Mitä teen??!!

*tyhmä*

Hei, mulla on 6.-kuukautta vanha naarashiiri, joka on minusta arka. sitä voi silittää ja kädelle se tulee vain jos siellä on ruokaa. Eli, miten saan sen luottamaan minuun ja kesyyntymään?!


P.S.Se on mun eka hiiri, joten olen todella kiitollinen vastauksista.

5

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lsakdb

      ainoa oikea vaihtoehto mitä ei voi kiertää on seurustelu hiiren kanssa, paljon ja hiiren ehdoilla, tie sydämeen käy vatsan kautta!!!!!!

    • tiiiiii

      Ja naarashiirtä ei saa pitää yksin! Niitä pitäis mielellään olla väh. 3!

      Uroshiirtä voi pitää yksin (ei tule välttämättä toimeen muiden urosten kanssa), ne ovat yleensä rauhallisempia, isompia ja kesyyntyvät paremmin.

    • AlbinoRaven

      Noissa edellisissä viesteissä on kyllä ihan asiapuhetta.

      Et ilmeisesti ole ottanut mitään selvää hiiristä ennen sellaisen hankkimista, jos sinulla kerran on vain yksi tyttö? Kuten aiemmin sanottiin, ovat naarashiiret laumaeläimiä, urokset pidetään yksin koska ne tappelevat keskenään.

      Olisi ihan hyvä, jos hankkisit hiirullesi pari kaveria, voisi auttaa. Naarashiiret ovat yleisluonteeltaan arempia ja varuillaan olevempia kuin urokset, jotka taas yleensä ovat uteliaampia ja tutkimisen haluisia.

      Kuitenkin hiirtä voi totutella käteen hyvin. Oma hiireni ei vielä aivan kesy ole(sain sen 23.12 käsittelemättömänä, syntynyt 22.09) ja sitä "kesytän" pitämällä sitä kädessä useasti päivässä ja nykyään se tulee sillointällöin itse kädelleni katselemaan kun laitan käden terraarioon.
      Muista, hiiri on hiiri, ja hiiri EI ole koira. Se ei koskaan tule aivan kesyksi, tietysti onhan niitäkin yksilöitä jotka ovat aivan järettömän kesyjä, mutta luultavasti kukaan ei ekasta hiirestään niin kesyä tule saamaan.

      Toivottavasti tämä edes hiukan auttoi, ja en minä tarkoita olla töykeä tai törkeä jos meinasit käsittää viestini väärin.

    • SilverFox

      ..kyllä kyllä edelliset puhuvat asiaa ja onko sinulla todella vain yksi naaras? kyllä edes yksi kaveri pitäisi olla.
      Tuokin on jo hyvä, että kädelle tulee jos tarjolal ruokaa (hyvä keytys keino) ja antaa silittää.
      Kaikki hiiret ovat yksilöitä, jokainen ei varmasti kesyynny täysin. Itselläni on ollut käsikesyjä löllyköitä (uroksia yleensä), hyvinkin arkoja ja sitten yksi hyvin vihainen hiiri (tuli käden lähelle, mutta vain purrakseen)

      Olet vain kärsivällinen ja nauti siitä että saat jutella hiirellesi ja katsoa sen touhuja, sitähän se hiirten omistaminen on, ei hiiri ole paijaus lemmikki, kuten vaikka marsu.

      Omani ovat kesyyntyneet ihan iteksiään, seurusetelun avulla lähinnä, sitten terrassa olen muuten vain heilutellut kättäni, koskematta hiiriin.. uteliaisuus on hiirissä herännyt =) toki olen useasti rauhallisesti myös käsitellyt otuksia, mutta niiden omilla ehdoilla.
      Siksi onkin palkitsevaa, kun yksi päivä huomaa että hiiret väkisin roikkuvat sormissa, heti kun käden terraan laittaa.

    • Liiiiiisa

      Hiiret on pentuina yleensä arkoja. Niin munkin hiiret oli. Saat sen tottumaan sun käteen vaan viettämällä sen kanssa joka päivä aikaa tai silloin kun kerkeät. Kyllä se sitten kesyyntyy pikkuhiljaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      276
      26617
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      47
      2235
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      199
      1576
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      146
      1487
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1229
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      998
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    8. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      25
      921
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      84
      831
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      776
    Aihe