Käytössä on Fujitsun läppäri XP:llä ja pöytäkone Compaq ME:llä. Modeemina on a-linkin rr24ap, johon siis pöytäkone on yhdistettynä johdolla ja läppis langattomasti. Netti toimii moitteettomasti molemmista mutta nyt haluaisin yhdistää koneet toisiinsa, jotta voisin lähinnä pöytäkoneesta siirtää tietoja läppikselle (musiikkia, kuvia yms).
Minulle myytiin tätä varten kaapeli -Network Cable, Twisted Pair RJ45, Cat 5e, double shielded-. Myyjän puheista ymmärsin, että koneet yhdistämällä tällä piuhalla asia hoituu helposti. Nyt en saa niitä kuitenkaan yhdistettyä ja vaikka olen kuinka yrittänyt etsiä apua netistä ja täältä 24:stakin, en ole saanut hommaa toimimaan.
Olenko siis saanut kuitenkin väärän kaapelin?!?!?! vai onko minussa vikaa, kun ei pelaa.
Osaisiko joku ystävällismielinen ihminen auttaa?!?!? Rautalankaohjeet olisivat ihan tervetulleita, aloittelija kun olen kuitenkin. Kiitos!!
Minulle myytiin tätä varten kaapeli -Network Cable, Twisted Pair RJ45, Cat 5e, double shielded-. Myyjän puheista ymmärsin, että koneet yhdistämällä tällä piuhalla asia hoituu helposti. Nyt en saa niitä kuitenkaan yhdistettyä ja vaikka olen kuinka yrittänyt etsiä apua netistä ja täältä 24:stakin, en ole saanut hommaa toimimaan.
Olenko siis saanut kuitenkin väärän kaapelin?!?!?! vai onko minussa vikaa, kun ei pelaa.
Osaisiko joku ystävällismielinen ihminen auttaa?!?!? Rautalankaohjeet olisivat ihan tervetulleita, aloittelija kun olen kuitenkin. Kiitos!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
sinulla on ne koneet yhteydessä jo.
Langaton ja kaapelilla yhdistetty kone on samassa verkkoavaruudessa eli ne saavat modeemilta osoitteen samaan verkkoon.
Ennen kuin kokeilet mitään katso että mitkä ovat koneiden nimet ja missä workgroupissa ovat, tarvii olla samassa.
Kokeile seuraavaa; tee pöytäkoneelle kansio esim. siirto, aseta kansio jaetuksi ja anna kaikille kaikki oikeudet. Sitten yritä löytää tuo kone kannettavalla. Jos ei onnistu kirjoita tänne lisää kommentteja niin jelpataan lisää.
Kiitos neuvoista ensiksikin.
Läppärin nimi on yksinkertaisesti Kannettava, työryhmä Workgroup.
Pöytäkoneen nimi on Computer ja työryhmä workgroup.
Kansion onnistuin tekemään ja laittamaan sille täydet oikeudet.
Mutta miten sitten yritän löytää tuolla läppärillä tämän pöytäkoneen? Minkä yhteyden kautta?
Yritin polkua: resurssinhallinta->työkalut->yhdistä verkkoasemaan, mutta en onnistunut sitä kautta, ko. polkua ei löytynyt (\\Computer\SIIRTO). Oliko edes oikein yritetty?!?!?!?!
ja kokeile ottaa molemmista koneista palomuurit pois päältä.
Jos jaot toimii ja koneet näkyy sitten kikkailemaan palomuurin sääntöjä.
Yritin yhteyttä, mutta tulee ilmoitus: Käyttöön otettua verkkoasemaa ei voitu luoda seuraavan virheenvuoksi: Verkkosijaintiin ei saatu yhteyttä.
http://www.kolumbus.fi/kari.astikainen/itasiat/italbumi/esimALinkRR24AP.htm
tuossa on asetukset modeemille.
Ainoa, joka oli eri lailla, oli Advanced -kohdassa UPnP -kohdasta puuttui enable -ruksi, jonka nyt laitoin ja Wireless Security -kohdassa mulla oli valittuna WAP ja annoin sen olla. Yritin tuossa äkkiseltään yhteyttä, mutta ei onnistunut vieläkään. Yritetään huomenna uudelleen taas, josko tärppäis. Ukko meni jo nukkumaan, joten pöytäkone piti sulkea. Tarkistin verkkoasetukset myös. Pitäisi olla ok! Läppärin IP on 10.0.0.3, aliverkon peite 255.255.255.0. Onpa tässä pähkinää purtavaksi!!!!
Tietysti, jos vielä voisit vääntää rautalangasta sekä ME:n että XP:n verkkoasetukset yms tarvittavat, josko niissä kuitenkin olisi jotain vialla, näitä kun tässä enemmän ja vähemmän silmät ristissä vääntää niin voi tulla virheitä. Tämä XP on vielä niin outo puhumattakaan Normanin virusturvasta ja palomuurista, jotka tässä olivat hankittaessa. Vanhassa pöytiksessä on AVG ja Sygate. ÖITÄ!!!!
Hei,
Tarkistin asetukset, ok.
Onnistuin saamaan yhteyden, kun yhdistin em. kaapelin läppäristä modeemiin. Johan alkoi pelittää. Eli kyllä se tuon kaapelin vaan tarvitsi. Adsl-piuhan otin pois seinästä myös ensin ja samoin palomuurit pois. Tässä vinkkiä myös muille samojen asioiden kanssa puuhaileville. Kiitos!