ruokailu

Mauno...

Täällä pääkaupunki sudulla käy "kova" kuhina dementia hoitopaikkojen ruokailusta. Mitä mieltä olette kun on oikeastaan kolme mielipidettä.

- tehdä valmiit annokset
- tehdä valmiit annokset tarjottimelle (pääkaupunki tyyli)
- ohjatusti omatoiminen ruokailu

Mikä olise oikea / paras tapa, jos sellainen on.
haitta / hyöty

3

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...ruokaillaan

      Jos ajatellaan vain henkilökunnan etua, niin tietenkin valmiit annokset. Niiden syöttämisessä pääsee vähimmällä eivätkä potilaatkaan ole kovinpitkäikäisiä sellaisilla sapuskoilla, ei kai kukaan vapaaehtoisesti jäähtynyttä teollisuusruokaa syö.

      Jos taas ajatellaan potilaiden etua, niin ohjatusti omatoiminen ruokailu olisi paras. Se antaisi potilaallekin kokemusta oman elämän hallinnasta ja itsenäisyydestä, kun sentään saa edes syödä itse. Omatoimisuus myös parantaa toimintakykyä, vaikka vain leivän voitelu ja juoman kaataminen lasiin. Käytöshäiriöiden lääkkeettömänä hoitona voisi olla jopa "ruuanvalmistus" oiva keino, vaikkapa silloin kun jonkun entisen kokin mieleen pitäisi palauttaa hänen elämänsä parhaita . Puuron keitto on mahdottoman helppoa, kun kaadetaan pikapuuroainekset kuumaan veteen ja sekoitetaan.
      Siitä taas on henkilökunnalle mahdoton riesa, kun potilaat hilluvat miten vaan eivätkä pysy aloillaan. Et taida tietää, että joissakin paikoissa toimintakykyistä potilastakin syötetään siksi, että "se saattaa mennä räpimiseksi".

    • ...........

      hoitaja tekee annokset lautaselle, huomioiden asukkaan maku tottumukset ja itsemääräämisoikeuden. Ruoan jako kuuluu hoitajalle, ihan hygienisistä syistä. Hoitaja voi ohjata ja avustaa dementoituneen ruokailua näin tuetaan ja ylläpidetään jäljellä olevia voimavaroja.

      • Vilma111

        Minustakin on hyvä jos hoitaja annostelee. Kuitenkin on tärkeää että ruokahalun menettäneiden potilaiden eteen ei tuoda suurta kekoa ruokaa - se latistaa ruokahalun aivan minimiin.

        Täytyy osata kuunnella potilasta. Jos ei ole ruokahalua niin kannattaa annostella ns. lastenannos tai pienempikin, ja paikata tilanne jälkkärillä tai ravintovalmisteella. Pakottaa ei saa, eikä jättää ruokailua poiskaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      255
      6503
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      197
      6047
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      27
      5579
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      125
      4358
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      173
      3615
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3405
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      32
      3097
    8. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      288
      2602
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      18
      2547
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      142
      2426
    Aihe