Kaliumferrosyanidi E536 aiheuttaa kovaa yskää. Yleinen paakkuuntumisenestoaine suolassa

Onneksi ei astmaa ollutkaan!

4

10594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • KisuliABC

        No, joo. 15 vuotta jatkunut yskiminen on vihdoinkin loppunut, kun lopetin "normaali"suolan käytön. Yskälle ehdin keksiä monenlaista selitystä ja syytä sen jälkeen kun perhepiiristä kaikki lemmikit ehtivät kuolla vanhuuteen. Ja allergiatesteistä ei mitään löytynyt. Ystäväpiirin antama rasitusastma "diagnoosi" tuntui ihan järkevältä.
        Jostain blogista sattui silmiini suolan lisäaineena käytetyn paakkuuntumisestoaineen aiheutuneet haitat jollekin henkilölle. Yskä ei siinä vaiheessa ollut mielessä, kun se oli niin olennainen osa elämää, mutta vatsavaivoihin olin hakemassa apua, ja siihen vaivaan kokeilin lisäaineetonta suoladiettiä. No, vatsavaivoihin saattoi olla jotain pientä apua, mutta humps, yskiminen hävisi sen siliän tien. Ja se ilmestyy takaisin syötyäni ulkona lounasravintolassa tai herkutellessani sipseillä.


    • kemisti_

      Kyseisen aineen nimi voidaan sanoa joko kaliumferrosyanidi tai kaliumsyanoferraatti, kumpi nyt tuntuu vähemmän vaaralliselta. No, tuota syanidi-sanaa ei tarvitse pelästyä, koska se on kompleksisesti sidottu rautaan, siitä ei siis irtoa myrkyllisiä syanidi-ryhmiä, jotka reagoivat veren hemoglobiinin kanssa. Siitä irtoaa vaan joko kaliumia (E536) tai natriumia (E535). Googlasin nopeasti tuosta kyseisen aineen vaikutuksesta astmaan, ja löysin pari ruotsalaista kirjoitusta aiheesta. Ei tunnu olevan kovin yleisesti tunnustettu korrelaatio. Asia kuitenkin kiinnostaa, koska itsellänikin on astma.

    • Anonyymi

      Paakkuuntumiden esto aine aiheuttaa Antti Heikkilän mukaan myös alzheimeriä jotrn ostin toista suolaa myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      109
      3302
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2654
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      74
      2405
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      57
      2380
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2059
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      1911
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      87
      1883
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1572
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1422
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      10
      1369
    Aihe