Minä olen ymmärtänyt niin, että Suomessa ei olisi 50% kansasta täysin ruotsinkielisiä - siis sellaisia, jotka eivät ymmärtäisi selvää suomea TV-ohjelmissa.
Ei kai, kun Suomessa kerran ollaan, suomen kielellä TV-ohjelman teko voi olla digiaikana vaikeampaa kuin jollakin täysin vieraalla kielellä esim. ruotsiksi tai englannin kielellä???
Siis yksinkertainen kysymys:
Kenen tulisi tehdä TV-ohjelmia suomen kielellä: Ruotsin, Norjan, Saksan vaiko Suomen YLE:n???
Suomessa kansasta ymmärtää 99% hyvin suomea ja se on huomattavasti enemmän kuin muissa edellä mainituissa maissa.
.
Ei kai, kun Suomessa kerran ollaan, suomen kielellä TV-ohjelman teko voi olla digiaikana vaikeampaa kuin jollakin täysin vieraalla kielellä esim. ruotsiksi tai englannin kielellä???
Siis yksinkertainen kysymys:
Kenen tulisi tehdä TV-ohjelmia suomen kielellä: Ruotsin, Norjan, Saksan vaiko Suomen YLE:n???
Suomessa kansasta ymmärtää 99% hyvin suomea ja se on huomattavasti enemmän kuin muissa edellä mainituissa maissa.
.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuliko eilen illallakaan lainkaan YLE:ltä suomenkielistä ohjelmaa?
TV-maksut pitäisi ehdottomasti porrastaa sen mukaan, kuinka eri kieliryhmien kielellä ohjelmia tehdään.
Esim. vähemmistökielillä ohjelmia on todella niukasti paitsi länsinaamurimme kielellä, miksi onkin näin?
Mikä onkaan oikeasti YLE:n yhteiskunnalinen vastuu (=YLEn oma slogan)???
Minusta YLEn ensisijainen tehtävä olisi tehdä suomenkielisiä ohjelmia. Minäkin olen tuota mieltä, vaikka oma äidinkieleni ei olekaan suomi.
Vai ei muka tullut suomenkielistä ohjelmaa?
Ylen tekstitys ongelmia, katson vain suomenkielisiä ohjelmia.
mutta kysymys oli nyt siitä, millä kielellä YLE niitä ohjelmiaan tekee, ja millä sen pitäisi niitä tehdä, ei siitä, millä kielellä joku 5 prosentin kaksikielistä vähemmistöä edustava militanttihurri niitä haluaa katsoa.
YLEn kotimaisen tuotannon rahoista menee suhteettoman suuri osa vieraskieliseen tuotantoon. Yksi pieni vähemmistö kuluttaa moninkertaisesti rahaa yhteisestä potista ja samaan aikaan muiden kielivähemmistöjen on tyytyminen olemattomaan.
Eri kielivähemmistöille pitäisi jakaa kohtuullinen osuus YLE:n kokonaispotista, esim. 10%. Tämä raha tulisi jakaa eri kielivähemmistöjen kesken niiden suuruuden mukaan, sikäli kuin niiden koko on kohtuullinen. esim. yhden yksilön kielivähemmistölle ei luonnollisestikaan tehdä kolmen sekunnin ohjelmaa hänen omalla kielellään.
Kielivähemmistöt voivat katsoa suomenkielisiä ohjelmia ja saavat niistä hyödyn, jos ei muuta niin ainakin suomen taito kasvaa. Siten kielivähemmistöt harjaannuttavat maiden pääkielten taitojaan muuallakin.
Omakieliset ohjelmat ovat vain lisäpalvelu, eivät koko palvelu - se tulee muistaa. Nykyinen tilanne on monikulttuurisen Suomen kannalta absurdi.
Ylen ainoa tehtävä on saada Suomen kansasta ruotsinkielinen ja tähän se on sijoittanut kaikki varansa yli 30 vuoden ajan.
Kyllä nyt alkaa jo näkyä tuloskin, sillä kaksi sukupolvea on saanut nauttia jo tästä koko maailman mittapuunkin mukaan haastavasta hankkeesta.
>>Ylen 5:stä johtajasta 3 on ruotsalaisia!
Mitä se sulle kuuluu?
Se on vain rasistista hyökkäystä pienempiä kohtaan.