En tiedä kuuluuko tämä nimenomaa keuhkosairauksiin mutta lohduttavaa olisi kuulla joltain "samanlaisia"-ei vaarallisia-kokemuksia.
Muutama viikko sitten taakse päin alkoi krapulassa sunnuntaina "jomottamaan" noin sydämen kohdalle tai vähän ylöspäin rintaan. Takana oli kaksi päivää dokaamista. Ajattelin, että se menee ohi mutta tuli taas rankka ilta seuraavana keskiviikkona ja siitä alkoi sitten jo huomattava kipu, mikä ei ollut normaalia. Muistelen, että muita oireita oli äänen käheys ja olin jo yskinyt paljon (todnäk. tupakan takia) muutaman viikon taakse päin.
Ihmettelen nyt, että vieläkin välillä tulee sellaista passiivista kipua. Esimerkiksi jos nukun vasemmassa kylkiasennossa tuntuu että se yltyy, tosin vaikea sanoa, koska passiivista kipua ollut niin kauan. Kipu ilmenee sarjoina, eikä sitä voi edes oikein säryksikään kutsua, sellaista ahistavaa puristusta mikä ei edes satu, mutta haittaa.
Olen nyt jättänyt alkoholin ja tupakoinnin kokonaan, mutta tuntuu että kipu palaa edelleen välillä. Olen lukenut, että voi johtua jostain lihassäryistä, mutta mielestäni vika on "syvemmällä" eikä lihasperäinen välttämättä. Huono ryhti on (tullut istuttua tietokoneen ääressä kyyryssä), mutta hengenahdistuksia eikä mitään muutakaan (keuhkojen puristuma) ole ollut.
Olen 22 vuotta, hyvä yleis- ja lihaskunto. Alkaa ärsyttämään pikku hiljaa.
Rintakipu , vasen puoli , keuhko
4
7277
Vastaukset
- :-)
Oiskohan vaikka ruokatorven tulehdus ja mahalaukun limakalvon tulehdus joka oireilee kuvaileminasi oireina. Äänen käheyskin tosiaan voi johtua tupakasta, mutta myös siitä, jos närästää ja karvasvettä nousee esim nukkuessa kurkkuun tai happamia "höyryjä". Sinuna kokeilisin kuurina esim apteekista ilman reseptiä saatavia närästyslääkkeitä kuurina. Mutta jos vaiva jatkuu, käyppä sinäkin lääkärissä niin asia varmasti selviää siellä. Jos olisit neli-viiskymppinen mies, ehdottaisin että kävisit varmuuuden vuoksi myös otattamassa"puristuksen" aikana myös sydänfilmin. Joka tapauksessa, jätäppä juoppttelut vähän vähemmälle ja ilman muuta tupakki pois, ajattele mitä myrkkyä terveisiin keuhkoihisi vedät.
- et sillain
no meitsil ainaki johtu suht samanmoiset oireet selän ja lapojen lihaksista, kävin jonku verran viime talvena hiihtämässä ja pari kertaa niksauttamas paikat ni autto, sääli vaa ku ainakaa meil ei oo lunta. kävin kyl kuitenki lääkäril ensin ja se ohjas tonne niksauttajalle.
- huonontuurinjuoppo
Itellä ollut samanlaisii oireita. Alkoi vihlovana kipuna myös kostean illan aikana kun röökillä olin ja siitä lähtien ollut viime vuoden rinnassa outo tunne ja pahenee stressistä, valvomisesta ja juhlimisesta yms. sydänfilmit, keuhkokuvat ja tähystykset tehty eikä löytynyt mitään, lääkäri epäili stressiä.
Aluksi oli myös vihlovaa kipua rinnassa uloshengittäessä- autsistaaaaaaa
Mulla alko viime yönä samanlainen kipu. Tuli myös pari tupakkaa poltettua, ja tätä on edeltänyt yskä. Ainut asento, missä ei satu nukkkua, on selällään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432997Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612931- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721654- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070