Terve kaikki peugeot-autoilijat..auto hankinnassa. Ehkä Skoda, Peugeot, Toyota..tms. Hinta max 10 000. Mielellään peli millä ajelee pidempään ja joka on luotettava tekniikaltaan. Mitäs tuosta 406:sta on sanottavaa?? Oli se sitte farmari tai porraperä.
Auto hakusessa
Utelias
7640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Peugeot on perinteisesti ollut merkki jossa on aina pientä laitettavaa. Toimiessaan kuitenkin ajettavuudeltaan yksi parhaimmista.
Peugeot ei mielestäni ole vaihtoehto nuille kahdelle. Peugeot on tyylikkäämpi, vaativien käyttäjien auto.
Skoda taas on tylsä harmaa varpunen, piraatti-volkkari.
Toyota sitten todellinen bigmac, tursuaa jo korvista. Niitä on joka puolella ja niihin tukehtuu. Muotoilu on mitään sanomatonta, korkeintaan rumaa.
Kaikki nuo on hyviä autoja. Käy koeajamassa kaikkia tee sitten päätös.
Itse olen noilla kaikilla ajanut, ja mikään noista ei ole huono. Pösö on paras/mukavin ajaa, skodassa julmetun iso tavaratila, toyota kolmikon huonoin ajettava (mutta ei huono!).
Pösöissö on tuossa hintaluokassa melkein kaikkissa jo ilmastoinnit.
Jos haet luotettavaa tekniikka ja muutenkin hyvää autoa, jäljelle jää Toyota. Jos olet vähänkään seurannut erimaissa tehtyjä testejä Toyota aina ollut kärki paikoilla.
Tuossa hintaluokassa ikää alkaa olla, joten auton luotettava tekniikka korostuu entisestään, jotta autoilu ei tulisi toistuvien remonttien takia kalliksi.
Pösöthän on hyviä kestämään,eikä osat ja remontit ole hintavia.. Noi muut ehdotuksesi on aika kovia ruostumaan... Toki yksilöitä löytyy... Ajollensa pökötti on ihan omaa luokkaansa.. Onnea valinnassa.
Tuossa hintaluokassa 406 on ehdottomasti paras vaihtoehto yksikertaisesti edullisuutensa vuoksi. Pösöt ovat suomessa huomattavan aliarvostettuja kun taas esim. Toyota nauttii reilusta yliarvostuksesta joka näkyy myös hinnoissa. Reaalihintaisesti Suomessa on Euroopan halvimmat pösöt.
Toyotan hyväksi voi mainitä huolto organisaation joka on varmaan suomen parhaita, pösöllä taas vaihtelee paikkakunnittain varsin voimakkaasti.
Ajettu 200tkm,joista itse 140tkm. Vaihdettu pari koiranluuta (a`30€),alipainetunnistin 90€,puola 140€. Muuten auto on miltei alkuperäinen,mitä nyt jarrupalat,ja joitakin pyyhkijänsulkia on uusittu. Hintaluokassa 10 000€,on jo vaihtoehtoja paljon.Joitakin merkkejä vaan saa muutamaa vuotta tuoreempana,joihin 406 kuuluu. Omastani, ei vielä 11 vuoden iässäkään löydy ruostetta,joka on sellainen asia, johon eivät monetkaan japanilaisautoilijat voi yhtyä.Tosin esim.Toyota ja Wolkkari samassa iässä pitävät hintansa paremmin. Loppukaneetiksi voin ainakin omien kokemuksieni kautta suositella 406:ta ainakin perheelliselle.Tilava,hiljainen,lämmin (tosin penkinlämmittimet niissä ei toimi),taloudellinen, jne...... Ai niin! Biltemasta ei 406 malliseen saa juuri muuta kuin tuulilasin pesunestettä! eri juttu on,onko sitten tarvekaan.