pennun matolääkitys

tarvitseeko 8 viikkoinen pentu eri matolääkkeen kuin aikuinen koira vai annetaanko se vain painon mukaan?
5341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mukaan.

Äänestä

Kyllä pentu on jo tuossa vaiheessa madotettu
kolmesti .

Äänestä

painon mukaan. apteekista saat tietoa. seuraava madoitus viikkoa ennen ensimmäistä rokotusta jos ei muuten ole tarvis.

Äänestä

8-Viikkoselle painon mukaan, tuohan on siis se madotus viikkoa ennen ekaa rokotusta? Sitten 16-20 viikkosena seuraava madotus, ja sitten puolenvuoden-vuoden välein.

Äänestä
  • Painon mukaan. Ensimmäisen matokuurin annat pennulle 1-2 viikkoo ennen rokotusta (rokote n.12vko iässä), seuraavan taas 1-2 viikkoo ennen sitä tehosterokotetta (rokote n.16viikkosena) ja sitte seuraavan puol vuotiaana, sen jälkeen noin vuoden ikäisenä (taas ennen rokotetta) ja sitten kaksi kertaa vuodessa.
    Nämä ohjeet sain eläinlääkäriltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


elissssa kirjoitti:

tarvitseeko 8 viikkoinen pentu eri matolääkkeen kuin aikuinen koira vai annetaanko se vain painon mukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu