Tarvitsisin muutaman hyvän neuvon, miten kannattaisi menetellä.Kotitilallani aiotaan luopua lypsykarjasta.Peltoa on 27ha viljelyksessä,lisäksi muutama vuokrattava kesämökki.Toinen vanhemmista pääsee varhaiseläkkeelle ja toinen pyrkii hakemaan osa-aika eläkettä.Kuinka paljon voi tienata osa-aika eläkkeellä oleva? Luultavasti osa-aikaeläkettä ei tulla myöntämään, siihen on aika vaikea päästä hyvilläkin perusteilla.Jos kumpikin pääsee eläkkeelle, voivatko he pitää tilan nimissään?
Olemme harkinneet tilan siirtämistä meidän, lasten nimiin.Meitä sisaruksia on kaksi.Kummatkin työskentelevät vakituisesti tilan ulkopuolella.Tilan päärakennus ja tuotantotilat peltoineen kuuluisi toiselle, niitä ei haluta pirstoa.Mikä olisi mielestänne järkevin ratkaisu tilan jatkon kannalta?Peltoa on vähän, lisämaita ei saa vuokrattua.Tila kuuluu B-alueeseen.Konekanta kohtuullinen, ei kuivurirakennusta.Kummallakin on tarkoitus jatkaa vakituista työtään.Mitkä ovat kustannukset tämän kokoisen tilan nimiinotossa? Metsää on n.70ha,puustoltaan kohtuullista.Mikä mahtaisi olla verottajan kelpuuttama kauppasumma noin suurinpiirtein?Auttakaa te, joilla on kokemusta ja tietoa tälläisistä hommista.Itselläni on maatalousalan koulutus ja hallitsen jollain tapaa tukikiemurat.Nämä ovat vain niin hankalia asioita päättää.
Olemme harkinneet tilan siirtämistä meidän, lasten nimiin.Meitä sisaruksia on kaksi.Kummatkin työskentelevät vakituisesti tilan ulkopuolella.Tilan päärakennus ja tuotantotilat peltoineen kuuluisi toiselle, niitä ei haluta pirstoa.Mikä olisi mielestänne järkevin ratkaisu tilan jatkon kannalta?Peltoa on vähän, lisämaita ei saa vuokrattua.Tila kuuluu B-alueeseen.Konekanta kohtuullinen, ei kuivurirakennusta.Kummallakin on tarkoitus jatkaa vakituista työtään.Mitkä ovat kustannukset tämän kokoisen tilan nimiinotossa? Metsää on n.70ha,puustoltaan kohtuullista.Mikä mahtaisi olla verottajan kelpuuttama kauppasumma noin suurinpiirtein?Auttakaa te, joilla on kokemusta ja tietoa tälläisistä hommista.Itselläni on maatalousalan koulutus ja hallitsen jollain tapaa tukikiemurat.Nämä ovat vain niin hankalia asioita päättää.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jotkut suuruudenhullut viljelijät eivät osaa laskea ja maksavat 500€/ha.
Sitä vaihtoehtoa minäkin olen harkinnut peltojen osalta.Itselläni on 2 hevosta, joille voi jättää sen verran peltoa, että on heinämaata ja laidunta.Vuokraajia varmasti olisi.Lähellä on muutama iso karjatila.
osa pelloista pois, ajattelen vaan että olisko pellon arvo huipussaan tällähetkellä eli hyvä aika myydä koska melko varmasti pellon hinta tulee putoamaan, eli tekisit vähän niiku osakkeilla myydään pois silloin kun hinta on hyvä eikä arvo vielä ole alkanut laskea.
Tää nyt on mun ajatukseni vaan koska se pyörii mielessä aika usein onko enää järkevää jatkaa koko hommaa.
Paikallislehteen ilmoitus ja siihen että vuokrataan 6 v ehdolla ja tarjousten mukaa.
Sitten kun soittavat ni lähetät halukkaille taikka mailaa itsesi laatima maanvuokratarjoulomake.
Siinä käy vuokrauksen kaikki ehdot selville että niistä ei tartte erikseen selvitellä. Esim että saa käyttää karjanlantaa, luovutetaan kynnettynä, pitää noudattaa hyvän viljelykäytännön menetelmiä ja pientareet niitetään vuosittain yms.. ja sitten tarjoukseni on...... haluanko että minuun otetaan yhteyttä vielä vaikken ole parastarjous yms yms
Hattu/lakki otetaan kauniiseen käteen ja otetaan yhteyttä paikalliseen te-keskuksen henkilöön joka näitä asioita käsitteelee. Hänellä tod.näk. on jonkinlainen käsitys mitä ympäristössä tapahtuu ja mikä on mielekkäin tapa toimia. Ja jokapuolella pöyrii projekteja jotka ovat suunnattu spv:tä tekeville, sieltäkin pitäisi löytyä knowhow:ta.
Teit hyvän ehdotuksen.Otin viime keväänä neuvojan tilakäynnille suunnittelemaan tilan jatkoa maaseutukeskuksen kautta ja täytyy sanoa, että aivan turhasta maksoin.Neuvoja suunnitteli vain tilan hintaa kyselemättä mitään vaihtoehtoja ja kun kysyin eri vaihtoehdoista, jokaiseen sain vastauksen "Ei taida kannattaa".Teki aika epävarman olon, kun neuvoja kannusti tilan nimiin ottoa, mutta joka tuotantosuunnan ja vaihtoehdon hän tyrmäsi.
Tässä ihan tilan läheisyydessä on yksi erittäin suosittu lomanviettopaikka.Nimeä en viitsi mainita.Yksi mahdollisuus olisi kehitellä jotain sinnepäin suuntautuvaa projektia.Kun keksisi hyvän idean.
yhteydessä ja teimme alustavia suunnitelmia.
Milestäni suunnittelija otti hyvin huomioon kaikki mahdollisuudet,jopa sen että asuisi tilan ulkopuolella. Tilakauppa jäi kuitenkin tekemättä sillä hetkellä ihan muista syistä kuin tilan.
Sen verta että verottaja iskee kuulemani mukaan hanakasti noihin vuokramökkeihin ja niitä itsellläkin kaksi kpl.tta. Olen kuullut ja tätä neuvottiin että kannattaa tilakaupoissa jätätttää mökit tilakaupan ulkopuolelle vanhemmille. Tapauskohtaista tietenkin mutta tällaista tehty sukupolvenvaihdoksissa.
Jos on tehnyt hommaa vuosia tilalla niin jotenkin se laskelma menee niin että lasketaan verotus kevyemmällä hinnalla, ettei joudu omista töistään maksamaan.
Vanhemmista pidetään tilakaupoissa hyvää huolta ja monesti (syytinkiä ei kai enää Yleisesti tunneta) eikä olekaan hyvä järjästelmä pidemmän päälle, siinä voi seuraavakin sukupolvi joutua maksumieheksi tai naiseksi. Niin siis tilakauppaan sisltyy asunnon osto vaikkapa kuntakeskuksesta.
jotain tolleen ympäripyöreetä mutta noi mökit hieman mutkikkaita kylläkin.
Mutta siinä on mielestäni myös mahdollisuus(rajoitetusti ja järki mukana myös) Syntymätilallani se on osa tuloista ja kyllä kesällä kiirettä riittää..
Mutta tsemiä sulle tilakaupoissa.
Hyviä neuvoja annoit.Tietää, mistä asioista ottaa paremmin selvää, ettei verottaja pääsisi rokottamaan ihan viimesen päälle.
Ajattelin, että jos toinen vanhemmistani ei pääse eläkkeelle, hän saa jatkaa vuokramökkien kanssa niin kauan, kun eläke on varma.Parempi niin verottajankin kannalta ja hän saa siitä tuloa.
Ilmeisesti maaseutukeskuksen neuvoja ei ollut sama sinulla, mikä kävi meillä ns.suunnittelemassa.Paikallisesa maaseutukeskuksessa on muitakin neuvojia, mitä voisin harkita tilakäynnille.Te-keskuksen lisäksi.
Hyvää jatkoa sinullekkin