Hei,
kuka voisi auttaa!
Olen ostamassa asunnon johon pitäisi tehdä kylpyhuoneremontti. Nyt siellä on amme ja lattiamatto irti joten vesieristykset ja seinät laattiat laattaa, katto maalata vaihdettava pytty,allas ja uusi suihkusysteemi. Neliöitä on 5. Suunnilleen millä budjetilla olisi syytä lähtee liikkeelle. toki työmiesten palakt on suurin kulu?
Laatat ja kalausteeet keskihintaisia.
riittääkö 500€ neliö?
Kylpyhuoneremontin hinta?
5
7878
Vastaukset
- muuruumies
Elikkäs jos lattiapinta-ala on 5m2 niin silloin kokonais pinta-ala seinät mukaan lukien vähennettynä oviaukko niin laatoitettavaa pintaa on silloin noin 23m2. Keskihintaiset laatat saa 600 eurolla, vesieristeet,primerit, laastit,sauma-aineet,silikoonit maalit,pytty,allas, allaskaappi,peilikaappi,suhkunurkka,uudet hanat, uusi suikusetti ym noin 2000€, työstä koituvat kustannukset on aika mahdoton sanoa tarkkaan ilman että kävis paikan päällä katsomassa kohteen, mutta jos nyt jonkinlainen arvio niin 5000-7000€ arvonlisä veroineen, avaimet käteen työnä ja jätteet kaatopaikalle vietynä.
Silloin neliöhinta on 330-420€/m2, tarvikkeineen.
Ja kun työn osuudesta vähennetään vero etu pois niin työn osuus on silloin 2700-4700 eli kokonais kustannus on 5300-7300€, tällöin neliöhinnaksi tulee 230-320€/m2.- Ammattimies
laskettu. Itse käytän pelkästään noin arvioihin lattianeliöitä eli; tonni per neliö perusmateriaaleilla ja siitä ylöspäin, jos laittaa kalliinpaa ja erikoisempaa.
- remppa suunnitteilla
Ammattimies kirjoitti:
laskettu. Itse käytän pelkästään noin arvioihin lattianeliöitä eli; tonni per neliö perusmateriaaleilla ja siitä ylöspäin, jos laittaa kalliinpaa ja erikoisempaa.
Joo itellä tulossa kylppäriremppa ja samankokoinen kylppäri, josta pyysin remontti-alexin tarjouksen. Hinta oli 13 000€, avaimet käteen periaatteella. Aika lailla ylihinnoiteltu ja hullu meinasin vielä suostua. Kiitos kovasti täytyy etsiä tekijä muualta.
- santtu
remppa suunnitteilla kirjoitti:
Joo itellä tulossa kylppäriremppa ja samankokoinen kylppäri, josta pyysin remontti-alexin tarjouksen. Hinta oli 13 000€, avaimet käteen periaatteella. Aika lailla ylihinnoiteltu ja hullu meinasin vielä suostua. Kiitos kovasti täytyy etsiä tekijä muualta.
firmalla on yleensä sellainen 50% liikaa hinnoissaan...
Eli jos remontti-alexin hinta oli 13000€, niin "oikea" hinta työlle on sellainen 6500€.
- Viivi333
Kiitos loistavista tiedoista nyt pystyn funtsimaaan riittääkö rahkeet!
Viivi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️851788Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1201204YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621070- 62946
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74866Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli81817Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029816- 57810
Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.46810Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.116773