Aikomus olisi reissata ensi kesänä Normandian suuntaan. Haluamme käydä niillä historiallisilla Normandian maihinnousun paikoilla.Ensin lennetään Pariisiin ja sieltä vuokra-autolla paikan päälle.Kaikenlaiset vinkit tervetulleita.Eli mitä mielenkiintoista on tarjolla,missä kannattaa käydä,missä yöpyä jne.Kiitoksia etukäteen kommenteistanne!
Normandiaan vinkkejä
3
1297
Vastaukset
- jalot juomat
Eikös se Calvados mainioine tehtaineen ja juomineen sijaitse juuri Normandiassa? Vierailu sellaiseen tehtaaseen, maistelu & tuliaisostokset.
Siidereitähän siellä myös tehdään.
Ja otapa selvää, mitä juustoja siellä päin tuotetaan. - Kaisuliinimus
Minä ja mieheni reissasimme Normandiassa viime kesänä heinäkuun alussa ja reissuhan oli onnistunut. Lennettiin ensin Pariisiin, sieltä saman tien junalla Roueniin, jossa yksi yö ja sitten sieltä vuokra-autolla eteenpäin. Europcarilta Rellun Clio (3 vrk 1000kilsaa)250 egee kaikilla vakuutuksilla.
Reittinä Roeun-Deauville ja siitä kaikkien pikkukylien kautta Arromanchesiin, jossa eka yö Hotel de Normandiessa (52 euroa). Gold Beach - museo ja lyhyt ajomatka Omaha Beachille sekä
Cimetiere Americainiin (kannattaa mennä vähän ennen sulkemisaikaa, kuulee iltasoiton.)
Seuraavana päivänä ajettiin Grandamp Maisyyn, josta löytyy Ponte du Hoc (ehkä vaikuttavin maihinnousupaikka, edelleen samassa kunnossa kuin maihinnousun jälkeen) ja siitä Utah Beachille Carentanin kautta.
Koko rannikko on hyvin opastettu, museoihin löytää helposti ja rannoille pääsee vapaasti. Muistomerkkejä ja -paikkoja riittää joka lähtöön.Hotelleissa oli aina tilaa, ei varattu etukäteen. Upea yöpymispaikka B&B linna löytyy osoitteesta 14450 Saint Pierre du Mont (Ponte du Hocin lähellä), 60 euroa/2 hlö, antiikkisängyt ja kristallikruunut, aamiainen sisältyy hintaan.
Ai niin, saksalaisten hautausmaa La Cambessa kannattaa käydä katsomassa myös.
Liikenne sujuu ihan mallikkaasti Normandiassa ja välimatkat ovat lyhyet ajaa. Ainoa vaara on amerikkalaisturistit, jotka eivät tajua käsivaihteisista vuokra-autoista yhtään mitään!
Hyvää matkaa! - Michelle_
Teimme lokakuussa autoretken Ranskaan, auton otimme Pariisin lentokentältä. Suosittelen muuten navigaattoria, sujuu ajaminen huomattavasti helpommin kuin karttaa lukemalla!
Ensimmäisen pysähdyksemme teimme Auvers-sur-oisessa, siellä on Vincent van Goghin hauta ja majatalo, jossa Vincent asui vähän aikaa. Kaupungissa on kuvakylttejä paikoissa, joista Vincent maalaisi kuvia-tämä on mielenkiintoinen paikka taiteesta kiinnistuneille. Toinen pysähdyksemme oli Givernyssä Monetin puutarhassa. Normandian maihinnousupaikoista kannattaa käydä etenkin Point du hocissa, siellä on jäljellä paljon bunkkereita. Ehdoton must-paikka on kuitenkin Le Mont Saint Michel. Paikka on kuin suoraan fantasiaelokuvasta, vaikea uskoa, että sellaisia tarunhohtoisia paikkoja edes on maanpäällä!
Normandian matkaan voi helposti yhdistää myös Loiren laakson, etenkin jos on kiinnostunut linnoista ja viineistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli295654Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144264Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403227IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522901Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3191472Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861328- 601249
- 791159
Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2221158Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul4011151