Maanantai 8/1 2007

En pilaa tätä päivää viinalla.

21

868

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nukahin eilen jo puolenyön maissa ja nyt heräsin, kyllä on mukava herätä ilman krapulaa ja huonoa oloa, tästä tulee raitis maanantai!! Huomenta kaikille!

    • Oskari2

      Raitis viikko tulossa. Onneksi.

      • raitis.

        Niin täälläkin.


    • ma-sa

      Olen suden kanssa ihan samaa mieltä.Eikä muuta ku mainiota maanantaita kaikille.

    • raitistelijasuotuulia

      Nyt kiinnitin huomiota, että sinulla on tehokas niki. Miksi susi, kerros vähän? Oletko naaras- vai urossusi? Yritin vakoilla galleriasta, mutta se ei ole julkinen.
      Tämä naaras ei-susi on raittiina tänään. Nyt olen valjastanut maailmankaikkeuden kaikki voimat, että en käy ostamassa juomia, nimittäin edessä on kaksi vapaapäivää, ja en halua olla huomenna pää vessanpöntössä..

    • Viikko alkoi taas ihan mukavasti,siks en minäkään haluu pilata tätäpäivää väkiviinalla. Tipattomuus jatkuu ainaski tään maanantain.

    • raittiina

      kyllä kiitos.olen tänään raittiina.eilen olikin ehkä pahin päivä, mutta selvisin, joten tänään en ota.

    • Papio1

      Raitis maanantai tänään.

    • veska58

      Ilmoittaudun mukaan raittin päivän viettäjiin.

      • Cettuz!

        vietän raittiina.


      • Viinietikka

        mukaan Veska58, et tule katumaan päätöstä olla juomatta.

        Mun opiskelut ovat nyt loppuneet ja todistus ammattitutkinnon suorittamisesta on saatu. Jospa sitä ehtisi nyt piipahtamaan tällä tipattomalla palstalla useammin. Jotenki on palsta tyynen oloinen, mutta onko se tyyntä myrskyn edellä?

        Mukavaa ja raitista päivää itse kullekin ja päihteetöntä uutta vuotta toivottelee viinietikka


    • Hamara

      Olo on mainio, eikä edes tee mieli vinettoa tällähetkellä. Tänäiltana vielä pikku urheiluspurtti suoritettavana ja sitten saunaan, jonka päälle kuutio raikasta whissyä, ettei pääse keppanahimo yllättämään.

    • mussukka1

      On aikoihin eletty, minä tammikuussa mökillä.
      Oikein sulassa vedessä uimassakin. Sattui muuten eilen, että kävin hakemassa tuttavan kahville ja puhallusratsia oli hiljaisella kylätiellä, siinä nyt ei mennyt kuin muutama minuutti kun olin samassa ratsiassa. Sanoin poliisisedälle, että en ehtinyt vetää känniä tänä aikana, oli samaa mieltä ja toivotti hyvää matkaa.
      Raitista loppuiltaa kaikille ja niille, joilla on huomenna pieniä kiusauksia toivon yhden päivän mietintämyssyä.

    • ambivalenttineN

      Tänään olen raittiina ja on tapahtunut vaikka mitä. Olin ensinnäkin ekan kerran eron jälkeen (eli puoleen vuoteen) treffeillä. Luulen, ettei se mies tainu musta paljoo kiinnostua, vaikka olikin mukavan oloinen ja ystävällinen. No ei sen puoleen, emmäkään oikeestaan hänestä sen enempää kiinnostunut. Tapaaminen oli muutenkin enemmän kaveripohjaista, eli treffit on vähän väärä sana tapaamiselle. Mut emmä oo pettynyt, jos ei koskaan enää tavata, mut jos tavataan niin sitten tavataan. Molemmat ratkasut käy mulle :)

      Kun tulin kotiin, niin mua odotti ihana yllätys. Nimittäin sain vihdoin lääkärinlausunnon koskien terapiaa :) Huomenna vien sen Kelaan ja toivon, että terapia pääsis alkamaan mahdollisimman pian, niin saisin ehkä pikkuhiljaa itteni edes jonkinlaiseen tasapainoon, enkä enää olis niin ambivalenssissa itteni ja kaiken muun suhteen.

      • Terapia lienee

        monivuotinen juttu, joten auttaa pitkäkestoisesti.
        Terapeutille tulee sitten olla rehellisempi kuin koskaan tätä ennen. Minulle mt-psykologi avasi uusia näköaloja omaan itseeni.


      • ambivalenttineN
        Terapia lienee kirjoitti:

        monivuotinen juttu, joten auttaa pitkäkestoisesti.
        Terapeutille tulee sitten olla rehellisempi kuin koskaan tätä ennen. Minulle mt-psykologi avasi uusia näköaloja omaan itseeni.

        Koska en ole mitenkään pitkäjännitteinen ihminen, niin ensinnäkin pelottaa se, että pitää sitoutuun terapiaan niin pitkäksi aikaa. Toiseks mua pelottaa se, että psystynkö mä käsitteleen vaikeitakin asioita ja ennen kaikkea pelkään sitä, että montako kertaa tulen turvautuun alkoholipitoisiin juomiin terapiaistuntojen jälkeen. Toivottavasti en kertaakaan, mutta pelkäänpä vaan, että koen tarvitsevani joskus jotain rentouttavaa rankan terapian jälkeen. Mutta turha sitä vielä murehtimaan, kun terapian alkamiseen menee varmaan vielä 2kk tai jotain, koska Kela ei oo mitenkään tunnettu nopeudestaan.


      • karbidi
        ambivalenttineN kirjoitti:

        Koska en ole mitenkään pitkäjännitteinen ihminen, niin ensinnäkin pelottaa se, että pitää sitoutuun terapiaan niin pitkäksi aikaa. Toiseks mua pelottaa se, että psystynkö mä käsitteleen vaikeitakin asioita ja ennen kaikkea pelkään sitä, että montako kertaa tulen turvautuun alkoholipitoisiin juomiin terapiaistuntojen jälkeen. Toivottavasti en kertaakaan, mutta pelkäänpä vaan, että koen tarvitsevani joskus jotain rentouttavaa rankan terapian jälkeen. Mutta turha sitä vielä murehtimaan, kun terapian alkamiseen menee varmaan vielä 2kk tai jotain, koska Kela ei oo mitenkään tunnettu nopeudestaan.

        Voit heittää huolet nurkkaan terapiapelon takii. Mää oon aikoinani ollu kans paar vuotta vastaavassa terapiassa, eikä se oo milläänlailla rankkaa; Sää kerrot sille kutistajalle mitä kerrot (tietty kandee puhuu totta ja kaikki mikä riivaa), mut se ei Sua pakota mihinkään!

        Vaikeist asioist puhuminen on just tärkeetä ja se on kuullu samallaisii juttui ennenkii, sehä on sen ammatti. Se ei rupee Sulle ärjyyn, eikä pilkkaa, vaan kuuntelee ja yrittää auttaa Sua omilla sanomisillaan!

        Voipi olla, et istunnon jälkeen olo on huojentuneempi ja tarttet entistä vähemmän A-tuotteita.

        Kysymys on vaan siitä, satutko saamaan ittelles sopivan terapeutin; mulle kävi kehno tsägä, täsä eelleen himmeenä!


    • ES.hauka

      En pilaa viinalla, mutta pilaan yöunet eeässällä.

    • Knullin

      Raittiina tämä päivä.
      Muutama keppana loiventavaksi (6-7) ja hyvin menee tämäkin päivä!
      Huomenna jos on kaunis päivä niin raitistellaan myös. Mäyriksen loput ehkä hetulaan ja kävelylenkille!
      Tästä se lähtee!

      • ES.hauka

        Eeässä auttaa krapulaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6704
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4532
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      29
      3326
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3027
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1915
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1606
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1590
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1533
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1389
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1340
    Aihe