Turun pikaraitiotie ei etene..

Hienoa kun Helsinki ei luopunut tyhmästi ratikoistaan, kuten Turku:

voi vain katkerana katsella miten Helsinki kehittää itseään hienoon suuntaan ja miten turhaa bussiliikennettä aiotaan vähentää:

Lue linkit ja iloitse...edes stadin puolesta..sillä taitaa Turku olla pudonnut aika kelkasta.



http://www.hel.fi/wps/wcm/resources/file/ebfd084f1936551/9_ratikka_reitti.pdf


http://www.hel.fi/wps/portal/Rakennusvirasto/Artikkeli?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/fi/Rakennusvirasto/Ajankohtaista/Raitiolinja 9:n rakentaminen jatkuu Vallilassa


http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Raitiolinja 9n rakentaminen alkoi Vallilassa/1135224150472


P.S www.keharata.net
12529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat
  • Toihan on ihan hyvä juttu, turkulaisillekin. Pääsee junalla lentoasemalle...

    Äänestä

  • Deletes kirjoitti:

    Toihan on ihan hyvä juttu, turkulaisillekin. Pääsee junalla lentoasemalle...

    Vau kiertääkö se Turun lentoaseman kautta.. jehna sentään!

    Lähden minne vain maailmalle, lähtöasemani on aina Turun lentoasema. Ja jos vain suinkin on järjelliset hinnat niin suunta on Tukholma tai Kööpenhamina.

    Äänestä

kehällä ja kehällä olkoot mun puolesta.

Äänestä

Minun täytyy taas sanoa, että on aivan turha puhua entisistä ratikoista ja pikaratikoista saman aloituksen alla, koska ne ovat kaksi täysin eri asiaa.

Ratikat on keskustansisäiseen liikenteeseen ja pikaratikat seudulliseen suurpiirteisempään liikenteeseen.

Sinänsä kyllä puhut aivan asiaa!

Pikaratikka tulisi nostaa Turun liikenteen ykköshankkeeksi! Ja lopettaa autokansan hyysääminen. Bussien hintojen korotus oli kyllä yksi paskimmista asioista vähään aikaan!

Äänestä
  • Entisenä turkulaisena yllätyin tuota bussilippujen tuntuvaa kallistumista. Toisaalta korttien kanssa matkustelevillehan hinnat pysyvät ennallaan, mutta voi tietty kysyä että kuinka kauan...

    Äänestä

  • On totta, että pikaraitiohanke olisi seudullinen, ja että yksityisautoilua olisi saatava hillittyä - mutta: Pikaraitiojärjestely olis miljardiahanke ja silä olisi monin paikoin saavutettavuusongelmia. Kaikki raportit ja lausunnot viittaavat siihen, että se ei tule toteutumaan, vaikka "väylää" vielä suojellaankin.

    Äänestä

  • Kylmämies kirjoitti:

    On totta, että pikaraitiohanke olisi seudullinen, ja että yksityisautoilua olisi saatava hillittyä - mutta: Pikaraitiojärjestely olis miljardiahanke ja silä olisi monin paikoin saavutettavuusongelmia. Kaikki raportit ja lausunnot viittaavat siihen, että se ei tule toteutumaan, vaikka "väylää" vielä suojellaankin.

    Kyseinen hanke maksaa Espoon metron verran. Myös tie hankkeet ovat kalliita. Kyse on vain siitä mielletäänkö joukkoliikenne yhtä tärkeäksi kuin autoliikenne. Nimittäin valtavia tiehankkeita kyllä toteutaan.

    Tottakai yksinkertaisen äly toimii niin, että kun on paljon autoja tarvitaan paljon teitä, mutta älykäs tajuaa taas sen, että jos autoja ei tarvita ei tarvitse rakentaa teitäkään.

    Ja kun tilanne on se, että teitä ei Turkuun paljon enempää mahdu, niin on pakko alkaa älykkääksi ja suunnitella kaupunki niin, ettei siellä autoa tarvitse. Silloin tulee kyseeseen pikaraitiotiet ja metrot.

    Turun seutu ei ole tarpeeksi tiheä metrolle, mutta pikaraitio sopii tänne vallan loistavasti. Siihen pitää vain ensin investoida ja tottakai se maksaa. Hyvät asiat maksavat tässä maailmassa. Jos haluamme Turusta toimivan kaupunki, investoinnit on pakkotehdä.

    Tähän n. 300miljoonan euron hankkeeseen osallistuu valtio 30%:lla.

    Äänestä

Viäl hikeentykö mehä tarvitaa ens Paritorkki, sit me tarvita Toriparkki. Sit tule uuret liikenne järjestely ens tehrä yliopisto karust konttauskatu, sit jatketa sitä kaupppias karul saak. Sen jälke miätitä ajetank me yliopiston karult sisäl toriparkki, vai ajetank me stockalt sin sit ku stocka o täys. Vai ajettasko sittenki wikken pualelt sisäl, jos vaik se olis yks ratkasu. Sit olis viä yks ehrotus ajettas ton panimo ravinteli koulu pihalt sin, Eerikikatu ja Aurakatu jäis joukkoliikennet varte. Kauppiaskattu voitais jatka konttauskatun ain joe ranta ast ja tehrä simmone penni silta siit yli, ett poruka ei tarttis kävel aurasillal saak.

Äänestä

matkustamisen muistelusta ainakin!

Kuinkahan moni näistä täällä kirjoittavista on ollut turkulaisessa ratikassa, btw!!??

1972 loppukesällä oli viimeinen kyyti!

Äänestä
  • Ratikalla on kuljettu, Nummenpakalta torille ja takaisin. Kakkonen muistaakseni sieltä kulki. Siinä pysäkin vieressä oli vielä yleinen saunakin, jossa tuli perjantai iltaisin käytyä, kun töistä pääsi. Eikä tässä ikää vielä ole kuin 57.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mutta entäs Stadin ratikat? kirjoitti:

Hienoa kun Helsinki ei luopunut tyhmästi ratikoistaan, kuten Turku:

voi vain katkerana katsella miten Helsinki kehittää itseään hienoon suuntaan ja miten turhaa bussiliikennettä aiotaan vähentää:

Lue linkit ja iloitse...edes stadin puolesta..sillä taitaa Turku olla pudonnut aika kelkasta.



http://www.hel.fi/wps/wcm/resources/file/ebfd084f1936551/9_ratikka_reitti.pdf


http://www.hel.fi/wps/portal/Rakennusvirasto/Artikkeli?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/fi/Rakennusvirasto/Ajankohtaista/Raitiolinja 9:n rakentaminen jatkuu Vallilassa


http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Raitiolinja 9n rakentaminen alkoi Vallilassa/1135224150472


P.S www.keharata.net

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu