Kaliumferrosyanidi E536 aiheuttaa kovaa yskää. Yleinen paakkuuntumisenestoaine suolassa

Onneksi ei astmaa ollutkaan!

4

9956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • KisuliABC

        No, joo. 15 vuotta jatkunut yskiminen on vihdoinkin loppunut, kun lopetin "normaali"suolan käytön. Yskälle ehdin keksiä monenlaista selitystä ja syytä sen jälkeen kun perhepiiristä kaikki lemmikit ehtivät kuolla vanhuuteen. Ja allergiatesteistä ei mitään löytynyt. Ystäväpiirin antama rasitusastma "diagnoosi" tuntui ihan järkevältä.
        Jostain blogista sattui silmiini suolan lisäaineena käytetyn paakkuuntumisestoaineen aiheutuneet haitat jollekin henkilölle. Yskä ei siinä vaiheessa ollut mielessä, kun se oli niin olennainen osa elämää, mutta vatsavaivoihin olin hakemassa apua, ja siihen vaivaan kokeilin lisäaineetonta suoladiettiä. No, vatsavaivoihin saattoi olla jotain pientä apua, mutta humps, yskiminen hävisi sen siliän tien. Ja se ilmestyy takaisin syötyäni ulkona lounasravintolassa tai herkutellessani sipseillä.


    • kemisti_

      Kyseisen aineen nimi voidaan sanoa joko kaliumferrosyanidi tai kaliumsyanoferraatti, kumpi nyt tuntuu vähemmän vaaralliselta. No, tuota syanidi-sanaa ei tarvitse pelästyä, koska se on kompleksisesti sidottu rautaan, siitä ei siis irtoa myrkyllisiä syanidi-ryhmiä, jotka reagoivat veren hemoglobiinin kanssa. Siitä irtoaa vaan joko kaliumia (E536) tai natriumia (E535). Googlasin nopeasti tuosta kyseisen aineen vaikutuksesta astmaan, ja löysin pari ruotsalaista kirjoitusta aiheesta. Ei tunnu olevan kovin yleisesti tunnustettu korrelaatio. Asia kuitenkin kiinnostaa, koska itsellänikin on astma.

    • Anonyymi

      Paakkuuntumiden esto aine aiheuttaa Antti Heikkilän mukaan myös alzheimeriä jotrn ostin toista suolaa myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2298
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2063
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1495
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1434
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1381
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      964
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      108
      917
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe