Kertomuksestani voi olla hyötyä urtikariasta kärsiville.
Vuonna 99 minulla alkoi, ehkä hiusten kemiallisen käsittelyn seurauksena tai sitten vain ilman ulkoista syytä, aika hankala nokkosrokko eli urtikaria. Aloin käyttää siihen antihistamiinia, aluksi huonoin tuloksin. Mikään kokeilemani antihistamiini ei tehonnut ja dermatologi kirjoitti aina vain uuden reseptin. Lopulta, neljän kuukauden tuloksettoman hoidon jälkeen, antihistamiini (zyrtec tai joku vastaava) alkoi toimia ja sain kutinan ja paukamoinnin kuriin.
Jatkoin antihistamiinin käyttöä melkoisen säännöllisesti, yksi tabletti kerran kahdessa tai korkeintaan kolmessa vuorokaudessa. Lääkäri sanoi, että sitä voi käyttää ihan huoletta pitkiäkin aikoja. Seuraavan vuoden kuluessa aloin huomata, että allergiset oireeni olivat pahentuneet: aina kun edellisen antihistamiinin ottamisesta oli kulunut noin kolme vrk, olotilani kävi lähes sietämättömäksi. Tähän olotilaan kuului esim. silmien kutina ja elohiirimäinen nyintä, kämmenten ja jalkapohjien ihon suoranainen polttelu sekä limakalvojen herkkyys ja kutina. Kun otin antihistamiinin, oireet katosivat ja tuli hyvä olo.
Tällaista allergisten oireiden loitolla pitämistä jatkui vielä vajaa kolme vuotta. Vuonna 2003 pidin jonkin aikaa kirjaa oireistani, ja aloin huomata selkeää säännönmukaisuutta allergisten oireiden ilmaantumisessa suhteessa edellisen antihistamiinin ottamisajankohtaan. Oireet ilmaantuivat aina hetkessä, täsmälleen tietyn ajan kuluttua edellisestä tabletista. Mieleeni tuli, että ehkä allergisissa oireissani onkin kyse tavallaan antihistamiinin vieroitusoireista. Tiedustelin asiaa lääkäriltäni, joka kiisti näkemykseni ja pitäytyi ajatuksessa että oireeni kuuluivat alkuperäiseen allergiseen tilaani eli urtikariaan.
Olin kuitenkin varma että olen oikeassa, ja päätin testata asian. Lopetin kokeeksi antihistamiinin ottamisen, vaikka tiesin sen olevan tuskallista. Ensimmäiset pari päivää (eli kun noin viisi päivää oli kulunut edellisestä antihistamiinista) olivatkin kauheat, mutta vajaan kahden viikon kuluessa oireet vähitellen poistuivat! Olin siis ollut oikeassa, oireet olivat johtuneet siitä, että elimistöni oli tottunut jatkuvaan ulkopuolelta tulevaan antihistamiiniin eikä ilman säännönmukaista annosta pysynyt tasapainossa. "Vieroitusoireet" läpi käytyäni kehoni hormonieritys saavutti taas luonnollisen tasapainon ja alkoi tulla toimeen ilman ulkopuolista apua. Sellainen päätelmähän tästä on tehtävä. Nyt on siis takana jo monta oireetonta ja antihistamiinitonta vuotta!
Nämä ovat tietysti yksilöllisiä asioita, mutta jos sinusta tuntuu, että olet samalla tavalla "antihistamiinikoukussa" kuin minä olin, kannattaa testata asia. Tämä siis vain niille, joilla on taustalla samanlainen allergiahistoria kuin minulla, vaikeampia tiloja ja sairauksia potevia en tietenkään kehota kokeilemaan lääkityksestä luopumista koemielessä.
Urtikaria ja antihistamiini
4
3605
Vastaukset
- karpalot
Siltäpä minustakin tuntuu! Joku muukin oli kirjoittanut samaa!
- Anonyymi
Vuosia syöneenä huoma nut saman. Kestääkö vieroitus oikeasti parikin viikkoa 😲 nyt on toinen päivä ilman histeciä ja ihoa polttelee sekä silmät kutiaa. En keksi muuta, kuin vieroitusoire.
- Anonyymi
Sama testi menossa. Olen varma et silmäoireeni johtuvat nimenomaan vieroitusoireista allergialääkkeisiin. Nyt yksi viikko takana ilman lääkkeitä ja oireet helpottuvat pikkuhiljaa. Ostin kuitenki ilmankostuttimen kotiin ja pyrin juomaan enemmän vettä. Allergiaoireeni ovat kutiavat silmät.
- Anonyymi
Tulin kertomaan miten on mennyt. Nyt silmien kutina on loppunut kokonaan. Alussa kutina oli ihan kamalaa. Teki mieli ottaa äkkiä allergia lääke. Pidin kuitenkin pintani enkä ottanut. Käytin kuitenkin allergiasilmätippoja sekä kostutustippoja oireisiin. Pikkuhiljaa kutina alkoi helpottamaan joka päivä enemmän ja nyt 4 viikon jälkeen ei mitään. Enkä tarvitse silmätippojakaan enää. Itse tulin siihen tulokseen et silmien kutina oli vieroitusoire allergialääkkeestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1003437
- 623117
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342614- 802413
- 842366
- 962076
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j402066Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221690- 121676
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil411637