Mihin hävisi Martha toon kyselyt?
Onko ne mustalla listalla, siis kiellettyjä?
Onko tapauksessa jotain hämärää?
Onko ne mustalla listalla, siis kiellettyjä?
Onko tapauksessa jotain hämärää?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Rahan puutteen johdosta keskeneräisiksi jääneistä projekteista ei saa kysellä Suomi24:n veneilypalstalla. Ne kun aiheuttavat omistajilleen ja sadoille omarakennehaaveilijoille mahanpuruja!
Luulen että "mahanpurut" kuuluvat vain ja ainoastaan täällä oleville parjauskirjoituksille.
Kun itse rakensin, niin koko 8 vuoden aikana ei ollut mahanpuruja muilla paitsi naapureilla. Oli ainakin naapureilla elämään täytetä sen aikaa kun rakensin.
Hyvä että on kaikille jotakin, niillekkin jotka eivät uskalla lähteä 'seikkailuun' anonyymikirjoituksia kauemmas :)
Mitä olen seurannut vuoden viestejä em. aiheesta, lienee kyselyt olleet enemmänkin alatyylin kirjoituksia joilla ei ole ollutkaan tarkoitus rakentavaan keskusteluun.
Jossakin vaiheessa oli kirjoitus (vastine), että on rikosilmoitus kirjoituksista teon alla, ja lienee tehtykin koska jokaisella kirjoutusfoorumilla (ml. yleisönosastot) on aina vastaava päätoimittaja joka on vastuussa kirjoiutuksista. Uskon että tästä syystä on toiitus tullut varovaiseksi. Ja mielestäni aiheesta.
Samaa soisin Linda keskusteuillekkin tapahtuvan.
Siis mistä kikastaa. Nämä ovat hyvin yksinkertaisia asioita:
Martha too: Joku luuli saavansa halvalla teräsveneen maapallon kiertoon. Ei onnistunut - hanke vei liikaa aikaa ja ennenkaikkea rahaa.
Linda. Jengi päätti lähteä kiertämään maailmaa. Saivat tähän tarkoituksene hankittua halvan charterveneen. Sitten reissu päättyi Australiaan syystä, jota porukka ei pidä tarpeellisena kertoa muille.
Mitä tässä on sellaista, jonka takia kannattaa nostaa kunnianloukkausjuttu???
Joko olet itse osallinen provoiluun koskien Matrha Too kirjoituksia, koska noin tiiviisti seuraat tilannetta.
Huomaan että kirjoitat aina Toon pienellä :) Ensi tulee provo/solvaus, ja sitten tulee perässä "ihmettely" kirjoituksen poistosta. Ja toistuvasti samoilla kirjotusvirheillä.
Lainatakseni nimimerkkiäsi, "havainto" tämä vaan oli ;)
Vain omistaja voi seurata pienenkirjaimen tarkkuudella Toon tarinaa.
Selviää kun haluaa selvittää. Tilaa itselesi www-sivujen korvike (pdf-tiedote) niin tiedät miten projekti kulkee, ja myös tiedät sen miten se kirjoitetaan :) Ei tarvii ihmetellä miten asiat etenee. Mutta täällä kuitenkin kivampi kirjoitella "asiantutijana" asiasta kuin ottaa oikeasti selvää.
aikanaan kansalaiskoulussa, että nimet ja proprit ym. kirjoitetaan isolla.
Mutta kaikille koululaisille se ei näemmä ole ollut niin yksiselitteistä. Ja sen huomaa.
Laivat ja merenkulku osastolla Reposaaren telakanjutussa Koiviston tarinassa on samankaltaisia piirteitä.
Suuret lupaukset pienet saavutukset.
Eikös Repsikan tilanteessa poltettu muiden rahoja kuin omia? Vai onko sulle jotakin henk.koht. luvattu kun noin katkerasti kirjoittelet?
Miksi sekoitat rahaa asiaan kun puhun lupauksista ja saavutuksista.
kuten esimerkissäsi Kuunari koiviston riidoista, josta sinä ensiukädessä ja viime kädessä oli kyse. Sorry väärästä tulkinnasta.
Oletko pettynyt lupauksiin? Kyllä varmaan harmittaa kun naapuri rakentaa ja ei valmistu aikataulussa. Voi sinua. Että oikein meni ja lupasi tehdä veneen valmiiksi. Pitäisi oikein lasku odotuspäiviltä moisesta huijauksesta laittaa sile ryökäleelle. Että kehtaakin mokona tuolla lailla heiluttaa toiseten mielenrauhaa!
Lupaus oli että uuden teräsveneen voi teettää 70 tuhannella. Pettymys oli tietenkin suuri kun huomattiin että skeptikot olivat jälleen kerran oikeassa. Vähän kuin olisi lelu riistetty lapsen kädestä.
Mielipahaa jollekkin. Lupaus on rikottu, ja nyt tuli tämäkin todistettua että maailmassa ei kertakaikkiaan kukaan ei voi rakentaa teräsvenettä 70keur hintaan.
Mutta taas kerran pettymys sinulle, itse olen rakentanut alumiiniveneen (33') alle 60keur. Mutta sehän ei olekaan teräsvene, joten olet kykllä varmaan ihan oikeassa.
Kuten sanoit, skeptikot oli oikeassa. Kukaan ei voi kertakaikkiaan rakentaa teräsvenettä 70keur hintaan. Niin se sitten on.
Nyt se vihdoinkin nähtiin. Hyvä hyvä.
Tämä lausunto kannattaa kirjoittaa myös Vene-lehteen, sen verran painavaa on asia ja asiantuntija.
En tiedä kumpi on hölmömpi, se joka koettaa vai se joka ei edes koeta (paitsi antaa asiantuntijalausuntoa). Mutta kuka hullu nyt mahdottomia lähteekään tekemään. eihän 10m teräsvenettä 70keur hintaan voi saada tehtyä. Ei sitten mitenkään.
Onenksi kaltaisesi tunnistetaan, satamien terasseilla, joilla veneet ovat niin kauniit ja puhtaat sekä virheettömät. Käyttämättömyydestä.
Tuollaisen kielenkäytön omaava ei ole saanut aikaan minkäänlaista VENETTÄ.
Tuohon tekstiin on annettu jo kaikkensa eikä sekään kovin kummoselta kuulosta.
Mukavaa kun on keskusteltavaa, että itsekin voi sihen liittyä. Pitää sanoa että on sitten kiintoisa aihe, itse asiassa erittäin mielenkiintoinen, kun sitä on jo vuosi täällä pyöritelty. SY Linda tulee hyvänä kakkosena. Hyvä me samanhenkiset seilorit.
Taidat olla niitä veneen tehneitä lapsihitsareita kun noin kiukuttelet. Mulla on ne Martha toon entiset sivut 'daunloudattuna' koneella, ja tässä aikani kuluksi arvuuttelen että kuka sinä niistä olet. Voi sinua surullista sinisilmää. Sinua on varsin pahasti petetty. Saatko edes raasu unta?
Tuossa Martha Too projektissa on ollut koko ajan niin suuret puheet, että se purkki ei pomminvarmaan tuu poistuu Suomenlahtea kauemmas.
Saatte vain nähdä.
Koko hommaa kuvaa vain itserakkaat/kattettomat puheet