koulupuolen

Jos säästöt saadaan näin helposti kasaan( UV 9.1)niin
nopeasti valmisteluun ja toimiin.
Anu Urpalaisen ehdotus: semiotiikan verkkoyliopistosta ja palmeniasta luopuminen.
Antti Jarvan ehdotus:teatteri kaupungintalolle ja nuorisotilat kouluille.
Nyt Virsunen töihin -näissä ehdotuksissa saat
asukkaiden hyväksynnän.
Ihmetyttää vain ,miksi moisesta ei juurikaan ole
ennen kuulunut.
11914
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

aika varovaisia toimenpiteitä

Äänestä

Karsitaan ensin kaikki turha pois, jo ihan valtuutettujen suunnalta. Esim.määräajalta lakkautetut kokouspalkkiot ym. maksut ja pullakahvit, seminaarit-nekin voidaan järjestää kotioloissa. Kohta voi kokoontua vaikka vuoksenrantaan, niin asukkaatkin kuule kokouksessa nujakoinnin.

Kulttuurin nimissä hassataan älyttömiä summia, pois siitäkin rahat. Nyt tarvitaan niitä rahoja oikeasti tärkeämpään!! Eiköhän näitä elämätapataiteiljoita riitä tuolla raitilla.

Kait se on sitten pakko lohkaista osuus kaupungin työntekijöiden palkoistakin, joko lomautuksena tai lohkaisuna palkasta. Jotkut oisivat vaan mielissään kun saisivat välillä viikon pätkän huilia "lomautettuna".

Äänestä
  • Kaupungintalon sisällä ei lomautukset riitä. Siellä on hirveä määrä enemmän porukkaa kuin samankokoisissa vertailukaupungeissa.

    Äänestä

  • pois kirjoitti:

    Kaupungintalon sisällä ei lomautukset riitä. Siellä on hirveä määrä enemmän porukkaa kuin samankokoisissa vertailukaupungeissa.

    Kyllä siitä melkoiset säästöt tulee, kun jokainen on vuorollaan lomautettuna.Mutta karsimista riittää, otetaan esimerkki:
    Toimialajohto ja tukipalvelut, tästä joukosta voisi suoraan hyllyttää ainakin 5 ihmistä tai puolipäiväistää vähintään. Ei siinä tarvita tuota määrää ihmisiä kuin nyt on.

    Äänestä

Minkä takia tämän kokoisessa kylässä tarvitaan 2 lukiota? Nouseeko poru siitä, että isin ja äidin pikku kullat joutuisivat pidemmän koulumatkan taivaltamaan? Tällä periaatteella pitäisi olla 2 ammattikouluakin. Niskan lukion lakkautus olisi ollut fiksuin päätös. Taas nähtiin, että sossuista ei ole isojen päätöksien tekijöiksi ja kaupungilla menee entistä huonommin. Tärkeintä on, ettei vaan omat äänet vähene vaaleissa. Kaupungin edusta vähät välitetään.

Äänestä
  • No kyllä tuon nykyisen ammattikoulu pitäisi riittää. En usko, että tässä paljon ajatellaan koulumatkoja, vaikka niitä pitäisi ajatella anakin ala-asteiden lakkautus suunnitelmissa.

    No näistä lukioista
    Tässä varmaan tulee eteen rakennusten koko. Eli ei vaikka mansikkalan lukioon mahdu kaikki Imatran lukiolaiset.
    Olen miettinyt, että olisikohan mahdollista lakkauttaa vaikka niskan lukio, mutta käytettäisiin kuitenkin niskan lukion tiloja hyväksi?
    Ei kai se sitä sano, että jos on mansikkalan lukio niin pitäisi käydä koulua pelkästään mansikkalassa.
    Siinä kai syntyisi säästöjä, kun kaupungissa olisi vain yksi iso lukio joka toimisi kahdessa paikassa. Ja kai se säästö olisi muutakin kuin rehtorin palkka.
    Kertokaa joku viisaampi jos olen väärässä.

    Äänestä

  • Velihuilu. kirjoitti:

    No kyllä tuon nykyisen ammattikoulu pitäisi riittää. En usko, että tässä paljon ajatellaan koulumatkoja, vaikka niitä pitäisi ajatella anakin ala-asteiden lakkautus suunnitelmissa.

    No näistä lukioista
    Tässä varmaan tulee eteen rakennusten koko. Eli ei vaikka mansikkalan lukioon mahdu kaikki Imatran lukiolaiset.
    Olen miettinyt, että olisikohan mahdollista lakkauttaa vaikka niskan lukio, mutta käytettäisiin kuitenkin niskan lukion tiloja hyväksi?
    Ei kai se sitä sano, että jos on mansikkalan lukio niin pitäisi käydä koulua pelkästään mansikkalassa.
    Siinä kai syntyisi säästöjä, kun kaupungissa olisi vain yksi iso lukio joka toimisi kahdessa paikassa. Ja kai se säästö olisi muutakin kuin rehtorin palkka.
    Kertokaa joku viisaampi jos olen väärässä.

    Kyllä se näin olisi- yhden rehtorin systeemiin kuten peruskoulujen puolellakin.
    En vaan silti jaksa ymmärtää, miksi Imatran pitää kustantaa ruokolahtelaisten lukiokoulutus.
    Viidestäkymmenestä oppilaasta/vuosiluokka noin kolmekymmentä on emäpitäjästä.
    Mansikkalan lukioon kyllä mahtuisi, jos sinne ei
    olisi tuotu näitä IB-lukiolaisia. Se tulee aikanaan maksamaan kaupungille mansikoita.
    Mansikkalaan saataisiin myös lisää tilaa,jos jokainen peruskoululainen patistettaisiin oman koulupiirin kouluun.

    Äänestä

Mitoitetaan koulupuolenkin työt ja poistetaan sieltäkin "tyhjäkäynti", niin kuin on tehty muillakin toimialoilla. Lomat sielläkin kesäisin rajattuna 2-3 viikkoon , kuten muilla toimialoilla ja enemmän työkiertoa tyhjäntoimittajille joilla on hyvin liukuva työaika ja lomat viisi viikkoa kesällä.

Äänestä
  • Rajataan työaika myös 7.5 tuntiin/päivä 37,5 viikko. Tuntien valmistelut, kokeiden tarkastukset, vanhempain tapaamiset, koulutukset, kokoukset myös tämän työaikalain piiriin, kuten on tehty myös muilla toimialoilla.
    "Tyhjäkäyntiä" voitaisiin myös vähentää sillä että opetus tarjotaan sellaisenaan kertaluonteisena; toiset pysyvät mukana toiset taas eivät. Eihän yhteiskunnan kannata satsata huonoihin oppilaisiin. Näinhän menetellään muillakin toimialoilla; epäkurantista aineksesta eroon asap.

    Äänestä

Ei löydy tällä valtuustokaudella tehdä rohkeita ratkaisuja koulupuolella. Kuitenkin kannattaa varoa Urpalaisen ehdotuksia. Se nainen ei ajattele muuta kuin omaa etuaan, kuten se teki viime kerrallakin kuoluasioista päätettäessä ja sai sillä kaupunginhallituksen. Kovin läpinäkyvä on tämä nainen ja selitysä riittää.

Äänestä
  • Mitä tarkoitat- miten ajoi omaa etua?
    Tarkentaisitko vähän?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


säästöt kirjoitti:

Jos säästöt saadaan näin helposti kasaan( UV 9.1)niin
nopeasti valmisteluun ja toimiin.
Anu Urpalaisen ehdotus: semiotiikan verkkoyliopistosta ja palmeniasta luopuminen.
Antti Jarvan ehdotus:teatteri kaupungintalolle ja nuorisotilat kouluille.
Nyt Virsunen töihin -näissä ehdotuksissa saat
asukkaiden hyväksynnän.
Ihmetyttää vain ,miksi moisesta ei juurikaan ole
ennen kuulunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu