Onko kenelläkään kokemusta kastellin rinnetalo malleista? Ollaan tässä katseltu rinne 17 JY mallia ja olisi kiva tietää millaisia kokemuksia ihmisillä on kastellin rinnetaloista. Mitä on tullut maksamaan ja oletteko olleet tyytyväisiä taloonne?Miten paljon olette päätyneet itse tekemään ja miten valmiina talo kannattaisi teidän mielestä ottaa, jos itse ei kuitenkaan ole mikään vanhatekijä, mutta vasara kuitenkin joten kuten pysyy kädessä?! Antakaa vinkkejä ja kertokaa kokemuksistanne!
Kastellin rinnetalo
8
1853
Vastaukset
- tuli tehtyä
Pitkän jahkailun ja Jukkailun jälkeen päädyttiin tuohon loivan rinteen malliin, kun passasi niin hyvin hankkimaamme loivarinteiseen tonttiin.
Tilattiin vesikattopäälle valmiuteen Kastellilta.
Toimitusaikataulu ja tarvikkeiden laatu pitivät aika hyvin paikkansa.
Paljon oli työtä tuon toimituksen jälkeenkin, varsinkin kun raksahommia tuli tehtyä ns. oman työn ohella. Ajatuksen kanssa ja maltilla homman saa kyllä tehtyä myös tämmöinen amatööri.
Itse tehtynä:
- alapohjan tasoitus, ja eristys
- lattian raudoitus
- terassin pilarianturoiden valut
- apuna lvi ja säkötöissä
-höyrynsulkumuovit seiniin, kattoon.
-yläpohjan eristeet
- ilmastointiputket
-väliseinärungot, myös muuratut
-levytykset ja paneloinnit ja laminaatit
- pistorasioiden asennus (siis ne rasiat, piuhat laittoi sähkömies)
-sisäportaiden muuraus
-ullakkoportaat
-ulkovuoraus
-ulko-ovet
- piipun muuraus elementeistä
jne. jne.
Vinkkejä: (pätee kyllä muillekkin kuin Kastellirakentajille)
- tee kunnon budjetti (vastaavan tj:n kanssa)
- hanki heti aluksi kunnon työkalut
- jos vain mahdollista, ota töistä 2 kk vapaata
- suunnittele päivän/illan homma ennen raksalle menoa (sinne ei kannata mennä miettimään ja jahkaamaan.)
- opettele muuraamaan ( ei muuten ole vaikeaa!)s
- älä usko tämän palstan hörhöjä
- pestaa sukulaiset kanto- yms. raskaisiin hommiin (eivät sitten enää kuukkeloinneillaan häiritse hommiasi)
- tilaa naapurirakentajien kanssa kimpassa tiilet, harkot, kaivinkoneet
- älä unohda perhettäsi, lepää ja rentoudu kun siltä tuntuu
Aikaa talopakettitoimituksesta muuttopäivään meni 11 kuukautta. Sähköputkimiesten aikataulut venyttivät hanketta muutaman viikon.
Laskennalllinen budjetti ylittyi, mutta ei ollenkaan pahasti.
Jukkatalo olisi tullut vähän halvemmaksi ja mahdollisesti nopeammin valmiiksi.
Asuttu jo puoli vuotta ja tyytyväisiä ollaan.
Rinnemallista:
Rinne rakennuspaikkana aiheuttaa lisäkustannuksia ainakin perustuksien kohdalla. Meillä tuli suurin budjetin ylitys tuossa.
Rinnemalli jossa vinoja kattoja, sisäportaita yms. tuottaa kyllä jonkin verran kaiken laista pähkäilyä myös sisätyövaiheessa.- jdkisfjiksadjf
Kuinka paljon teillä tuli talo maksamaan kaiken kaikkiaan?
- tulitehtyä
jdkisfjiksadjf kirjoitti:
Kuinka paljon teillä tuli talo maksamaan kaiken kaikkiaan?
225 k€ tontteineen
pihatyöt ja ulkomaalaus tekemättä. - tekeillä
tulitehtyä kirjoitti:
225 k€ tontteineen
pihatyöt ja ulkomaalaus tekemättä.Kastellin, tosin täysin omista suunnitelmista, kahteen kerrokseen, alakerran lattia porrastuu rinteen suuntaisesti 60 cm.
Hinta-arvio 275.000, 160 m2 plus autotalli, katos, lämmin varasto. Omaa työtä lähinnä projektin johto, siivoukset, hankinnat jne. - Tontin osuus
tulitehtyä kirjoitti:
225 k€ tontteineen
pihatyöt ja ulkomaalaus tekemättä.Tuossa hinnassa, entä oliko teillä talli tossa? Meillä rinnetontti, ja suunnittelu käynnissä... Kohta pitäis alottaa tarjouskyselyt.
- tekeillä
Tontin osuus kirjoitti:
Tuossa hinnassa, entä oliko teillä talli tossa? Meillä rinnetontti, ja suunnittelu käynnissä... Kohta pitäis alottaa tarjouskyselyt.
Hinta ei sisällä luonnollisestikaan tonttia.
Maanrakennus nousi meillä kohtalaisen korkeaksi, vaikka mikään kaikista vaikein tontti ei kyseessä ollutkaan. Tietysti hintaa nostaa myös se, että itse ei tehdä juuri mitään noita siivouksia yms. pikkuduunia lukuunottamatta. - "tuli tehtyä":lle
tulitehtyä kirjoitti:
225 k€ tontteineen
pihatyöt ja ulkomaalaus tekemättä.Paljos teillä oli tontin osuus tuosta hinnasta?
- tulitehtyä
"tuli tehtyä":lle kirjoitti:
Paljos teillä oli tontin osuus tuosta hinnasta?
Kunnalta ostettu tontti
2195 m2
8 €/m2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607512Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745