Aikaisemmin Ventoni (vm. -95) jarrupoljin painui ihan lattiaan asti, joskin jarrutti kiitettävästi. Sitten vaihdettiin jarrupääsylinteri ja jarrunesteet. Ongelma lievitti hieman, mutta poljin painuu edelleenkin aika syvään, lähes lattiaan asti. Poljin liikkuu suhteellisen paljon myös silloin, kun auto on sammuksissa (ja jarrutehostin ei ole päällä). Jarrut ovat muuten kyllä napakat, mutta polkimen pitkä liike kummastuttaa. Jarrupalat ovat melko uudet. Mistähän mahtaisi vika löytyä?
Venton jarrupoljin painuu
...lähes pohjaan
42145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Golf III uusin viime kesänä kaikki jarruvermeet paitsi etujarrusatulat.
Olin myös huolestunut polkimen suuresta liikkeestä, mutta eipä sitä paremmaksi saanut.
Golfissa on jarrupaineen säädin taka-akselin yhteydessä ja se piti pönkätä yläasentoon, ennen kuin ilmaaminen onnistui.
Takajarrujen kehintä ei pelaa... se näissä on ihan normaalia.. Joudut avaamaan takajarrut ja avittamaan kehintää itse. Enemmälti en nytten kerro, koska jutusta tulisi pirun pitkä. Motonetin volkkarin keskusteluissa olen antanut tarkat ohjeet ja käytä hakua löytääksesi jarruja koskevat viat
Lähetetty: 19:25 Torstai 19 10 2006 Viestin aihe:
--------------------------------------------------------------------------------
Löysää ensiksi ne käsijarruvaijerien olevat säädöt täysin auki. Ota sen jälkeen rummut irti. Jarruja säätää sellainen "kiila" jota jousi vetää alaspäin kehien jarruja. Se ei noissa yleensä toimi / ei kehiinny koska jarruja on kehitty käsijarrusäädöin, joka on väärä keino. Katso onko rummun reunassa miten suuri huullos. Poista huullos kokonaan. Siitä kehintäkiilasta säädä siten hihnoja ulospäin että saat rummun juuri ja juuri paikalleen siten että rumpua voi ilman voiman käyttöä pyörittää. Kasaa sitten rummut, ja renkaat paikalleen ja säädä sitten käsijarru sopivaksi käsijarruvaijereista. Itse olen säätänyt siten että molemmat renkaat ilmassa ja vetänyt käsijarrua 3 napsausta ja sitten säätänyt vaijein siten että kumpaakin pyörää jaksaa juuri ja juuri käsivoimin liikauttaa. Näillä eväin aina mennyt ilman eroa takajarrujen suhteen jo 6 vuotta ja autona 2 korinen golf jossa on aivan samanlainen systeemi kuin caddyssa. Toivottavasti edes jotain selkoa tästä saat.
Jos tuntuu, että poljin menee liian syvään, niin melko varmaan jossain on pieni ilmakupla. Tosi pienikin kupla riittää siihen, että tuntuu jo polkimessa. Kannattaa vielä ilmata uudestaan järjestyksessä: oik. taka, vas. taka, oik. etu, vas. etu.