En tiedä kuuluuko tämä nimenomaa keuhkosairauksiin mutta lohduttavaa olisi kuulla joltain "samanlaisia"-ei vaarallisia-kokemuksia.
Muutama viikko sitten taakse päin alkoi krapulassa sunnuntaina "jomottamaan" noin sydämen kohdalle tai vähän ylöspäin rintaan. Takana oli kaksi päivää dokaamista. Ajattelin, että se menee ohi mutta tuli taas rankka ilta seuraavana keskiviikkona ja siitä alkoi sitten jo huomattava kipu, mikä ei ollut normaalia. Muistelen, että muita oireita oli äänen käheys ja olin jo yskinyt paljon (todnäk. tupakan takia) muutaman viikon taakse päin.
Ihmettelen nyt, että vieläkin välillä tulee sellaista passiivista kipua. Esimerkiksi jos nukun vasemmassa kylkiasennossa tuntuu että se yltyy, tosin vaikea sanoa, koska passiivista kipua ollut niin kauan. Kipu ilmenee sarjoina, eikä sitä voi edes oikein säryksikään kutsua, sellaista ahistavaa puristusta mikä ei edes satu, mutta haittaa.
Olen nyt jättänyt alkoholin ja tupakoinnin kokonaan, mutta tuntuu että kipu palaa edelleen välillä. Olen lukenut, että voi johtua jostain lihassäryistä, mutta mielestäni vika on "syvemmällä" eikä lihasperäinen välttämättä. Huono ryhti on (tullut istuttua tietokoneen ääressä kyyryssä), mutta hengenahdistuksia eikä mitään muutakaan (keuhkojen puristuma) ole ollut.
Olen 22 vuotta, hyvä yleis- ja lihaskunto. Alkaa ärsyttämään pikku hiljaa.
Rintakipu , vasen puoli , keuhko
4
7462
Vastaukset
- :-)
Oiskohan vaikka ruokatorven tulehdus ja mahalaukun limakalvon tulehdus joka oireilee kuvaileminasi oireina. Äänen käheyskin tosiaan voi johtua tupakasta, mutta myös siitä, jos närästää ja karvasvettä nousee esim nukkuessa kurkkuun tai happamia "höyryjä". Sinuna kokeilisin kuurina esim apteekista ilman reseptiä saatavia närästyslääkkeitä kuurina. Mutta jos vaiva jatkuu, käyppä sinäkin lääkärissä niin asia varmasti selviää siellä. Jos olisit neli-viiskymppinen mies, ehdottaisin että kävisit varmuuuden vuoksi myös otattamassa"puristuksen" aikana myös sydänfilmin. Joka tapauksessa, jätäppä juoppttelut vähän vähemmälle ja ilman muuta tupakki pois, ajattele mitä myrkkyä terveisiin keuhkoihisi vedät.
- et sillain
no meitsil ainaki johtu suht samanmoiset oireet selän ja lapojen lihaksista, kävin jonku verran viime talvena hiihtämässä ja pari kertaa niksauttamas paikat ni autto, sääli vaa ku ainakaa meil ei oo lunta. kävin kyl kuitenki lääkäril ensin ja se ohjas tonne niksauttajalle.
- huonontuurinjuoppo
Itellä ollut samanlaisii oireita. Alkoi vihlovana kipuna myös kostean illan aikana kun röökillä olin ja siitä lähtien ollut viime vuoden rinnassa outo tunne ja pahenee stressistä, valvomisesta ja juhlimisesta yms. sydänfilmit, keuhkokuvat ja tähystykset tehty eikä löytynyt mitään, lääkäri epäili stressiä.
Aluksi oli myös vihlovaa kipua rinnassa uloshengittäessä- autsistaaaaaaa
Mulla alko viime yönä samanlainen kipu. Tuli myös pari tupakkaa poltettua, ja tätä on edeltänyt yskä. Ainut asento, missä ei satu nukkkua, on selällään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572804Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362419SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past941970Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851305Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301139Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155841Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80774Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43665