Normandiaan vinkkejä

nuuskuttelija

Aikomus olisi reissata ensi kesänä Normandian suuntaan. Haluamme käydä niillä historiallisilla Normandian maihinnousun paikoilla.Ensin lennetään Pariisiin ja sieltä vuokra-autolla paikan päälle.Kaikenlaiset vinkit tervetulleita.Eli mitä mielenkiintoista on tarjolla,missä kannattaa käydä,missä yöpyä jne.Kiitoksia etukäteen kommenteistanne!

3

1379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalot juomat

      Eikös se Calvados mainioine tehtaineen ja juomineen sijaitse juuri Normandiassa? Vierailu sellaiseen tehtaaseen, maistelu & tuliaisostokset.

      Siidereitähän siellä myös tehdään.

      Ja otapa selvää, mitä juustoja siellä päin tuotetaan.

    • Kaisuliinimus

      Minä ja mieheni reissasimme Normandiassa viime kesänä heinäkuun alussa ja reissuhan oli onnistunut. Lennettiin ensin Pariisiin, sieltä saman tien junalla Roueniin, jossa yksi yö ja sitten sieltä vuokra-autolla eteenpäin. Europcarilta Rellun Clio (3 vrk 1000kilsaa)250 egee kaikilla vakuutuksilla.
      Reittinä Roeun-Deauville ja siitä kaikkien pikkukylien kautta Arromanchesiin, jossa eka yö Hotel de Normandiessa (52 euroa). Gold Beach - museo ja lyhyt ajomatka Omaha Beachille sekä
      Cimetiere Americainiin (kannattaa mennä vähän ennen sulkemisaikaa, kuulee iltasoiton.)
      Seuraavana päivänä ajettiin Grandamp Maisyyn, josta löytyy Ponte du Hoc (ehkä vaikuttavin maihinnousupaikka, edelleen samassa kunnossa kuin maihinnousun jälkeen) ja siitä Utah Beachille Carentanin kautta.
      Koko rannikko on hyvin opastettu, museoihin löytää helposti ja rannoille pääsee vapaasti. Muistomerkkejä ja -paikkoja riittää joka lähtöön.Hotelleissa oli aina tilaa, ei varattu etukäteen. Upea yöpymispaikka B&B linna löytyy osoitteesta 14450 Saint Pierre du Mont (Ponte du Hocin lähellä), 60 euroa/2 hlö, antiikkisängyt ja kristallikruunut, aamiainen sisältyy hintaan.
      Ai niin, saksalaisten hautausmaa La Cambessa kannattaa käydä katsomassa myös.
      Liikenne sujuu ihan mallikkaasti Normandiassa ja välimatkat ovat lyhyet ajaa. Ainoa vaara on amerikkalaisturistit, jotka eivät tajua käsivaihteisista vuokra-autoista yhtään mitään!
      Hyvää matkaa!

    • Michelle_

      Teimme lokakuussa autoretken Ranskaan, auton otimme Pariisin lentokentältä. Suosittelen muuten navigaattoria, sujuu ajaminen huomattavasti helpommin kuin karttaa lukemalla!

      Ensimmäisen pysähdyksemme teimme Auvers-sur-oisessa, siellä on Vincent van Goghin hauta ja majatalo, jossa Vincent asui vähän aikaa. Kaupungissa on kuvakylttejä paikoissa, joista Vincent maalaisi kuvia-tämä on mielenkiintoinen paikka taiteesta kiinnistuneille. Toinen pysähdyksemme oli Givernyssä Monetin puutarhassa. Normandian maihinnousupaikoista kannattaa käydä etenkin Point du hocissa, siellä on jäljellä paljon bunkkereita. Ehdoton must-paikka on kuitenkin Le Mont Saint Michel. Paikka on kuin suoraan fantasiaelokuvasta, vaikea uskoa, että sellaisia tarunhohtoisia paikkoja edes on maanpäällä!

      Normandian matkaan voi helposti yhdistää myös Loiren laakson, etenkin jos on kiinnostunut linnoista ja viineistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3811
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2731
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2559
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2058
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1817
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      23
      1604
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1562
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1358
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      71
      1333
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1301
    Aihe