Rintakipu , vasen puoli , keuhko

Janix84

En tiedä kuuluuko tämä nimenomaa keuhkosairauksiin mutta lohduttavaa olisi kuulla joltain "samanlaisia"-ei vaarallisia-kokemuksia.

Muutama viikko sitten taakse päin alkoi krapulassa sunnuntaina "jomottamaan" noin sydämen kohdalle tai vähän ylöspäin rintaan. Takana oli kaksi päivää dokaamista. Ajattelin, että se menee ohi mutta tuli taas rankka ilta seuraavana keskiviikkona ja siitä alkoi sitten jo huomattava kipu, mikä ei ollut normaalia. Muistelen, että muita oireita oli äänen käheys ja olin jo yskinyt paljon (todnäk. tupakan takia) muutaman viikon taakse päin.

Ihmettelen nyt, että vieläkin välillä tulee sellaista passiivista kipua. Esimerkiksi jos nukun vasemmassa kylkiasennossa tuntuu että se yltyy, tosin vaikea sanoa, koska passiivista kipua ollut niin kauan. Kipu ilmenee sarjoina, eikä sitä voi edes oikein säryksikään kutsua, sellaista ahistavaa puristusta mikä ei edes satu, mutta haittaa.

Olen nyt jättänyt alkoholin ja tupakoinnin kokonaan, mutta tuntuu että kipu palaa edelleen välillä. Olen lukenut, että voi johtua jostain lihassäryistä, mutta mielestäni vika on "syvemmällä" eikä lihasperäinen välttämättä. Huono ryhti on (tullut istuttua tietokoneen ääressä kyyryssä), mutta hengenahdistuksia eikä mitään muutakaan (keuhkojen puristuma) ole ollut.

Olen 22 vuotta, hyvä yleis- ja lihaskunto. Alkaa ärsyttämään pikku hiljaa.

4

7484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :-)

      Oiskohan vaikka ruokatorven tulehdus ja mahalaukun limakalvon tulehdus joka oireilee kuvaileminasi oireina. Äänen käheyskin tosiaan voi johtua tupakasta, mutta myös siitä, jos närästää ja karvasvettä nousee esim nukkuessa kurkkuun tai happamia "höyryjä". Sinuna kokeilisin kuurina esim apteekista ilman reseptiä saatavia närästyslääkkeitä kuurina. Mutta jos vaiva jatkuu, käyppä sinäkin lääkärissä niin asia varmasti selviää siellä. Jos olisit neli-viiskymppinen mies, ehdottaisin että kävisit varmuuuden vuoksi myös otattamassa"puristuksen" aikana myös sydänfilmin. Joka tapauksessa, jätäppä juoppttelut vähän vähemmälle ja ilman muuta tupakki pois, ajattele mitä myrkkyä terveisiin keuhkoihisi vedät.

    • et sillain

      no meitsil ainaki johtu suht samanmoiset oireet selän ja lapojen lihaksista, kävin jonku verran viime talvena hiihtämässä ja pari kertaa niksauttamas paikat ni autto, sääli vaa ku ainakaa meil ei oo lunta. kävin kyl kuitenki lääkäril ensin ja se ohjas tonne niksauttajalle.

    • huonontuurinjuoppo

      Itellä ollut samanlaisii oireita. Alkoi vihlovana kipuna myös kostean illan aikana kun röökillä olin ja siitä lähtien ollut viime vuoden rinnassa outo tunne ja pahenee stressistä, valvomisesta ja juhlimisesta yms. sydänfilmit, keuhkokuvat ja tähystykset tehty eikä löytynyt mitään, lääkäri epäili stressiä.
      Aluksi oli myös vihlovaa kipua rinnassa uloshengittäessä

      • autsistaaaaaaa

        Mulla alko viime yönä samanlainen kipu. Tuli myös pari tupakkaa poltettua, ja tätä on edeltänyt yskä. Ainut asento, missä ei satu nukkkua, on selällään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1639
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      14
      1044
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      96
      960
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      932
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      744
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      141
      719
    7. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      81
      690
    8. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      661
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      651
    Aihe