teillä oireet? Tuleeko oireita jo esim. 100 pudotuksesta, vai miten paljon teillä pef voi vaihdella ilman oireita. Vai lasketteko oireet prosentteina. Astmahan katsotaan vasta jos pef heilahtelee yli 20%. Miten paljon prosentteina pef voi teillä muutella.
Kun pef putoaa
mitkä ovat
143689
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
mieheni jotain 180 cm todella hyväkuntoinen. Urheilee vähintäänkin 3 - 4 kertaa viikossa, sählyä, sulkapalloa, keppijumppaa, futista. Fillaroi kesät talvet työmatkat, tekee fyysistä työtä. Juoksee portaat hengästymättä tuosta noin vain, lenkkeily sujuu leikiten.
Mutta hän puhaltaa peffiä vähemmän kun vaimonsa, jolla on astma, on 159 pitkä ikä on molemmilla sama, mutta vaimolla ylipainoa. Eli mittari on kyllä kunnossa. Puhallustekniikka hallussa myös, mutta puhallukset ovat huomattavasti heikommat kuin vaimon parhaat puhallukset samaan mittariin samalla tavoin puhallettuna. No FEV1 on sitten huomattavasti parempi kuin vaimolla.
Että siinä meni se lääkärin arvio, että sitä vain opitaan puhaltamaan lukemia nostavalla tavalla. No nyt kun Ercopect on tauolla, puhallukset laskee sinne tuplaa lääkkeesi tasolle ja lievä lämpö vaivaa 37.2 jatkuvasti. Samalla mittarilla mitattiin miehen lämpö ja se oli 36,5 eikä muuttunut päivän mittaan mihinkään. Mutta vaimon lämpö lähti aamusta nousemaan.
On se niin ihmeellinen tämä astma, että ei enää tiedä mitä uskoisi. No päivä menee lepäillessä. Mietin tuossa, että ottaisiko Panacodia vaiko ei. Jätin sen samaan aikaan kokonaan pois kun tuon Erdopectin, samoin jätin Somacit, koska käytän nyt vain Symbicortia.
No hui, tuli taas kirjoitettua tänne homepalstalle homesairaan elämästä. Pahoittelen ja pyydän törkeiyttäni jo heti suoraan kaikilta niiltä anteeksi, joita nämä kirjoitukset erityisesti häiritsevät. Me homesairaat kun olemme niin huono muistisia ja heikkoja, mutta muuten varsin kelvollisia ihmisiä kuitenkin. ;-) pärjäilkää kaikki.
Ja niin, miten paljon pef heittelehtii 280 - 764 välillä se on liikkunut. Nyt heittelee 450 - 636 välillä. Laski tuon Erdopectin jättämisen jälkeen oitis tasolta 764, tälle tuplaa lääkkeesi tasolle.
f123ly
semmosta vaihtelua, joo. Hyvä että on nyt astma paremmassa vaiheessa sulla.
Mulla vaihteluväli on 350-500. Sinne viiteensataan en vaan tässä ole pitkään aikaan päässyt, se oli silloin kun oli sitten muuten huono olo, vaikka astma oli niin kovin hyvä ja koko ajan tuntui että tukehdun. Nyt tavallisin arvo on 400.
joten silleen se astma vain on erilainen sairaus meillä kaikilla.
Heti kun mun pef nousee yli 600 se hirveä ääni tulee mukaan puhalluksiin. Joten hitto kun tietäisi mikä oikeasti on noille keuhkoille hyväksi ja mikä ei.
En ole vielä sille astmahoitajalle käynyt kertomassa lääkärin terveisiä. Hän halusi tietää mitä ihmettä nää mun puhallukset on. Että oppii sitten taas jotakin ihan uutta astmasta.
Mutta lukema jolle sinä et edes peffillä pääse tarkoittaa minulle tuplalääkitystä. Ja nämä lukemat minun tulisi kirjoittaa noihin Hoikan papereihin, ihan vähän hävettää. Juu mulla on paha epätasapainoinen astma ja keuhkoahtauma, ja mun pef on 764. Kun siihen paperiin tulee vain paras pef ja sairaudet. Ihan pimeeksihän ne minua luulee.
Minä sain Erdopectin nyt syksyllä 2006 ensi kertaa elämässäni. Siinä reseptissä lukee: Neljän viikon jaksoissa astman pahenemisvaiheessa.
Kuinka kauan olet syönyt Erdopectia (viikkoja ? vuosia?) ja kuinka pitkiä taukoja sinulla on välillä?
Olen syönyt myös lisäksi Singulairia vuodesta 1999.
Kun kävin tällä viikolla kaksi kertaa spirassa terveyskeskuksessa, oli pef 350. Hengitys vinkui ja rohisi ja ahdisti.
Minulla nuo pef vaihtelut ovat 32 %. Siis oikein "kunnon astma".
En nyt jaksa seurailla noita pef arvoja, kun alkaa niin kovasti yskittämään kun puhaltaa.
Yhdellä "homeystävällä" oli hyvä keino liman irrotukseen. Hän soittaa skypellä lähes päivittäin ja naurattaa minua. Hän aikoi patentoida keinon :) Nauraminen saa yskimisen reaktion erittäin helposti nyt aikaan.
nauru pidentää ikää :)
putkeen tähän taukoon asti. Ja tauko tuli, kun kyselin juuri noiden googlettamieni tietojen vuoksi, siis yleensä 10 päivää tai max 4 viikkoa keuhkoahtauman pahenemisvaiheiden hoitoon tarkoitettu lääke. Keuhkolääkärini kirjoitti putkeen ehkä 3 - 4 kk lääkkeet. Ja aloin sitten ihmettelemään voinko syödä niitä niin pitkään. No tt-lääkäri kertoi, että kaikissa lääkkeissä on noita varoituksia maksa ja munuaisvaurioista, ei niitä pidä ottaa niin tosissaan.
Tt-lääkäri kyseli maksaako vakuutus nyt enää noita keuhkolääkärin käyntejä, arveli että ei. No siksi en mennyt kysymään asiaa omalla rahalla kalliilta keuhkolääkäriltä, joka lääkkeet oli minulle kirjoittanut.
Mutta nyt olen kyllä tosi tukossa. Lima ei irtoa ja yskin yöt ja korisen. Lisäksi päivittäin nousee tuo lievä lämpö, joka tuntuu kuumeelta ja ikävältä ololta, vaikka on vain 37,2. Mutta mun normaalilämpö on 36.6.
Että en nyt sitten tiedä mitä pitäisi tehdä. Vettä pitäisi juoda nyt todella paljon ja tuplata tarvittaessa Symbicort. Nyt menee vain vatsa myös sekaisin joka kerran kun syön, joten jos olen lähdössä jonnekin kotoa, on paras olla syömättä. Johtuu ehkä siitä, että Somac on nyt myös tauolla, kun yritän olla ilman Panacodeja myös. Jos nyt olisi tuolla kuntoutuksessa, ei tulisi päivistä yhtään mitään. Joten jos tilanne ei parane, pystyn jatkossakin olemaan liikekannalla vain noiden Panacodejen avulla.
Että silleen, mutta mun reseptipurkissa tai reseptissä ei lue mitään aikaa minä tuota lääkettä Erdopect tulisi käyttää tai pitää taukoa. Vain muistaakseni 3 laatikkoa lääkkeitä ellei enemmänkin ja päivittäin aamuin ja illoin yksi kapseli. Että vähän eritavalla kuin sulla tuo ohjeistus.
Mäkin ihmettelin, miten PEF on kaikkien aikojen paras (liki 500), vaikka olo oli tosi kurja. Ja nimenomaan eka PEF-puhallus, muut olikin sit liki 100 pienempiä. Palstalta luin, että keuhkoissa muodostuu typpioksidia tulehdustilanteessa, ja se parantaa hetkellisesti PEF-puhallusta "ylihyväksi". Homealtistuksen loputtua PEF normalisoitui ja kolmen perättäisen puhalluskerran ero tasaaantui. Jospa sullakin on kyse tästä samasta?
Tällä hetkellä hyvä PEF on 400-420, tavallinen siinä 370. Jos tippuu 350 tai alle, niin olo on jo melkoisen kurja. Kun PEF on 280-300, niin tulee jo lääkäriä ikävä. Toistaiseksi olen onneksi pärjännyt ilman terveyskeskusreissua, avaavat ja kortisonitablettikuurit on auttaneet.
Oireilusi kuullostaa tosi rankalta. Oletko varma, että kotonasi ei ole hometta? Toivottavasti ei, mutta se selittäisi tuota lämmönnousua. Entäs oletko pessyt/pesettänyt työvaatteesi homepesuohjeittein mukaan ja tehnyt/teettänyt kotonasi perusteellisen suursiivouksen? Työvaatteittesi ja -papereittesi mukana on todennäköisesti kulkeutunut kotiisikin homeita. Jos teet jatkossa etätöitä kotona, niin hommaa kotiin oma tietokone, älä käytä työpaikan kannettavaa, ja kuljeta työmatsku sähköisessä muodossa, vältä papereiden kotiin tuomista, jos se vain on mahdollista (dokkarit sähköisenä, paperit skannattuna jne). Jos tarvit kotona välttämättä papereita, niin ne kannattaisi kopioida jossain sisäilmaltaan hyvässä/kohtuullisessa paikassa.
mutta saan oireita nopeasti, no nuo työpaperit olivat taas esillä. Samoin oli tuo hitsin Uuden Vuoden bileidea pukeutua mahdollisimman mauttomasti ja osalle porukkaa se tarkoitti vinteiltä pesemättömien haisevien vaatteiden pukemista päälle.
No voin aina paremmin, jos en käy missään tai meillä ei käy kukaan. Asumme omakotitalossa, rakennettu mäntymetsikköön, lievälle rinne tontille 1984. Remontoitu ehkä noin 5 vuotta sitten, eikä missään purkutöissä tullut mitään kosteusvaurioon viittaavaakaan esille. Remontoimme saunan, pesutilat, pukuhuoneet, kettiön, olohuoneen, takkahuoneen, käytävät jne. Ulkoa on jo aikoja sitten tarkastettu salaojitukset jne. Remointoitavia kohteita on enää pari huonetta ja toinen wc. Asumme mieheni kanssa kaksin nyt, ei koskaan kotieläimiä, emme kumpikaan ole koskaan tupakoineet. Harrastuksina on ollut laskettelu, penkkiurheilu, kuntosali, lenkkeily, tanssiminen yms. Parisen vuotta sitten huomasimme, että matkoilla varsinkin Sardiniassa, Korsikalla, Teneriffalla joissa on paljon portaita ja ylämäkiä hengästyin sairaasti noissa portaissa ja ylämäissä. Aikaisemmin olin selkeästi huonokuntoisempi kuin mieheni, mutta happi ei koskaan loppunut siten kun se alkoi noissa portaissa loppumaan. Uskomattoman vaikea tunne, mutta silloin arvelimme sen olevan vain tuota anemiaa. No nytkin mulla on alhaiset veriarvot (111) ja korkea lasko. Jonka yksi kaverini kertoi ehkä korreloivan toisiaan. Lasko nousee kun veriarvo laskee. En tiedä pitääkö paikkaansa, mutta näin hänelle oli joku lääkäri kertonut.
Tänään olin kylässä, jossa varmasti ei ole hometta. Talo valmistui juuri ja se on rakennettu piirulleen oikein, mutta mulla oli siellä tosi vaikea olla. Äitini luona käydessä aina ennen Ok, nyt äiti polttaa sisällä ja yskin koko lyhyen vierailun. Äiti on polttanut meiltä lapsilta aina "salaa" ihan skidistä muistan, mutta nyt hänellä on tosi pahoja muistiongelmia. Näin ollen olemme kertoneet hänelle, että voi polttaa keittiössä liesituulettimeen. Nykyisin hän ei enää muista, että on polttanut salaa aikaisemmin. No näin julkisesti polttaen, olisi vähän turvallisempaan, sillä äiti on jäänyt ulos lukkojen taakse kylmää yms., pelkäämme että polttaa salaa omassa huoneessaan (asuu veljeni kanssa) ja pudottaa tupakan vaikka sänkyyn tms. Joten minä yskin ja voin huonosti aina kun käyn äitiäni tapaamassa. Eikä olotila palaudu nopeasti ennalleen, että nyt olen ulkona ja hei mulla onkin hyvä olla.
Jotenkin uskon, että mun tilanne on vain jo liian pitkällä. Että niitä tt-lääkärin lupaamia terveitä päiviä enää tulisi, mutta toivossa elän kyllä. Nyt lämpöä on 37.3 ja selkään pistää. Parit ylimääräiset annokset olen jo ottanut Symbicortia, mutta eihän se tuota kuumeentunnetta minnekään vie.
Työpaikalla luulen, että nimenomaan tuo paha altistus nosti noita lukemia ylös, ehkä, mutta mulla on myös normaalia parempi pef jostakin kummasta syystä myös. Ei se kuitenkaan edes tuohon Piko1 ole aikaisemmin ollut yli 700 ei mennyt edes rikki 600. Mutta Symbicortin ja Erdopectin käytön jälkeen meni kyllä. No kipeäksi tulen aina kun nenäni ulos pistän, joten neljän seinän sisällä voin paremmin, mutta tulen hulluksi jos joudun elämään niin. Joskus ajattelimme mieheni kanssa muuttaa etelään pidemmäksikin ajoiksi, sitten eläkkeellä. Lapsen lapsen syntymän jälkeen en enää voisi ajatella eläväni monta kuukautta näkemättä häntä. Jo viikko on pitkä aika, varsinkin kun lapsi on pieni ja oppii kaikkea ihan silmissä.
Panacodeja en ole ottanut, koska yritän päästä siitä että joka päivä tarvitsisin kolmiolääkeettä jaksamiseen. Erdopectiä kaipailen jo kyllä aika sairaasti. Tänä yönä nauhotan itselleni MP3 soittimella yöuntani, aamulla sitten kuuntelen miltä kuulostaa. Tuohon soittimeen mahtuu aika pitkä pätkä, joten katsotaan nyt olisiko Idoliksi. ;-)
Ihan hyviä neuvoja nuo työpaperijutut jne. mutta olen menossa töihin ehkä viikon päästä. Tosin en tiedä suostuuko esimieheni siihen, mutta ehkä, en tiedä vielä. Töissä olotila tulee hirveäksi ehkä miinuteissa, ääni on pois alta tunnin. Mutta jos minulla on jo ns. uusi työpiste pitää mennä kokeilemaan onnistuuko. Tietysti se pelottaa, mutta ehkä vielä enemmän pelottaa se että paluuta normaaliin työelämään ei enää taida olla.
Nyt joka tapauksessa olen saanut syödyksi jotakin kunnollistakin, vaikka se nautinto ei olekaan ja syömisen jälkeen olen kipeä. Mutta pakko syödä nyt lihaa yms. jotta saisi nuo veriarvot kohdalleen ja olotilan myös. Enpä olisi koskaan uskonut, että syöminen voisi olla näin vastenmielistä. No huomenna ostan juotavia ravinnelisiä, ehkä niillä pärjään paremmin.
Työpaikan tietokone on uusi, hain sen ennen Joulua paketissa kotiin. Ei ole saanut sieltä mitään lisäherkkuja mukaansa. Mutta nuo mapit kyllä ja sen huomaa papereita selatessa. No se työ loppuu aika nopeasti ja mapit lähtevät takaisin töihin. Pääsääntöisesti en ehkä uudessa toimenkuvassa tarvitse kovinkaan paljon paperimateriaalia, ehkä en yhtään. Toisaalta kaipaan kyllä entisen työni numeroita ja laskelmia, arvioita yms., mutta se on mennyttä elämää se. Jäljellä on vähemmän vaativaa, mutta paremmin palkattua työtä. Vähän se harmittaa, mutta työtä se kuitenkin vaikka ei siitä voi samalla tavoin nauttia.
Työvaatteita mulla ei varsinaisesti ole, tai siis kaikki vaatteet. Eli en niitä ole järjestelmällisesti käynyt lävitse. Mutta pesin aina jokaisen työpäivän jälkeen kaikki vaatteet ja kävin suihkussa, koska mulle tuli tuo varastopunkkiallergia. Ihan kuin hämähäkin seittejä meni pitkin naamaa aina, joten koskaan ei voinut pitää samoja vaatteita kotona millä oli töihin lähtenyt. No tosin tajusin tämänkin vasta sitten tuon ihopistotestin jälkeen. Muutoin olin vain ymmällä.
Ja sen voin sanoa, että rankaa tämä nyt on. Pitäisi kuntouttaa itseään, jaksaa nyt käydä lenkillä, kuntosalilla ja syödä terveellisesti. Mutta kuinka moni pystyy siihen nuppi sekaisin? Minä en ainakaan. Huomenna yritän, mutta jos taas sataa vettä ja ulkona haisee home, tulen vain sairaammaksi noista kävelylenkeistä. Pikku hiljaa sitä miettii miten tämän homman saa päätökseen.
Mulla alkaa oireilu jo ennen kuin peffit putoaa. Puhallan parhaina päivinä 500-520. Saattaa olla useamman päivän vaikea hengittää, mutta peffit ovat silti jotain 460-490. Pef putoaa tuosta tasosta siis vasta muutaman päivän kuluttua, ja sitten se laskeekin joskus 350:een, sen alle ei ole enää puhallukset menneet lisälääkityksen ansiosta. Ennen astmadiagnoosia ja nykylääkitystä puhalsin max 370. Minulla siis oireet tuntuvat jo 50:n pudotuksesta.
tulee vähemmästäkin, tai en tiedä johtuuko tuosta peffistä vaiko mistä. Mutta sisään hengittäminen on ikävää ja selkään pistää, päätä särkee ja olo tulee huonommaksi. Mutta spiraa tms. hakisin itse vasta kun menee alle 300 tuo luku. Omin keinoin pärjään kyllä, ainakin olen pärjännyt vaikka putoaa paljonkin.
Tt-lääkäri kertoi, että minulla tuosta korkeimmasta lukemasta 200 pudotus on vasta merkittävä, joten sitä ennen pitäisi pärjätä ihan vain muutoin. Eli tt-lääkäri piti merkittävänä ja oireita aiheuttavana mulla tuota 20% noin. Jos peffit on kovin alhaiset, niin varmasti vaikuttaa jo tosi vähäinen pudotus. Minulla kun jostakin syystä pef nousee korkealle, niin tuota pudotustakin nähtävästi saa sitten olla enemmän. No tiedä häntä.
TTL:n tutkimuksissa, heidän mittareihin puhalsin 580 ja joskus yli 600. Tuo 580-590 arvo taisi olla sen altistusaamun puhallusarvo, ja silloin oireilin jo noista TTL:n tiloissa olevista homeista. Pef putosi altistuksissa heti 17%, korkeimmillaan pudotus oli jotakin 30% luokkaa, eikä se enää noussut takaisin ylös, ennen tuota Symbicortia ja Erdopectiä. Pulmicort, Bricanyl ja Ventoline ja Singulair eivät auttaneet nostamaan peffejä ylös. Peffin nousu korkealle tasolle tapahtui ehkä 6-7 viikon Symbicortin ja Ercopectin käytön jälkeen. Ja putosi nyt alemmas heti kun Erdopect lopetettiin.
Nyt yöt ovat korinaa ja yskimistä. Joten ehkä otan tuon Erdopectin taas käyttööni, jotenkin vain toivoisin enemmän lääkärin mielipiteitä miksi minulla homma menee näin. Mutta nyt tuntuu siltä, että keuhkolääkärille ei ole suotavaa mennä. Tt-lääkäri arveli, että ei kuulu enää Valtiokonttorin maksuun, vaan itse pitäisi maksaa jos keuhkolääkärillä käyn. Ennen tätä pef nousua, tt-lääkäri oli sitä mieltä, että näin vaikeassa astmassa voin käydä keuhkolääkärillä. Mutta nyt kun pef nousi, ei enää näin olisikaan.
Olen hakemassa uutta keuhkolääkäriä, jostakin tästä läheltä, kunhan nyt ensin soittelen Valtiokonttoriin ja kysyn kuka maksaa keuhkolääkärissä käynnit jatkossa.
Lukaisepa nämä - tämä vain arvailua.
http://www.harvinaiset.fi/diagnoosit/b4.html
BRONKIEKTASIA
Keuhkoputkien laajentuma
Bronchiectasis
J47
*snip*
Lisätietoa
Hengitysliitto Heli ry.
Hoikan aluekeskus, Harvinaisten hengityssairauksien resurssikeskus
http://www.hengitysliitto.fi
http://www.hoikka.fi
Ruotsinkielisiä internetlinkkejä löytyy hakusanalla bronkiektasier
Kansainvälisiä internetlinkkejä löytyy lukuisia hakusanalla bronchiectasis
.......................
http://www.hengitysliitto.fi/default.asp?docId=12449
Bronkiektasia
Bronkiektasioita syntyy yleensä pitkittyneen tulehdussairauden seurauksena keuhkojen puolustusmekanismien pettäessä. Syinä voivat olla synnynnäiset keuhkojen puolustusjärjestelmää heikentävät tai niiden rakennetta vaurioittavat tekijät, keuhkoputkien tukos tai sinne joutuneet vahingolliset aineet. Myös allerginen bronkopulmonaalinen aspergilloosi, autoimmuunisairaudet, heroiinin käyttö sekä keuhkosiirron jälkeinen hengitystieahtauma muutoksineen voivat johtaa bronkiektasioiden syntymiseen.
............................................
http://www.tohtori.fi/?page=6625671&search=bronkiektasia
bronkiektasia, keuhkoputkenlaajentuma
toistuvista hengityselintulehduksista alkanut tila, ominaista sitkeän liman eritys ja pitkäaikaisia hengitystieinfektioita
--------
Luin tästä täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000001862&posting=22000000022613176
Puhallan kerran vuodessa peffiä keuhkolääkärin vastaanotolle arvolla n. 550. Tosin nuo arvot ovat pari kertaa olleet alle viidensadan homealtistuksen seurauksena.
Työpaikka-altistuksessa peffini putosi 560:stä 460:een ja siihen ei liittynyt muuta oireilua.
Homeflunssa iski päälle vasta muutaman tunnin päästä kotiinpaluuni jälkeen. Tärisin vilusta koko yön ja tosiflunssaisena aamulla BAL-huuhteluun. Magrofagit 92 prossaa.
TTL:n altistuksen jälkeen homeflunssan alettua peff putosi 17 prossaa. Peffin putoaminen ei aiheuttanut oireilua, mutta homeflunssa tulehdutti niin keuhkot kuin niveletkin.
Kun tuon 20 %:aa sanotaan olevan astman raja, niin lähellä minäkin olen sitä käyntyt.
Ilmankos TTL totesi minulla olevan alkavan tavallisen astman. Tulevaanhan tuo 17 prossan pudotus viittaa.
Ilman oireita vaihtelee 420-470.
Lieviä oireita vaihtelee 390-410.
Kohtalaisia oireita vaihtelee 340-380.
Pahoja oireita vaihtelee 310-330.
Hakeudun lääkäriin vaihtelee 280-300.
kirjassa oli tuosta keuhkotilavuudesta jotakin sellaista, että se lisääntyy vaikeassa astmassa. Se näkyy sitten laajentuneena keuhkotilavuutena jne. No tuo laajenema näkyy ainakin spirometriassa, en löytänyt miten näkyisi peffissä.
Tuo hirmuisen korkea pef vain nyt mietityttää. Joten selailen josko jossakin sanottaisiin siitä mitään, mutta nähtäväsi pitäisi uskaltaa mennä spirometriaan että asia selviäisi. Olisi hienoa jos kävisi kuin homeahdistukselle, että arvot olisivat palautuvia.