Pitäkää koirat kytkettynä ei irtaallaan

Hei
Asia johon törmään melkein viikottain, lenkkeilen 4-6 päivänä viikossa jalankulkijoille tarkoitettuja polkuja, kävelyteitä ja jalkakäytäviä pitkin pääasiassa Espoon alueella. Ja siellä on näitä henkilöitä jotka antavat koiriensa liikkua noin 10 m edellään ja irrallaan, sitten kun juoksen normaalisti ohi, koira hyppii paska tassuineen etujalat suunnilleen lantioni korkeudella vartaloani vasten tai muuten käyttäytyy uhkaavasti. Minusta koiran ulkoiluttajilla on oltava vastuu koirastaan, sehän voi tarttua vaikka hampaillaan kiinni, mitäs sitten. En pelkää koiria pätkän vertaa vaan suorastaan omistajien välinpitämättömyys v- - - tt - a.
8634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Espoota liikuskelet, kun minä en ole tuollaisiin törmännyt ikinä ja lenkkeilen kolme kertaa joka päivä?

Äänestä

sehän vain tarkoittaa sitä että on niin vittumaisen näköinen pärstä että koiratkin sen huomaa.. eivät ne koirat hypi täällä muuallakaan suomessa lenkkeilijöitä vasten joten eläpäs työnnä sontaa suustas,. Lenkkeile sit metässä niin ei o suin susia ja karhuja..ja ei muuten tarvi ku kerran karhun hypätä tollaista ruikuttajaa vasten , ja ruikutus loppuu..aina voi valita.!

Äänestä
  • Höh
    Et ihan tainut ymmärtää mitä tuo viestin aloittaja yritti viestittää. Minun mielestä hän on täysin oikeassa, koiran omistajiakin koskee laki.

    Äänestä

  • "sehän vain tarkoittaa sitä että on niin vittumaisen näköinen pärstä että koiratkin sen huomaa" Sullahan järki kiertää :P "aina voi valita" Niinpä eli pää kiinni jos ei ole järkevää sanottavaa "ruikuttaja" :/

    Äänestä

Todentotta, pitäkää ne rakit kytkettyinä!!!

Tästä lähin alan huutaa joka kerta ko. ihmiselle, joka pitää koiran kytkettynä... tomsukin voi tulla kipeeksi, tai poliisit paikalle!

Äänestä
  • tomsu? No, suurin osa juoksijoista ja muistakin
    kanssaihmisistä osaavat käyttäytyä. Muutama
    moukka aina silloin tällöin päästää ulkona kukkasia nenän altaan. KERÄILEN NÄITÄ "KUKKASIA".
    On oikeastaan aika mielenkiintoista seurata ja
    kuunnella kuinka moukat reagoivat koiraani ja itseeni. Myöhemmin sitten pohdin, kääntelen ja vääntelen kuultuja herjauksia. Luulevat olevansa lainkuuliaisia, kansalaisvelvollisuuksia toteuttavia mallikansalaisia. Ohjaavat ja neuvovat ja toisinaan jopa käskevät. Ei pitäisi olla meillä huolen häivää, kun joukossamme elää näitä ns. mallikansalaisia.

    Erittäin mielenkiintoiseksi asian saa, kun alkaa
    kehua äyskijää. Suosittelen kokeilemaan. moni on keskeyttänyt öykkäröintinsä siihen. Toiset jatkavat. Heille kannattaa alkaa kertoa vaikka kuinka kaunis ilma on näin tammikuussa tai kiittää ohjeistuksesta ja toivottaa hyvää päivän jatkoa.

    Äänestä

mutta koirani kanssa jonka tietysti pidän kytkettynä, enkä päästä ohikulkijoita häiritsemään jos eivät itse halua tulla moikkaamaan.

Olen huomannut saman asian että yhä useampi pitää koiriaan irti, meilläpäin ne vain ovat olleet onneksi niin tottelevaisia että kävelevät nätisti omistajansa rinnalla.

Vain kerran irtioleva pieni koira (itselläni suurikokoinen) oli tulossa luoksemme ( minulla koira aina kytkettynä, paitsi puistossa )mutta onnekseen totteli emäntäänsä ja lähti takaisinpäin.

Eli meille ei ole ollut haittaa irtiolevista koirista, mutta tiedän kyllä mitä tarkoitat.
Jos minä en pitäisi koiraani kytkettynä ja vierellä kun joku meidät ohittaa, olisi se luultavasti heti menossa innokkaana tutustumaan ja valitettavasti kuolaamaan uuden tuttavuuden ja jos kaveri olisikin oikein mukava niin ehkä vähän kuraamaankin tassuilla.
Tästä syystä en päästä koiraani poukkoilemaan toisia ihmisiä kohti, toinen syy on myös että moni pelkää kyseisen rotuista koiraa kun sen näkee.
Mielestäni kenenkään ei tarvitse jonkun toisen koiraan tehdä tuttavuutta jos ei halua!

Äänestä

Samanlainen, vanha-piika ilmeisesti, kävelee meitä vastaan silloin tällöin aamuisin kun ulkoilutamme koiraamme.
Aina muistaa huomauttaa, että koirat pitäisi olla kytkettynä. Kerran krapulassa käskin sen painuu v*t***n.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rajansa kaikella... kirjoitti:

Hei
Asia johon törmään melkein viikottain, lenkkeilen 4-6 päivänä viikossa jalankulkijoille tarkoitettuja polkuja, kävelyteitä ja jalkakäytäviä pitkin pääasiassa Espoon alueella. Ja siellä on näitä henkilöitä jotka antavat koiriensa liikkua noin 10 m edellään ja irrallaan, sitten kun juoksen normaalisti ohi, koira hyppii paska tassuineen etujalat suunnilleen lantioni korkeudella vartaloani vasten tai muuten käyttäytyy uhkaavasti. Minusta koiran ulkoiluttajilla on oltava vastuu koirastaan, sehän voi tarttua vaikka hampaillaan kiinni, mitäs sitten. En pelkää koiria pätkän vertaa vaan suorastaan omistajien välinpitämättömyys v- - - tt - a.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu