Hakatun metsän arvo

Mutta kun ei suosiolla löytynyt, niin minkä hintaista on etelä-lapissa hakatun metsän hinta, jos vaikka itse istuttaa sen sitten ja jättää muhimaan. asiallisista vastauksista (ja lähteistä) kiitollinen.
52416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

naapurin isäntä muisteli (nuukan hinta) että olisi ollut erittäin vähän, jotain alle 300 euroa / ha jos oikein muistan. Tietysti jos joku kuvittelee pystyvänsä tonttia myymään ja tie sekä sähkölinja on lähellä niin voi olla paljon arvokkaampaa.
Nyt Googlella löytyi se lukukin, hakuun: maapohjan arvo
http://www.mhy.fi/kalajokilaakso/asiantuntijapalvelut/fi_FI/arviointipalvelut/
Lapissa arvo on varmaan vielä vähemmän.

Äänestä

metsänhoitoyhdistykseen. Sieltä saat arvion. Maapohjan hinta on 50-300 e/ha, mutta siitä pitää vähentää arvonalennuksena välittömästi tulevat istutuskulut. Hintahan voi lopulta olla lähellä nollaa.

Äänestä
  • mutta tuo MHY joutaa siitä pois.

    Alkuperäiselle kysyjälle voisi vielä antaa varoitukseksi neuvon, että paljaalle maalle saattaa muodostua jopa negatiivinenkin arvo!

    Äänestä

Kysy metsän arvoa. Tutulta metsäasiantuntijalta, lisäksi Mhy:n neuvojalta, Metsäkeskuksen neuvojilta, Kiinteistö välittäjiltä, Maanmittauslaitoksen ihmisiltä ja netti sivuilta. Jos olet myymässä parastulee kun laittaa lehteen ilmoituksen ja pyydät tarjoukset määrä päivään(jos laitat hinta pyynnön, sen on oltava korkea hinta niin että itteekin ujostuttaa). Jos teetät metsäarvion, kysy paljonko se maksaa, niillä esim. mhy rahastaa jos ei ole sovittu hintaa. Jos et omista sitä metsää, kysy omistajalta lupa saako teettää arvion(niitä on joskus ollu ihan käräjä reissuja).

Äänestä

Selvitä paljonko metsän kasvukuntoon saaminen maksaa. Metsäkeskuksen ihmiset antaa tiedon ilmaiseksi(kysy varulta hinta). Siellä hän saattaa saada hyvät avustukset taimiin ja töihin. Jos avustuksia saa teetä avustus hakemukset paikallisella metsäpalvelu yrittäjällä, hän saa siitä valtiolta hyvät suunnittelu avustukset(hän elää niillä monta päivää, kun mhy:n poruka ei pärjää niillä kun pari tuntia ja taas tuli laskua).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


varmaan jossakin kysytty kirjoitti:

Mutta kun ei suosiolla löytynyt, niin minkä hintaista on etelä-lapissa hakatun metsän hinta, jos vaikka itse istuttaa sen sitten ja jättää muhimaan. asiallisista vastauksista (ja lähteistä) kiitollinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu