hiivasta kyselisin....

hemppuli81-

Juuh, elikäs olen ihan alkuvaiheillani raskaana ja minulla on luultavasti hiiva. Viimeisimmän lapseni aikana oli myös alkuvaiheessa raskautta sama ongelma. Nyt kyselisin että meneekö hiiva ohi itsekseen tai onko mitän "normaaleja" kotikonsteja millä sen voisi poistaa, kun ei olisi kovasti tällä hetkellä varaa ostaa noita hiivalääkkeitä.. kiitos tiedosta jo valmiiksi ..

3

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutamia..

      Alapään pesu ja huolellinen kuivaus auttaa asiassa, mutta jos hiivakasvusto kovasti jo rehottaa, ei taida lähteä kuin lääkkeillä.

      Jotkut laittavat alapäähän bulgaria-jogurttia, toiset käyttävät emättimeen maitohappobakteereja emätinpuikkoina, sekin auttaa kun lopettaa sokerin ja vaalean leivän syönnin. (mutta yleensä siis silloin kun hiiva ennaltaehkäistään vielä)

      Mutta siis, jos hiiva on pahana, ei taida lähteä kun lääkkeillä. (Canesten-puikot ja rasva)

      • näin...

        Hiiva ei ollut vielä kovin paha, niin terkkari sanoi että käytä maitohappobakteeria sisältäviä tuotteita...

        Auttaa joillekin!


      • Anonyymi
        näin... kirjoitti:

        Hiiva ei ollut vielä kovin paha, niin terkkari sanoi että käytä maitohappobakteeria sisältäviä tuotteita...

        Auttaa joillekin!

        Niin se voi olla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9483
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4641
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1921
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1630
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1391
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1307
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      927
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      903
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    Aihe