Hakatun metsän arvo

varmaan jossakin kysytty

Mutta kun ei suosiolla löytynyt, niin minkä hintaista on etelä-lapissa hakatun metsän hinta, jos vaikka itse istuttaa sen sitten ja jättää muhimaan. asiallisista vastauksista (ja lähteistä) kiitollinen.

5

2347

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • assss

      naapurin isäntä muisteli (nuukan hinta) että olisi ollut erittäin vähän, jotain alle 300 euroa / ha jos oikein muistan. Tietysti jos joku kuvittelee pystyvänsä tonttia myymään ja tie sekä sähkölinja on lähellä niin voi olla paljon arvokkaampaa.
      Nyt Googlella löytyi se lukukin, hakuun: maapohjan arvo
      http://www.mhy.fi/kalajokilaakso/asiantuntijapalvelut/fi_FI/arviointipalvelut/
      Lapissa arvo on varmaan vielä vähemmän.

    • paikalliseen

      metsänhoitoyhdistykseen. Sieltä saat arvion. Maapohjan hinta on 50-300 e/ha, mutta siitä pitää vähentää arvonalennuksena välittömästi tulevat istutuskulut. Hintahan voi lopulta olla lähellä nollaa.

      • erin_omainen

        mutta tuo MHY joutaa siitä pois.

        Alkuperäiselle kysyjälle voisi vielä antaa varoitukseksi neuvon, että paljaalle maalle saattaa muodostua jopa negatiivinenkin arvo!


    • Moni sanoo

      Kysy metsän arvoa. Tutulta metsäasiantuntijalta, lisäksi Mhy:n neuvojalta, Metsäkeskuksen neuvojilta, Kiinteistö välittäjiltä, Maanmittauslaitoksen ihmisiltä ja netti sivuilta. Jos olet myymässä parastulee kun laittaa lehteen ilmoituksen ja pyydät tarjoukset määrä päivään(jos laitat hinta pyynnön, sen on oltava korkea hinta niin että itteekin ujostuttaa). Jos teetät metsäarvion, kysy paljonko se maksaa, niillä esim. mhy rahastaa jos ei ole sovittu hintaa. Jos et omista sitä metsää, kysy omistajalta lupa saako teettää arvion(niitä on joskus ollu ihan käräjä reissuja).

    • moni sanoo

      Selvitä paljonko metsän kasvukuntoon saaminen maksaa. Metsäkeskuksen ihmiset antaa tiedon ilmaiseksi(kysy varulta hinta). Siellä hän saattaa saada hyvät avustukset taimiin ja töihin. Jos avustuksia saa teetä avustus hakemukset paikallisella metsäpalvelu yrittäjällä, hän saa siitä valtiolta hyvät suunnittelu avustukset(hän elää niillä monta päivää, kun mhy:n poruka ei pärjää niillä kun pari tuntia ja taas tuli laskua).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3131
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      2112
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe