Niin sanotut muovikannet vaunuissa paskoja

Muovikannet ei toimi peräva...

Ostin 5 vuotta sitten virossa valmistetun AKU henkilö-auton perävaunun ja siihen ns. muovikannen. Ongelmia on riittänyt. Kannen ja vaunun väliset kumitiivisteet irtoavat pakkasessa kun märkinä ollessaan jäätyvät peltireunaan kiinni. Samoin kuomu on niin kapea yläosastaan
vaikka se on 100 cm korkea niin esim. moottoripyöräni ei mahtunut sisään koska muovikansi oli niin kapea yläosastaan. Kun laitoin vaunun täyteen klapeja niin laidat pullistuivat niin ulos että kansi ei enää mennyt kiinni. Korjasin tuon ongelman itse ja laitoin laitoihin ns. pystytuet. Samoin olen joutunut uusimaan useita popniittejä. Vaunu oli tehty erittäin ohuesta pellistä. En millään saanut kantta pitämään vettä ja kuraa ulkopuolelta vaan aina se vaan valutti kuraa sisään ja sillä ei voinut kuljettaa esim. huonekaluja tai vaatetavaraa. Samoin jos joskus halusin avovaunun niin kannen irroitus ei millään onnistu yksinään kun se painaa niin paljon. Ruotsissa käydessäni huomasin että taas Ruotsalaiset ovat paljon meitä viisaampia ja käyttävät siellä lähes pelkästään kevyempiä ja kuution mallisia pressukapelleja jotka ovat yhtä leveitä ylhäältä kuin alhaaltakin. Tietenkin vika on minussa itsessäni kun ostin halvan niin myös sain toimimattoman. Viime kesänä ostin 4000 € sis.alv Hollantilaisen SARIS lavettivaunun pressukapelilla. Ennää ei kura tule sisälle kun pressu menee koko laidan päälle ja peittää kaikki rakoset ja on ihan yhtä hyvin lukittavissa vaijerilla kuin muvikannellinenkin. Lukot kun ei ole varkaita varten. Korkeutta on nyt 160 cm ja sisäleveyttä 170 cm ja mahtuu moottoripyörä, mummon kirjahylly ja tilaakin vielä jää. Samoin saan kätevästi alumiiniset sivulaidat auki ja kuormaaminen sivulta onnistuu kun kapellin saa sivultakin auki. Ja luulen että tämä vaunu kestää koko ikäni ja uutta ei tarvise ostaa.

6

4907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halvemmallakin saa paremman

      Totta puhut. Kuormatilan tulisi olla kantikas. Mutta saman koon lavettimallin vaunun saa myös umpikorisena, ja hyvä ettei halvemmalla. Melkein tonnin halvemmalla saa pressukapellikärryn juur noilla mitoilla, lavettimallina. Muovikuomu kieltämättä on epäkäytännöllinen, eikä niitä suurempiin lavakokoihin edes saa. Tosin isoja kuomuja ehdään lasikuidusta noihin lavakokoihin.
      Muavikuomujen hinnat on jonkimoisen monopolin takia aika korkeet verrattuna pressukapelellihin taikka umpikoriin taikka oikein laadukkaaseen lasikuitukuomuun. Eikös muavi kuamu parraillan maksa yhtä paljon kun kärry?

      • hyvä

        systeemi kuomussa jossa on neljältä sivulta aukeavat kaasujousilla varustetut "lokinsiipi" ovet.

        Vihe perävaunu on kallis mutta laadukas, esim. BPW akseli ja vetoaisa.


    • fghjklöä

      Neliskanttisesta huonekaluputkesta itse hitsattuna ei maksa paljoa (eikä paina juuri mitään). Pressu teetettiin ja hyvin toimii.

      • Muuli 1250 XL

        Kerro vähän lisätietoja teettämästäsi rungosta ja pressusta peräkärryyn. Rakenne, hinnat ym.


    • YKI...
      • tueksi vain

        Olipas hyvä että kaivoit noinkin vanhan jutun mainoksesi tueksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      130
      7162
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2519
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      263
      1204
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1009
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      937
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      890
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      69
      879
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      764
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      723
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe