Urtikaria ja antihistamiini

Lisa*

Kertomuksestani voi olla hyötyä urtikariasta kärsiville.

Vuonna 99 minulla alkoi, ehkä hiusten kemiallisen käsittelyn seurauksena tai sitten vain ilman ulkoista syytä, aika hankala nokkosrokko eli urtikaria. Aloin käyttää siihen antihistamiinia, aluksi huonoin tuloksin. Mikään kokeilemani antihistamiini ei tehonnut ja dermatologi kirjoitti aina vain uuden reseptin. Lopulta, neljän kuukauden tuloksettoman hoidon jälkeen, antihistamiini (zyrtec tai joku vastaava) alkoi toimia ja sain kutinan ja paukamoinnin kuriin.

Jatkoin antihistamiinin käyttöä melkoisen säännöllisesti, yksi tabletti kerran kahdessa tai korkeintaan kolmessa vuorokaudessa. Lääkäri sanoi, että sitä voi käyttää ihan huoletta pitkiäkin aikoja. Seuraavan vuoden kuluessa aloin huomata, että allergiset oireeni olivat pahentuneet: aina kun edellisen antihistamiinin ottamisesta oli kulunut noin kolme vrk, olotilani kävi lähes sietämättömäksi. Tähän olotilaan kuului esim. silmien kutina ja elohiirimäinen nyintä, kämmenten ja jalkapohjien ihon suoranainen polttelu sekä limakalvojen herkkyys ja kutina. Kun otin antihistamiinin, oireet katosivat ja tuli hyvä olo.

Tällaista allergisten oireiden loitolla pitämistä jatkui vielä vajaa kolme vuotta. Vuonna 2003 pidin jonkin aikaa kirjaa oireistani, ja aloin huomata selkeää säännönmukaisuutta allergisten oireiden ilmaantumisessa suhteessa edellisen antihistamiinin ottamisajankohtaan. Oireet ilmaantuivat aina hetkessä, täsmälleen tietyn ajan kuluttua edellisestä tabletista. Mieleeni tuli, että ehkä allergisissa oireissani onkin kyse tavallaan antihistamiinin vieroitusoireista. Tiedustelin asiaa lääkäriltäni, joka kiisti näkemykseni ja pitäytyi ajatuksessa että oireeni kuuluivat alkuperäiseen allergiseen tilaani eli urtikariaan.

Olin kuitenkin varma että olen oikeassa, ja päätin testata asian. Lopetin kokeeksi antihistamiinin ottamisen, vaikka tiesin sen olevan tuskallista. Ensimmäiset pari päivää (eli kun noin viisi päivää oli kulunut edellisestä antihistamiinista) olivatkin kauheat, mutta vajaan kahden viikon kuluessa oireet vähitellen poistuivat! Olin siis ollut oikeassa, oireet olivat johtuneet siitä, että elimistöni oli tottunut jatkuvaan ulkopuolelta tulevaan antihistamiiniin eikä ilman säännönmukaista annosta pysynyt tasapainossa. "Vieroitusoireet" läpi käytyäni kehoni hormonieritys saavutti taas luonnollisen tasapainon ja alkoi tulla toimeen ilman ulkopuolista apua. Sellainen päätelmähän tästä on tehtävä. Nyt on siis takana jo monta oireetonta ja antihistamiinitonta vuotta!

Nämä ovat tietysti yksilöllisiä asioita, mutta jos sinusta tuntuu, että olet samalla tavalla "antihistamiinikoukussa" kuin minä olin, kannattaa testata asia. Tämä siis vain niille, joilla on taustalla samanlainen allergiahistoria kuin minulla, vaikeampia tiloja ja sairauksia potevia en tietenkään kehota kokeilemaan lääkityksestä luopumista koemielessä.

4

4023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karpalot

      Siltäpä minustakin tuntuu! Joku muukin oli kirjoittanut samaa!

    • Anonyymi

      Vuosia syöneenä huoma nut saman. Kestääkö vieroitus oikeasti parikin viikkoa 😲 nyt on toinen päivä ilman histeciä ja ihoa polttelee sekä silmät kutiaa. En keksi muuta, kuin vieroitusoire.

    • Anonyymi

      Sama testi menossa. Olen varma et silmäoireeni johtuvat nimenomaan vieroitusoireista allergialääkkeisiin. Nyt yksi viikko takana ilman lääkkeitä ja oireet helpottuvat pikkuhiljaa. Ostin kuitenki ilmankostuttimen kotiin ja pyrin juomaan enemmän vettä. Allergiaoireeni ovat kutiavat silmät.

      • Anonyymi

        Tulin kertomaan miten on mennyt. Nyt silmien kutina on loppunut kokonaan. Alussa kutina oli ihan kamalaa. Teki mieli ottaa äkkiä allergia lääke. Pidin kuitenkin pintani enkä ottanut. Käytin kuitenkin allergiasilmätippoja sekä kostutustippoja oireisiin. Pikkuhiljaa kutina alkoi helpottamaan joka päivä enemmän ja nyt 4 viikon jälkeen ei mitään. Enkä tarvitse silmätippojakaan enää. Itse tulin siihen tulokseen et silmien kutina oli vieroitusoire allergialääkkeestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      240
      6047
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4839
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3697
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      253
      3150
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2859
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      196
      2384
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1797
    8. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      59
      1435
    9. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1305
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1218
    Aihe