unettomuuteen homeop. täsmälääke

unelias

ilman pitkää analyysiä, onko joku homeopaattinen valmiste, joka auttaa yleisimmin unettomuuteen. Olen päivisin tosi väsy ja illalla nukahdan hyvin, mutta yleensä nukun 2-4h ja herään enkä saa millään unta uudestaan kunnes kello on 5-6 ja kohta jo on herätys töihin.
Stressin ja perheongelmien aiheuttama vaiva tämä on ja ne pitäisi tietty hoitaa kuntoon, mutta auttaisiko joku aine vähän? Nux vomicaa olen joskus yöllä ottanut ja se on ehkä vähän auttanutkin

3

4489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ope73

      Kärsin syksyllä itse täysin samoista oireista (ja syistä). Homeopaatti antoi mulle myös samaa valmistetta ja tilanne korjaantui nopeasti. Tosin sittemmin muutkin mun saamat valmisteet auttavat samaan oireeseen (muiden oireiden ohella). Apua varmasti siis saa, mutta en kyllä lähtisi omin päin....Se kokonaiskuva kun pitäisi tietää ensin..

    • valontyttö

      hei,

      nux vomica voi auttaa, mutta tuo annostelu, että ottaisit sitä aina kun uni ei tule, kuulostaa hieman oudolta. Itselläni toki vain muutama homeopaattisen itsehoidon kurssi takana, joten expertti en ole :)

      Koska kyseessä kuitenkin lienee jo jossain määrin krooninen vaiva, niin parhaimman avun todennäköisesti saisit jos varaisit ajan ihan homeopaatilta, joka tekee analyysin kokonaistilanteestasi. Homeopatiassa samaan oireeseen voi olla monia monia aineita, ja juuri oikean aineen löytäminen on kiinni kokonaisoirekuvasta, jossa huomioidaan muutkin asiat, kuin unettomuus tms. pääoire.

      Tämä on oma suositukseni. Kyllä esim. ympyrätalon apteekissa osataan ihan hyvin neuvoa, samoin homeopaatisessa palvelupuhelimessa. Mutta todennäköisesti hekin vain kertovat, että vaihtoehtoisia aineita on monia. Homeopaatti osaa tekemänsä haastattelun perusteella parhaiten päätellä tarvitsemasi aineen.

      Toivottavasti löydät apua unettomuuteesi!

    • Tuote

      Eli tällä sarjalla on tuote unettomuuteen. Sitä voisit kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1607
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1562
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      931
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      914
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe