Erinomainen polttimo

Maailma on täynnä polttimovalmistajia jotka jokainen lupaavat kymmenen hyvää ja kaksikymmentä kaunista. Joka paketissa on toinen toistaan ihmeellisempiä "prosentteja" markkinointiosaston toimesta ja eihän noista ota hullukaan selvää.

Olen tähänastisten kokemusten perusteella suosinut noita Osramin 30 -polttimoita jotka palavat selvästi kirkkaammin kuin tavalliset laadukkaatkin polttimot. Motonetin superkirkkaat olivat kyllä ihan kohtalaisen kirkkaat mutta allekirjoittaneella ei riitä intoa vaihdella polttimoita kahden viikon välein. Bilteman polttimoista on jäänyt kanta käteen jo pakettia raottaessa mikä kertonee laadusta aika paljon.

Käytin isobemussa kaukovaloissa 100W laittomia polttimoja (soittakaa joku poliisille) ja lähivaloissa 30 Osrameita, mikä oli sinänsä ihan toimiva yhdistelmä mutta hiukan epätasapainossa.

Nyt luultuani Mersun polttimoitten vaihdon tulleen ajankohtaiseksi (todellisuudessa oli palanut sulake) satuin törmäämään paikallisella Nesteellä "General Electricin" erikoispolttimoihin: "Megalight Plus 60%".

Nimi jo kertoi että on taas markkinointiosaston ketkut päässeet vauhtiin mutta GE:n nyt pitäisi muuten olla sangen asiallinen valmistaja ja niistä on ollut vain hyviä kokemuksia, itse asiassa Mersun mittariston taustavalotkin ovat GE:n tuotetta samalta 24h-huoltikselta hankittuina kun Astrumissa myytiin väärät polttimot.

Eli ostaa pläjäytin ne kun halavala sai; jotain 12€ PARI. Yleensä saa maksaa kappaleelta ton verran vähänkin erikoisemmista polttimoista.

Tajuttuani vaihtaa palaneen sulakkeenkin sain valot päälle ja kävin Perniössä koeajolla. JA yllätys oli suuri. Valoteho oli kasvanut niin jumalattomasti että tuntui kuin olisi lisävalot asentanut.

Olin tähän asti meinannut että täytyy säätää kaukovalojen korkeussäätöä ylemmmäs/pitkälle mutta ei siitä ollutkaan kyse; polttimot vain eivät antaneet täyttä hönkää valaisimille, eli valaisimet eivät valaisseet tarpeeksi kauas.

Jotta jos nyt joku arvon palstalaisista haluaa testata todistetusti vakiota paremmalla kirkkaudella varustettuja polttimoita niin lämpimästi suositan juurikin General Electicin megalight plussaa.

Henkka
ps: kuka tietää kertoa kestääkö sumarista rakennettu, nykyinen lisäkaukovalo, sadan vatin polttimoita sulamatta tai muuten vaurioitumatta?
191758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Itsellä oli Ässässä GE:n +30% polttimot parisen vuotta sitten. Valoteho niissäkin todella hyvä, tuntui jopa että kuvio olisi kasvanut huomattavasti. EIkä maksanut paljon. Tällä seudulla vaan tuntuuvat olevan harvassa GE:t.

Äänestä
  • Minkälainen kesto niissä oli? Kestikö koko vaihtovälin = n. yksi vuosi? Henkalla ei ilmeisesti ole vielä niin pitkää kokemusta?

    Äänestä

  • Terve!

    Eikö teillä päin ole Prismaa tms. putiikkia? Noita GE:n polttimoitahan on vähän joka niemessä ja notkossa ;-)

    PS. Mielestäni ainakin nuo 30:set ovat hintansa väärtti. Olen ottanut tavakseni vaihtaa polttimot syksyisin, vaikka polttimot vielä hehkuisivatkin. Pakkaavat kuitenkin tummumaan sen verran, että vaihto kannattaa...

    Äänestä

  • Kallonkutistaja kirjoitti:

    Minkälainen kesto niissä oli? Kestikö koko vaihtovälin = n. yksi vuosi? Henkalla ei ilmeisesti ole vielä niin pitkää kokemusta?

    Nykyiset Philips +30%-polttimot eivät vedä lähellekään vertoja niille. Sellainen on muistikuva.

    Äänestä

Kummallinen valontunne johtui siitä, mihin koeajoreitti suuntautui. Perniön tuhannet mainosvalot ne vain...=)
(Tietämättömille tiedoksi, ehkä meillä on valomainoksia oikeasti noin 10.)

No joo, asiaan. Tuota GE:tä olen itsekin muistaakseni joskus syksyllä suositellut. Silloin oli kyseessä toki ihan peruspolttimot, ei mitkään Megalight plussat. Eli taattua kamaa taitaa olla mallista riippumatta. Pitäisköhän melkein koettaa hankkia mokomat, kun hintaakaan ei tuon enämpi ole.

Äänestä
  • Minä ostin paikallisesta autotarvikeliikkeestä (Katrineholminkadulta, niin en nimeltä mainosta) GE:n polttimot kanssa, taisivat vaan olla +60 % tai jotain sinne päin, todella hyvä valoteho jos vertaa Würthin polttimoihin jotka autossa ennestään oli.

    Hintaa oli näillä vissiin n. 20 € parilta mutta mielestäni kannatti.

    Äänestä

  • Kolja kirjoitti:

    Minä ostin paikallisesta autotarvikeliikkeestä (Katrineholminkadulta, niin en nimeltä mainosta) GE:n polttimot kanssa, taisivat vaan olla +60 % tai jotain sinne päin, todella hyvä valoteho jos vertaa Würthin polttimoihin jotka autossa ennestään oli.

    Hintaa oli näillä vissiin n. 20 € parilta mutta mielestäni kannatti.

    Toiset ne vaan ostelee -89/90 4Maticeja, mie 3,60 euron polttimoita.... :-D :-D

    Eli ostin GE:n peruspolttimot, parempia ei paikallisessa Prismassa ollut. Ilmoitin toki asiasta myyjälle, joka lupasi niitä hyllyyn hankkia. Ei maksanut paljoo, huomenna kiinni.

    Äänestä

Oliks noi sun lamppusi hooneloset ? Löytyyköhän myös H7:na ? Onko jollain tietoa ? Alkoivat tuntua näiden "myyntipuheiden" jälkeen varsin kiinnostavilta vakio-Philipsien tilalle.

Äänestä

Oliks noi sun lamppusi hooneloset ? Löytyyköhän myös H7:na ? Onko jollain tietoa ? Alkoivat tuntua näiden "myyntipuheiden" jälkeen varsin kiinnostavilta vakio-Philipsien tilalle.

Äänestä

koittaneet niitä "sinisiä" lamppuja, esim. Osramin Cool Blue-sarjaa? Pitäisi kuulemma olla mahdollisemman lähellä päivänvaloa...
Niitähän saa myös parkki-/rekisterivaloihin, joten saa koko autoon sinisen sävyn.
Että olisko niistä jotain muutakin iloa, kuin Ksenon-luukki?

Äänestä
  • Terve!

    Muistelisin TM:n testanneen noitakin lamppuja n. vuosi takaperin ja tulokset eivät olleet mitenkään mairittelevat. Eivät nuo valaisuteholtaan kai normaaleja lamppuja heikompia sentään ole, muttei parempiakaan. Hinta on kuitenkin aika suolainen.

    Toinen ongelma on kesto, joka ei kuulemani mukaan ole ihmeellinen. Kuukauden parin välein saa olla lamppuja vaihtelemassa.

    Voipi tietysti olla, että kehitystä on tapahtunut tälläkin rintamalla...

    Äänestä

  • Mulla on just nuo Cool Bluet, valo on todellakin jotain muuta kuin tavallisissa polttimoissa. Ne antaa "Valkoisen" valon joka näyttää paremmin, varsinkin syksyisin eron huomasi taatusti, kun valot eivät hukkuneet mustaan asfalttiin. Ainoa huono niissä on että joutuu aika usein vaihtaan kun ne kärvähtelee. Tarvikemyyjäkin sanoi että ei ole niin kestäviä kuin muut.

    Äänestä

  • Hain aikanaan alkuperäisen Bugattin vesipumpun siihen V-12 monsteriin Motonetistä (kaikkea niiltäkin saa!) ja samalla tarttui mukaan koemielessä tuollaiset siniset valot.

    Oli taas joku markkinointiosaston ääliö päässyt vauhtiin kun nimi oli suurin piirtein "Ultra Hyper Extra Cool Blue XENON Turbo Intercooler GTi". Ai että Xenon? TUSKIN oli pilipalipolttimoitten sisälle jalokaasua sujautettu. Olisivat nyt edes laittaneet "Xenon Look" niin olisi ollut vähemmän noloa...

    No juu. Valo oli mukavan valkoista ja valotehokin kohtalainen mutta vaihdeltuani noita max kahden kuukauden välein jonkin aikaa sain tarpeekseni ja hain ne Osramin 30set joita ei sitten enää vaihdella tarvinnut.

    Philipsin vastaavista ei ole kokemusta.

    Henkka

    Äänestä

"Hoo Nelosina" on tällä hetkellä jotkut +30% polttimot (taitaa olla Osram), kyllähän nuo vähän paremmin valaisee, mutta kesto on, mitä on. Maskissa 'roikkuu' tällä hetkellä Rallye 1000 Hellat 100W polttimoilla, (oih laitonta),ainakin noissa lisävaloissa on hinta/laatu-suhde aika hyvin kohdallaan.

Äänestä

Mulla on ollut menestyksekkäästi sumareissa 100W polttimot, mutta voihan se olla kaukovaloissa eri juttu ?

Eikä ole umpiossa muutenkaan mitään merkkejä liiasta kuumuudesta.

Äänestä
  • Jos lähivaloille ei tee mitään ja kaukovaloiksi laittaa satawattiset, pitkiltä lyhyille vaihdettaessa on kuin vetäisi säkin päähän. Kannattaa uusia valojen johdotukset, vetää kunnon paksut piuhat ja hyvät releet. Kantajännite nousee helposti parikin volttia, ja se parantaa valotehoa tuntuvasti. Varjopuolena polttimoita saa vaihtaa vähän useammin, mutta ainakaan omien kokemusteni perusteella vaihtoväli ei lyhene häiritsevän paljon. Turha sitä laturin virtaa on piuhojen lämmittämiseen käyttää.

    Äänestä

Usein suurin parannus johtuu vanhojen huononemisesta.

Äänestä
  • Joo eli vanhat olivat toki vanhoja; edellisen omistajan jäljiltä eli mahdoton sanoa koska vaihdettu.

    Toisaalta vaikka sitä nyt on viimeisten 15 vuoden ja parinkymmenen kulkupelin sisään ehtinyt polttimoita vaihtelemaan omiksi tarpeiksi niin ikinä ei ole valoteho noussut silminnähden uuden samanlaisen polttimon vaihtamisesta ja näistä muista kokeilemistani "supervaloistakin" vain hiukkasen.

    Siksi jaksoin pelkistä polttimoista noin pitkään kirjoittaakin kun hämmästyin tuota muutosta.

    Henkka

    Äänestä

.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Henkka Jii kirjoitti:

Maailma on täynnä polttimovalmistajia jotka jokainen lupaavat kymmenen hyvää ja kaksikymmentä kaunista. Joka paketissa on toinen toistaan ihmeellisempiä "prosentteja" markkinointiosaston toimesta ja eihän noista ota hullukaan selvää.

Olen tähänastisten kokemusten perusteella suosinut noita Osramin 30 -polttimoita jotka palavat selvästi kirkkaammin kuin tavalliset laadukkaatkin polttimot. Motonetin superkirkkaat olivat kyllä ihan kohtalaisen kirkkaat mutta allekirjoittaneella ei riitä intoa vaihdella polttimoita kahden viikon välein. Bilteman polttimoista on jäänyt kanta käteen jo pakettia raottaessa mikä kertonee laadusta aika paljon.

Käytin isobemussa kaukovaloissa 100W laittomia polttimoja (soittakaa joku poliisille) ja lähivaloissa 30 Osrameita, mikä oli sinänsä ihan toimiva yhdistelmä mutta hiukan epätasapainossa.

Nyt luultuani Mersun polttimoitten vaihdon tulleen ajankohtaiseksi (todellisuudessa oli palanut sulake) satuin törmäämään paikallisella Nesteellä "General Electricin" erikoispolttimoihin: "Megalight Plus 60%".

Nimi jo kertoi että on taas markkinointiosaston ketkut päässeet vauhtiin mutta GE:n nyt pitäisi muuten olla sangen asiallinen valmistaja ja niistä on ollut vain hyviä kokemuksia, itse asiassa Mersun mittariston taustavalotkin ovat GE:n tuotetta samalta 24h-huoltikselta hankittuina kun Astrumissa myytiin väärät polttimot.

Eli ostaa pläjäytin ne kun halavala sai; jotain 12€ PARI. Yleensä saa maksaa kappaleelta ton verran vähänkin erikoisemmista polttimoista.

Tajuttuani vaihtaa palaneen sulakkeenkin sain valot päälle ja kävin Perniössä koeajolla. JA yllätys oli suuri. Valoteho oli kasvanut niin jumalattomasti että tuntui kuin olisi lisävalot asentanut.

Olin tähän asti meinannut että täytyy säätää kaukovalojen korkeussäätöä ylemmmäs/pitkälle mutta ei siitä ollutkaan kyse; polttimot vain eivät antaneet täyttä hönkää valaisimille, eli valaisimet eivät valaisseet tarpeeksi kauas.

Jotta jos nyt joku arvon palstalaisista haluaa testata todistetusti vakiota paremmalla kirkkaudella varustettuja polttimoita niin lämpimästi suositan juurikin General Electicin megalight plussaa.

Henkka
ps: kuka tietää kertoa kestääkö sumarista rakennettu, nykyinen lisäkaukovalo, sadan vatin polttimoita sulamatta tai muuten vaurioitumatta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu