Taas koira melkein tappoi ihmisen

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200701085565997_uu.shtml

Tämän takia meidän pitää olla erittäin tarkkoina koirien kanssa; kenen käsiin niitä annetaan ja millaisia koiria.

Pitäkääpä ne tappajahurttanne visusti kiinni niissä kettingeissä. Aivan liikaa tulee vastaan irtonaisia koiria, jotka ovat hyökkäysvietteineen potentiaalinen uhka mm. jokaiselle kunnolliselle kansalaiselle kuten esim. lenkkeilijälle.
6877
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kaikenlainen koirien koulutus lisää niiden riskiä seota myöhemmin päästää,varsinkin poliisi ym viranomais koirat jotka ovat kovan tressin alla,myös kiihkomieleiset yksityis kouluttajat

koiriin ei voi luottaa,koskaan
koira tappaa vaikka lapsenkin mielellään,jos tilanne on sille sopiva

koirat ovat vahingoittaneet koko suomessa enemmän ihmisiä kuin mikään muu nisäkäs

Äänestä
  • "koirat ovat vahingoittaneet koko suomessa enemmän ihmisiä kuin mikään muu nisäkäs "

    Ihminenkin on nisäkäs...Meneeköhän nyt laskusi uusiksi?

    Äänestä

  • Ennen koiraa ihmisiä vahingoittaneiden eläinten "tilastoissa" on ainakin kissa. Kissan aiheuttamat vahingot ovat koiran aiheuttamia vahinkoja yleisempiä ja usein myös vakavampia (ainakin vaikeammin hoidettavia).

    Suomessa koiria pidetään hyvin yleisesti väärissä olosuhteissa ja väärällä asenteella, on mielestäni yllättävää kuinka vähän koirat vahingoittavat ihmisiä. Toisia eläimiä koirat aiheuttavat huomattavan paljon ja se on todellinen ongelma toisin kuin ihmisiä vahingoittavat koirat.

    Suosittelen tutustumaan "purematilastoihin", ne voivat yllättää kaltaisesi isoja/pahameineisia/pahan näköisiä koiria vaarallisiksi väittän henkilön.

    Äänestä

  • kuin koirat.
    Ampiaisen ja käärmeiden pistoihinkin taitaa kuolla enemmän ihmisiä, kuin koirien puremiin.

    Pistähän kunnon faktaa eläkä houri.

    Minä tiedän pari aivan amatööri malamuuttia, jotka pelasti pari vuotta sitten hukkumiselta ihmisiä. Ihan amatööri pohjalta ja koiran vaistolla. Ammattiauttaja koirat on sitten oma lukunsa.
    Eli kyllä ne koirat pelastaa rutkasti enemmän ihmisiä, kuin teilaavat.

    Kyllä hissionnettomuuksiin myös kuolee, muttei hissejä kielletä. Veikkaan, että todennäköisyys joutua mielenvikaisen koiran uhriksi on jotain lentokoneonnettomuus ja hissionnettomuus luokkaa. Eli tilastollisesti täysin mitättömän pieni. Harvat tapaukset pääsevät sinunlaistesi pelonlietsojien ja paskalehtiä lukevien, sairaiden ihmisten takia kyllä otsikkoihin.

    Äänestä

kaksijalkaiset. Perheväkivalta ja muu ihmisten aiheuttama väkivalta on melkoisen suuri ja todellinen uhka verrattuna koirien aiheuttamiin.

Äänestä

mesoaa asioista vailla parempaa koira kokemusta!
Elä hyvä ihminen vedä johtopäätöksiä lehtien perusteella. Aina lehtiin mahtuu tapauksia ja taas uusia tapauksia. Koiria ei pidä tuomita vain koska joku lehti kirjoittaa jostain tapauksesta. Usein niissä tapauksissa joista olet lukenut, mitä todennäköisemmin koiran käytös on ollut ihmisen aikaan saamaa. Ja koiraa provosoitu tavalla tai toisella jolloin sen puolustus mekanismit ovat saaneet yli otteen ja näin ollen koirasta tehtiin ihmisiä tappava peto.

Lehdissä usein myynnin edistämiseksi väritetään asioita ja otsikoita, jotta ihmisiä oikeen puistattaisi ja ne urpot, jotka näkevät lehden kuvassa vaikka saksanpaimenkoiran yhdistettynä tapahtuneeseen alkavat ilman parempaa koira tuntemusta lietsomaan kauhu skenaarioita kyseistä rotua kohtaan. Todella typerää ja lapsellista!!!!
Koiran omistajana minä ekaksi mietin, että mitähän koiran puremaksi tullut ihminen mahdollisesti teki koiraa ärsyttääkseen, jotta sai sen puolustautumaan!!!????

Tiedän omakohtaisen tapauksen jossa vanhempi mies puolinen ihminen kulki talomme ohitse pihan poikki ja havaitessaan että pihassa on iso koira alkoi hän kulkea talomme ohitse keppi kädessään.

Siis ennakkoon oli ottanut asenteen, että kyllähän se tulee ja puree otampa kepin turvakseni seuraaville reisuilleni.Ja keppi olikin kävelykepiksi sopivaa kokoa. Kerran sitten tämä jo edesmennyt koiramme oli pihassa kesä päivää paistattelemassa selällään jalat taivasta kohden. Samainen ukko käveli keppi kädessään ohi ja koiran luodessa katseensa häneen alkoi ukko kovaan ääneen mesota ja kirota koiraa. Koira ponkaisi pystyyn ja katseli ukon meuhaamista.

Ukko siinä heilutti kiroten keppiä ja meidän silloiselle koiralle oli usein heitelty keppiä,joten koira tulkitsi tilanteen leikiksi.
Alkoi innoissaan pomppia ukon ympärillä ja odotti koska keppi lentää. Ei kuitenkaan koskenut koko mieheen missään vaiheessa. Ukko husi kepillä kohti koiraa ja koira sai kepistä kiinni ja alkoi vetämään keppiä, jolloin ukko vain innostui kiroamaan ja hakkaamaan koiraa kepillä.
Koira ei siltikään purrut miestä eikä edes murissut miehelle. Olin pihassa myöskin ja näin koko tilanteen pyykkiä laittaessani ja koko tilanne eteni siis hyvin nopeasti. Menin komentamaan koiran pois ja pyysin ukolta anteeksi,mutta samalla myös ilmoitin hänelle ettei vastedes pitäisi keppiä matkassa,koska koirasta ei ole vaaraa ja kepin heiluttelu vain yllyttäisi koiraa tulemaan lähelle.Selitin myös että meillä keppi on ollut aina leikkiväline.

Ukko oli tosi vihainen ja nimitteli minua ja koiraa, vaikka itse oli kävellyt pihamme poikki keppiä heilutellen koiralle ja pahempi koira jos olisi vastassa ollut, olisi varmasti saattanut purrakkin kepillä lyötäessä. Eli kyllä omaakin käytöstä koirien kanssa on syytä miettiä,jotta ei itse ole se joka provosoi tilanteita ja sitten parkuu kun jotain tapahtuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äöl¨'l¨åpol kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200701085565997_uu.shtml

Tämän takia meidän pitää olla erittäin tarkkoina koirien kanssa; kenen käsiin niitä annetaan ja millaisia koiria.

Pitäkääpä ne tappajahurttanne visusti kiinni niissä kettingeissä. Aivan liikaa tulee vastaan irtonaisia koiria, jotka ovat hyökkäysvietteineen potentiaalinen uhka mm. jokaiselle kunnolliselle kansalaiselle kuten esim. lenkkeilijälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu