Yksinäisille

Kun ajattelen tulevaisuutta, en oikeastaan ajattele yhtään mitään. Ei ole pahemmin haaveita, suunnitelmia ekä odotuksia. Tunnen epäonnistuvani lähes kaikessa, joten en uskalla tuhlata ajatuksia tulevaan. Onko muilla näin, että ei ole pahemmin haaveita eikä suunitelmia tulevan varalle? Jossain vaiheessa minä vain lopetin suunnittelun ja sen ajattelun, elän päivä kerrallaan eikä kiinnosta mitä sieltä tulee.
6860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vähän samolla linjoilla liikutaan. Lopetin vakavan tulevaisuuden suunnittelun, ja elän päivä kerrallaan. On minulla kyllä ammattinvaihdokseen liittyviä suunnitelmia, jonka eteen teen jonkun verran töitä, mutten kuitenkaan odota mitään välttämättä tapahtuvaksi. Tulee jos on tullakseen.

Äänestä

Välillä jaksaa haaveilla, mutta muuten tämä elämä on pelkkää ajelehtimista nykyisin. Olisi pitänyt jo vuosia sitten tehdä ne oikeat päätökset, nyt ei enää jaksa.

Vaikka ei sitä tässä iässä vielä voi sanoa vaikka tämä parempaan kääntyisikin. Ajatukset ovat vain täysin hukassa.

Äänestä

Ennen minulla oli paljon toiveita ja suunnitelmia ja unelmia.
Nyt en mieti mitään viikkoa pidemmälle.
Elämäni on siis todella tyhjää.

Äänestä

Elämä on vakavien tulevaisuuden kanssa tapahtuvien yhteentörmäysten sarja; se ei ole sen summa, mitä olemme olleet, vaan sen millaisiksi kaipaamme tulla. - Jose Ortega y Gasset

Jos ihminen tarkastelee huolellisesti ajatuksiaan, hän hämmästyy huomatessaan, kuinka paljon hän elää tulevaisuudessa. Hänen hyvinvointinsa on aina jonkin matkan päässä. Sellainen olento on todennäköisesti kuolematon. - Ralph Waldo Emerson

Eilinen ei ole meidän tavoitettavissamme, mutta huominen meillä on joko voitettavana tai menetettävänä. - Lyndon B. Johnson

Aina voit elää huomisen unelman tänä päivänä. Kuka sanoo, että on elettävä vain menneessä? Antakaamme tulevaisuuden luoda nykyisyys, sitä juuri tarkoittaa menneessä eläminen. - Deepak Chopra

Tulevaisuuden kohtaa menneisyytensä kautta. - Pearl S. Buck

Katselen tulevaisuuteen, koska siellä olen viettävä lopun elämääni. - George Burns

Äänestä

mulla on tarkat suunnitelmat, olen kirjottanu ne oikein ylöskin. Tämä on viimeinen yritykseni onnistua elämässä. Ja mitä jää jos elämä ei onnistu?

Äänestä

Itse en kestäisi elää ilman unelmia,
odotuksia ja suunnitelmia. Minusta
elämä ilman päämääriä olisi tyhjää
ja tarkoituksetonta. Entä jos
unelmasi käyvät toteen? Eikö se
olisi hienoa? Ja entä sitten, jos
epäonnistut? Et sinä siihen kuole.
Mikä ei tapa, vahvistaa. Ole vain
tarkkana, mistä unelmoit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PauPiu kirjoitti:

Kun ajattelen tulevaisuutta, en oikeastaan ajattele yhtään mitään. Ei ole pahemmin haaveita, suunnitelmia ekä odotuksia. Tunnen epäonnistuvani lähes kaikessa, joten en uskalla tuhlata ajatuksia tulevaan. Onko muilla näin, että ei ole pahemmin haaveita eikä suunitelmia tulevan varalle? Jossain vaiheessa minä vain lopetin suunnittelun ja sen ajattelun, elän päivä kerrallaan eikä kiinnosta mitä sieltä tulee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu