Masentaa, joulu on ohi..

sad....

Varmaan typerän kuulosta, mutta mä tuppaan masentumaan aina joulunajan jälkeen, kun kaikki ihana joulun odotus ja -vietto on ohi, kaikki jouluisten herkkujen tuoksu ja se jännitys joulun odottamisessa, on yhtäkkiä vaan ohi.

Sitä rupeaa jo ensimmäisinä syksyisinä, pimeinä, kylminä iltoina piristämään itseään ajatuksella siitä, että no kohta onkin jo joulu, ja siten jaksaa pitää mielen vähän iloisempana kun on jotain kivaa mitä odottaa. Sitten kun tuota ihanaa juhlaa odottaa molta kuukautta, se onkin parissa päivässä ohi..

Sitten pitäisi palata normaaliin arkeen, ja muka jaksaa töitä tehdä vielä jne. masentavaa..

Muilla samanlaisia tunteita joulunajan jälkeen? Kyllähän tämä kokemuksien mukaan ajan kanssa ohi menee, mutta aina se vaan tuntuu niin ikävältä..

4

1942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla kans

      tuntuu haikealta aaton jälkeen, että tässäkö tämä taas oli ja kun sitä ny vielä odottaa, vaikkei se enää samalta tunnu ku lapsena. Joskus on vähän itkettänytkin.. Kotikin tuntuu jotenkin "tyhjän näköiseltä, kun joulukoristeet riisuu pois jne.

    • danke

      Kyllä mullakin oli joulun jälkeen vähän haikea olo kun ei voinut vain olla kotona ja levätä.Mutta ei se joulukaan mitään juhlaa ihan ollut sillä isä ja äiti on vasta vähän aikaa asuneet erillään,joten vietin joulun kahdestaan äidin kanssa,kun isä vietti sitä siskon ja veljen kanssa mummolassa.Mutta kyllä se olo siitä parani kun piti alkaa taas käydä koulua.Toivotavasti ensi jouluna minulla on parempi olo.

    • joulunystävät

      hei älkäähän nyt masentuko, Joulu tulee AINA uudestaan. Voitte alkaa jo pikkuhiljaa suunnittelemaan sitä uutta tulevaa joulua. Ja onhan tässä pian pääsiäinen, itselle ainakin pääsiäinenkin on kiva ja merkittävä juhla. Rairuohot, tiput, maalatut kananmunat, katosta roikkuvat noidat, narsissit ja keväiset verhot koristavat kotia. Pääsiäisen juhlapyhinä myös perheelle (tai ystäville) valmistetaan juhla-ateria jonka jälkiruuaksi pasha ehdottomasti kuuluu.

    • Anonyymi

      Tuleehan joulun jälkeen uusi vuosi sitten laskiainen, pääsiäinen, vappu juhannus.. pitkin vuotta juhlapäiviä on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3256
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2555
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2186
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2115
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      2022
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1634
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1610
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1303
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1218
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1123
    Aihe