Masentaa, joulu on ohi..

sad....

Varmaan typerän kuulosta, mutta mä tuppaan masentumaan aina joulunajan jälkeen, kun kaikki ihana joulun odotus ja -vietto on ohi, kaikki jouluisten herkkujen tuoksu ja se jännitys joulun odottamisessa, on yhtäkkiä vaan ohi.

Sitä rupeaa jo ensimmäisinä syksyisinä, pimeinä, kylminä iltoina piristämään itseään ajatuksella siitä, että no kohta onkin jo joulu, ja siten jaksaa pitää mielen vähän iloisempana kun on jotain kivaa mitä odottaa. Sitten kun tuota ihanaa juhlaa odottaa molta kuukautta, se onkin parissa päivässä ohi..

Sitten pitäisi palata normaaliin arkeen, ja muka jaksaa töitä tehdä vielä jne. masentavaa..

Muilla samanlaisia tunteita joulunajan jälkeen? Kyllähän tämä kokemuksien mukaan ajan kanssa ohi menee, mutta aina se vaan tuntuu niin ikävältä..

4

2081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla kans

      tuntuu haikealta aaton jälkeen, että tässäkö tämä taas oli ja kun sitä ny vielä odottaa, vaikkei se enää samalta tunnu ku lapsena. Joskus on vähän itkettänytkin.. Kotikin tuntuu jotenkin "tyhjän näköiseltä, kun joulukoristeet riisuu pois jne.

    • danke

      Kyllä mullakin oli joulun jälkeen vähän haikea olo kun ei voinut vain olla kotona ja levätä.Mutta ei se joulukaan mitään juhlaa ihan ollut sillä isä ja äiti on vasta vähän aikaa asuneet erillään,joten vietin joulun kahdestaan äidin kanssa,kun isä vietti sitä siskon ja veljen kanssa mummolassa.Mutta kyllä se olo siitä parani kun piti alkaa taas käydä koulua.Toivotavasti ensi jouluna minulla on parempi olo.

    • joulunystävät

      hei älkäähän nyt masentuko, Joulu tulee AINA uudestaan. Voitte alkaa jo pikkuhiljaa suunnittelemaan sitä uutta tulevaa joulua. Ja onhan tässä pian pääsiäinen, itselle ainakin pääsiäinenkin on kiva ja merkittävä juhla. Rairuohot, tiput, maalatut kananmunat, katosta roikkuvat noidat, narsissit ja keväiset verhot koristavat kotia. Pääsiäisen juhlapyhinä myös perheelle (tai ystäville) valmistetaan juhla-ateria jonka jälkiruuaksi pasha ehdottomasti kuuluu.

    • Anonyymi

      Tuleehan joulun jälkeen uusi vuosi sitten laskiainen, pääsiäinen, vappu juhannus.. pitkin vuotta juhlapäiviä on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe