä ja eivätkä tahallaan,parhaansa tekevät.Hoitovirheet vain ovat kaiksta ikävimpiä niitä ei voi verrata muihin esim autonkorjaus virheihin,laitevalmistajan virheisiin ym.Sairaaloissa tehdään kovaa ja vaativaa työtä yötä päivää ja parhaansa tekevät
Menin kerran terveyskeskukseen Porissa, ja lääkäri kysy että mikä vaivaa??
Minä sanoin että kerro sinä, kun te olette lääkäri.
Jos olis lupa itse kirjoittaa resepti, niin vois jättää väliin mokomatkin puoskarit.
kuvailla tuntojaan.
Mistä ihmeestä lääkäri muuten tietää jos et osaa kertoa? Ei hän mikään selvännäkijä ole.
Verikokeet selvittävät aika lailla mutta ei niitäkään heti siihen tilanteeseen saa.
Kerro nyt seuraavalla kerralla kun menet vastaanotolle, mistä kiikastaa eli missä tuntuu kipua tai pahaa oloa, Kertomasi perusteella lääkäri sinut tutkii ja kuuntelee sydäntä ja keuhkoja ja mittaa verenpaineenkin.
Voi jopa koputella ja painella mahaa jos sieltä kipua valitat.
Toivottavasti seuraavalla kertaa onnistaa paremmin.
mitä kerrot lääkärille. huomattavasti helpompaa on saada selville sairaus oireiden takaa. jokaiselle ei tehdä systemaattista terveystarkastusta siinä 10 minuutin vastaanottoajalla. Ehkä sittenkin ymmärsit väärin kysymyksen "Mikä vaivaa?", ensi kerralla voisit vastata siihen kysymykseen, miksi siis hakeuduit vastaanotolle, tämä tarkoittaa että kerrot oman näkemyksesi asiasta ja näinollen olet vastuussa itse kertomastasi.
Kuka tuo kyseinen puoskari on ollut, ettei vaan vahingos menis itte sille koskaan.