Tv-toimittaja Mikko Silvennoinen on sanonut Melrose Placen roolihahmo Matt Fieldingin olleen ensimmäinen "media-homo", joka vaikutti hänen homoidentiteettinsä muotoutumiseen (siis siinä määrin kun tv-sarjojen hahmot voivat vaikuttaa). Kuka on sinuun ensimmäiseksi vaikutuksen tehnyt media-lesbo? Kyseinen henkilö voi olla joko fiktiivinen tai todellinen ihminen.
Minä seurasin teininä Rooman sheriffi -sarjaa (Picket Fences), ja muistan aina sen jakson jossa Brockin perheen tyttären, Kimberlyn, paras ystävä, nimeltään muistaakseni Lisa, tuli kaapista... Sain jakson nauhalle (sittemmin joku valitettavasti nauhoitti jotain sen päälle) ja katsoin jakson yhä uudestaan. Tuskin "Lisa" sentään merkittävästi seksuaaliseen identiteettiini on vaikuttanut, mutta lähtemättömän vaikutuksen teki, ja kiehtoi minua pitkään.
Minä seurasin teininä Rooman sheriffi -sarjaa (Picket Fences), ja muistan aina sen jakson jossa Brockin perheen tyttären, Kimberlyn, paras ystävä, nimeltään muistaakseni Lisa, tuli kaapista... Sain jakson nauhalle (sittemmin joku valitettavasti nauhoitti jotain sen päälle) ja katsoin jakson yhä uudestaan. Tuskin "Lisa" sentään merkittävästi seksuaaliseen identiteettiini on vaikuttanut, mutta lähtemättömän vaikutuksen teki, ja kiehtoi minua pitkään.
Vastaukset 15
Vanhimmat
sitten tuli semmonen sarja ku rankkareita ja mustia sukkia. Siinä oli joku jalkapalloileva polliisinainen, nimeä en muista. Yhessä jaksossa sitten suuteloivat joukkuekaverinsa kanssa, ja silloisessa heterominässäni heräsi kipinä =)Se kipinä yltyi sitten roihuksi, ja loppu on historiaa ;)
Minuun vaikuitti leffa jota en edes muista. Jennifer Tilly oli pääosa ja kyse oli mafialeffasta. silloin tajusin haluavani myös naista............
Bound on sen leffan nimi.
Ok, tunnustetaan... Tehiksessä kun kehkeytyi se weaverin ja psykiatrin romanssi niin se kyllä teki vaikutuksen!
Mielenkiintoinen aihe. :)
Omalla kohdallani se oli Fucking Åmål -elokuvan Agnes, johon samastuin muutenkin: yksinäinen ja koulukiusattu tyttö.
Olin kasiluokalla kun sen elokuvissa kävin katsomassa ja koskaan en ole tuntenut samistuvani niin voimakkaasti yhteenkään elokuvan henkilöön. Olin jo aikaisemmin ajatellut tyttöjä ja en vielä elokuvankaan nähtyäni ollut varma, että olen lesbo, mutta ajattelemisen aihetta se antoi.
Muistan kun kävelin elokuvista kotiin ja tuntui kuin olisin toisessa maailmassa, kun se oli niin voimakas ja ajatuksiaherättävä kokemus.
Eva Dahlgren ja myöhemmin paljon myöhemmin Siiri Nordin. Laulajina ja mielenkiintoisina persoonina.
Minuun vaikutti eniten Paistetuissa Vihreissä tomaateissa ollut pääosanäyttelijä. Se tais olla eka leffa minkä näin missä oli naisten välinen suhde sivuteemana. Toinen oli kun telkkarista tuli joskus kun olin tosi nuori ;) sellainen leffa missä esiintyi Mariel Hemingway (Personal Best). Olin ihan vau niistä kohtauksista.
En tiedä onko nämä nyt itsellen tärkeimmät, mutta varmaanjotenkin merkityksellisimmät kun ne muistan.
Luin joskus nuorena Tuija Lehtisen kirjoja, ihan sattumalta aloin lukea kun Mirka ja Masan metkut kirjan kannessa oli minusta niin hottiksen näköinen Masa. Olin ehkä aavistuksen hämmentynyt kun kirjan sivuilta selvisi, että Masa on tyttö. Mutta se piirretyn Masan kuva oli niiin ihana.
Ja joskus luokkaretkellä ostin kasan Eva Dahlgrenin levyjä, vaikka en ollut ikinä kuullut koko henkilöstä mitään saati hänen musiikkiaan. Siitä alkoi kiva matka musiikkiin, millä tiellä olen yhä.
Paistetut vihreät tomaatit on vieläkin eräs lempileffojani, vaikka olen vasta myöhemmin tajunneet mitkä tietyt jännitteet siinä saattavat miellyttää.
Muistan myös kun telkkariin tuli Amazoniaa tms, jossa oli se yksi lävistäjä juontaja. Vaikka olin aika nuori silloin niin tunsin häneen vetoa, vaikken sitä osannut silloin käsitelläkään.
Rankkareita ja mustia sukkia on myös ollut tärkeä kokemus. Ja jotain viboja saan myös siitä britti-aksentti näyttelijästä joka on hevoskuiskaajassa ja englantilaisessa potilaassa.
eli se lävistävä juontaja. En tainnut silloin tiedostaa bi-seksuaalisuuttani mutta pidin häntä todella vetävän näköisenä. Ja pidän vieläkin. Ehkä siitä lähti kipinä.
teki aikoinaan minuunkin vaikutuksen, taitaa jostain varastojen kätköistä löytyä joku vinyyliälppäri vieläkin, levysoitin ei tosin enää toimi. Greta Garbo, lapsuuden/nuoruuden suuri idoli. Ja milloin olikaan Yazka? On siitäkin aika monta vuotta. Tuossa muutama.
se ihku tumma nainen.
http://www.imdb.com/name/nm0000571/
Muhun ei oikeestaan koskaan oo tehny kovin suurta vaikutusta mikään lesboelokuva, mutta lapsena tuijotin ihan haltioituneena vanhoja Marilyn Monroen leffoja xD
Minustakin lesboelokuvat ovat olleet pääasiassa aika kökköjä ja kyllästyttäviä. Johtuisikohan osittain siitä, että olen nähnyt ensimmäiset sellaiset aikuisiällä, jolloin pelkkä lesboteema ei enää jaksa värisyttää?
Ja kun mainitsit tuon Marilynin, niin samoin minun sapani kyllä vapisi nuorena hyvin naisellisten ja upeiden elokuvakaunottarien kohdalla. Niin vanhojen kuin uusienkin. Heissä monessa on sellaista karismaa, että tänä päivänä saa hakea.
Luulisin, että ensimmäinen lesbokontakti telkkarissa oli joku amerikkalainen hömppäsarja menneinä vuosina, jonka nimeä en kyllä muista (olisikohan voinut olla Suhteet tai Suhteita?). Siinä oli erittäin viehättävä maanjäristystutkija, joka vei ihastuksensa kohteen (siis tyttö) maanjäristyssimulaattoriin ja syliinhän se söpöliini siinä melskeessä ajautui.. Ellen väärin muista, tutkijaa esitti Lisa Edelstein, joka on edelleenkin viehättävä nainen. Kyllähän se kulmakarvoja nosti, varsinkin kun sitä katsoi siskolla ja aikana, jolloin kukaan ei vielä tiennyt identiteetistäni.
et ensimmäinen nainen joka muhun teki vaikutuksen tai jätti sen miespuolisen pääosanesittäjän varjoonsa oli Miss Sharon Stone jossain vanhoissa Chamberlain leffoissa. Myöhemmin tietysti tuli kelailtua Basic Instinct-leffan Sharon ja Leilani sarelle suutelokohtausta pal läpi:-)
tajunnan räjäyttävä kokemus oli kun näin elokuvan Willow. Siinä oli pääosassa Val Kilmer ja Joanne Whalley-Kilmer. Elokuvan katsottuani muuta ei ajatuksiini mahtunutkaan kuin tuo ihana punatukkainen kaunotar:-). Sitäpä sitten piti oikein miettiä että mikäs tässä nyt kusee...
14-15 ikäinen silloin taisin olla.