Muutto edessä kaapelitalouteen, mutta itsellä hiljattain hankittu antennitalouteen tarkoitettu kovalevyllinen 2-virittimen digiboksi. Ei huvittaisi investoida toiset 500 euroa, joten miten sisäantennilla pärjää. Kertokaa kokemuksia?
Sisäantennilla digikuvaa?
_Handan_
2426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kummosta antennia tarvita jos asuu semmosella alueella missä on voimakkaat signaalit. Saattaa näkyä pelkällä entennijohdollakin. Kokeile tommosta:
Puoliaaltodipoli. Kaksi noin 11 cm pitkää johdinta sojoittamaan vastakkaisiin suuntiin. Toisen johtimen kytket kaapelin keskijohtimeen ja toisen vaippaan, niin että muodostuu sellainen T-muotoinen härpäke.
http://www.sci.fi/~oh2bio/antennit/HB9CV.htm
tuollaisella varsinkin vahvistimen kanssa varustettuna on hyväkin mahdollisuus saada näkyviin, ellei nyt hirveän kaukana lähetysasemasta asuta.