Vieläkö nykyään VL-rippileireillä esiintyy joukkohysteriaa. Itse olin vl-leirillä yli 10 v sitten. Varsinkin leirin loppupuolella melkein kaikki liikuttuivat ja pyytelivä/saarnasivat syntejä anteeksi. Tunnelma oli jotenkin ahdistava ja pelottava nuorelle. Itselle oli suuri helpotus kun leiri päättyi. Minkäänlaista vetoa en nykyään tunne kyseiseen liikkeeseen. Ihmeellinen voima sillä opilla on, kun pienestä pitäen ja järjestelmällisesti iskostetaan mieliin. On se myös ristiriitaisuudessaan vaarallinen herkimmille ihmisille. Tiedän pari henkilöä, joilla nämä opilliset ristiriidat ja erityisesti vl-saarnaajien yksityisyyttä loukkaavat saarnat ovat laukaisseet pitkäaikaisia ja vaikeita mielenterveysongelmia. Mitä kaikkea pahaa vallanhimo ja/tai lestadiolaisuus on saanutkaan aikaan! Nykyään liike on varmaan vähemmän tuomitsevaa. VL-ihmiset tuntuvat olevan iloisempia ja vapautuneempia. Ehkä asioista keskustellaan vapaammin, ei vain vaieta ja kielletä tosiasioita. Ja aivan varmasti monet 50-60 rouvat värjäävät hiuksensa, sen näkee. Myös syntyvyyttäkin säännöstellään ja tv:tä katsellaan. Hyvä! Ja onhan nykyään internet.
Vääryyksiä?
yksi monesta
4342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ahdistusta, tuskaa, mielenterveysongelmia, ihmisenpelkoa, jukkopsykoosia, väkisin yhtä mieltä olemista vaikka omatunto sanoisi toisin...jne.
..nimeltään itkuiltoja. Itse olin v.1991 rippileirillä. Silloin joku puhui niistä ennen viimeisiä päiviä mutta en huomannut mitään erikoista. Kun joku kysyi niistä, niin leiri-isäntä sanoi jotenkin tähän tapaan, ettei mitään tarvi tehdä, ellei halua. Sitten ehtoollisella oli kellä enemmän, kellä vähemmän itku päällä. Olen sittemmin lähtenyt vl-herätysliikkeestä, kuten on myös samalta paikkakunnalta oleva leirikaverikin.
Siel ootte hengen ja elämän saaneet. Menkää kotiin teitä kutsutaan takaisin.
sain, kun liikkeestä lähdin. Takaisin ei ole mielihalua. Ei kertakaikkiaan. Enkä sitä kodiksikaan tohdi kutsua. Nyt on niin hyvä.