Phuket Grand Tropicanaan menijät, oletteko huomanneet että kansanterveyslaitos suosittaa aurinkomatkoja siirtämään kaikki hotellin asukkaat muihin hotelleihin. Hotellissa olijoilta on löydetty legionellakeuhkokuumetta.
Legionellakeuhkokuumetta Grand Tropicanassa
Matkaaja07
172606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Törmäsin itsekin uutiseen ja mietin että onko tämä flunssa tuota oiretta vaiko eikö. Kuumetta ei ole kyllä ollu mut hirvee räkätauti. Tulin jouluks pois sieltä. Eli ehdin olla tuon 20. päivä jälkeen. Ai mutta kaks viikkoa on kyllä menny jo paluusta, joten tuskin tarvii sen kummemmin miettiä.
Sama juttu, tultiin 23 päivä Suomeen ja vähän flunssainen olo ollut, mutta ei kuumetta. Eipä tarvinne siis huolestua enää ku yli kaks viikkoa kulunut..eihän?
Jos joku kyseiseen hotelliin lähtijä on ollut jo yhteydessä Aurinkomatkoihin, niin voisitko ystävällisesti ilmoitella täällä AM:n menettelytavoista ja siitä mitä siellä kerrottiin jne, niin ei kaikkien tarvitsisi sinne soitella...
Ja jos joku osaa arvioida miten kauan tuollainen "puhdistusoperaatio" kestää,niin kuulisin mielelläni...
vaikkei huvittaisi soittaa:)
Surffaahan tuonne Aurinkomatkojen sivuille.
Heti eka sivulla on tietoa asiasta.
Legionella-bakteeri aiheuttaa vakavan keuhkokuumeen. Noin 15-20% sairastuneista kuolee huolimatta asianmukaisesta hoidosta. Jne.
Googleta: Legionella
Tänään aurinkomatkojen toimistoon josta kerrottiin seuraavaa:Tällä hetkellä ketään ei majoiteta kyseiseen hotelliin ja kaikille matkalaisille etsitään vähintää samantasoinen hotelli.Tietoa ei ollut kauanko "puhdistus" kestää ja milloinka Tropicana on taas matkalaisten käytössä.
Tänään AM toimistoon josta kerrottiin seuraavaa:G Tropicanaan AM ei majoita yhtään matkustajaa,kaikille matkustajille etsitään vähintään samantasoinen hotelli.Se kuinka kauan menee että G Topicana on "huollettu" ei ollut tietoa.Lomansa voi myös perua kuluitta tai vaihtaa sen toiseen kohteeseen.
kerrottiin samansuuntaisesti AM:lta tänäin alkuillasta. Lupasivat soittaa perjantain aikana että mikä on majoitustilanne (lähtöni olisi 13.1), virkailija kyllä vähän kertoili, että phuketin alueen hotellit ovat todella täysiä, mutta paikanpäällä tehdään kovasti töitä majoituspaikkojen löytymiseksi matkalaisille. Tosin pelkäsi ettei kaikille välttämättä tilaa löydy.
Sain matkatoimistolta tiedon, että ota tai jätä. Joko lähdet tai peruutat matkan. Muuta majoitusta ei luultavimmin ole tarjolla. Peruutauksia ei kuulemma ole tullut, muut ovat kyllä lähdössä.
Ihmetyttää kun kansanterveyslaitos sivuillaan ilmoittaa, että matkanjärjestäjä ei käytä kyseistä hotellia ennenkuin ongelma on poistunut ja matkanjärjestäjä taas sanoo ettei korvaavaa majoitusta ole ja että matkalle voi lähteä.
Ota tästä sitten selvää.
majoitusta ei ole tilalle? Itse pitäisi kyseiseen hotelliin lähteä lauantai iltana...
Kiva kiva...
2 viikkoa hotellissa sujui hyvin ja emme huomanneet hygieniassa suuria puutteita. kotimaassa outoja tuntemuksia: lihas- ja päänsärkyjä, vatsakipuja ym. ja niinpä tänään lääkäriin- ei kuulemma pidä huolestua jos ei nouse kova kuume, joten odotellaan... hiukan ihmetyttää aurinkomatkojen kanta, jos eivät siirrä asiakkaita pois hotellista vaikka niin kuitenkin nettisivuillaan kertovat tekevänsä. luulisi, että patongilta löytyisi vapaita huoneita sen verran, koska am:n huonekiintiö ei grand tropicanassa kuitenkaan ollut kovin suuri
menemme kentälle ja Phukettiin. On edesvastuutonta jos matkanjärjestäjä laittaa ihmisiä vieläkin Grand Tropcanaan.
Legionella leviää mielellään juuri ilmastointilaitteiden sisällä ja ilmastoinnin kautta.
Aika ihmeellistä jos ei niistä monista kymmenistä ellei sadoista hotelleista kyseisellä saarella, löydy sieltä täältä huoneita.
Koittakaa nyt sitten olla hengittämättä siellä hotellissa jos sinne menette:(!
Tauti on hengenvaarallinen ja on lopulta sattuman varassa, että kenelle se on juuri sillä hetkellä vaarallisin.
Jos nyt vaikka olisin valmiiksi rankan ripulin heikentämä ja saisin sitten tartunnan niin tilanne olisi heikompi kuin ilman sitä ripulia. Tämä vain esimerkkinä.
Nuorin lapsistamme on allerginen ja keväällä helposti hengitys menee tukkoon. Häntä en tuohon hotelliin päästä ja kierrämme sen muutenkin kaukaa.
Uutisoinnissa on myös ollut aika ympäri pyöreää tietoa, ehkä juuri sen vuoksi, ettei synny mitään hysteriaa.
Otimme koko perheelle influenssa- rokotuksen jo aiemmin, jotta ainakaan eräs influenssaviirus ei meitä potkisi lomalla.
on lähtö? Itsellä 13.1 ja kyseiseen hotelliin pitäisi mennä. matkatoimistosta ei ainakaan vielä olla oltu minuun yhteydessä. En tiedä pitäisikö sinne soittaa vai ei, ei kyllä huvittais matkaa peruakkaan.
hotelli, missä sen aallon jälkeen oli hirveä vatsatauti epidemia, kun merivesi oli päässy putkistoihin, eikä niitä ollu tarpeeksi hyvin putsattu? oli muistaakseni täälläkin juttua siitä..
Sama hotelli kyseessä
aurinkomatkoilta soitto, sain toisen (paremman) hotellin, eli huomenna phukettiin...
Me ollaan lähdössä 17. pvä samaiseen paikkaan, ja kun 9 hlöä on kyseessä, hieman mietityttää että löytyykö meille majoitusta saman katon alta. Toi hieman lohduttaa, että olet saanut paremman hotellin. Mikä se muuten on?
on hotelli paragon, näyttäisi olevan hieman kalliimpi ja neljän tähden luokitus. Aurinkomatkoilta soittanut henkilökään ei tiennyt hotellista enempää kuin nimen ja tähtiluokituksen, sanoivat että tilalle tulevat hotellit pyritään saamaan vähintään samantasoisiksi tai paremmiksi kuin grand tropicana on.