Niin sanotut muovikannet vaunuissa paskoja

Muovikannet ei toimi peräva...

Ostin 5 vuotta sitten virossa valmistetun AKU henkilö-auton perävaunun ja siihen ns. muovikannen. Ongelmia on riittänyt. Kannen ja vaunun väliset kumitiivisteet irtoavat pakkasessa kun märkinä ollessaan jäätyvät peltireunaan kiinni. Samoin kuomu on niin kapea yläosastaan
vaikka se on 100 cm korkea niin esim. moottoripyöräni ei mahtunut sisään koska muovikansi oli niin kapea yläosastaan. Kun laitoin vaunun täyteen klapeja niin laidat pullistuivat niin ulos että kansi ei enää mennyt kiinni. Korjasin tuon ongelman itse ja laitoin laitoihin ns. pystytuet. Samoin olen joutunut uusimaan useita popniittejä. Vaunu oli tehty erittäin ohuesta pellistä. En millään saanut kantta pitämään vettä ja kuraa ulkopuolelta vaan aina se vaan valutti kuraa sisään ja sillä ei voinut kuljettaa esim. huonekaluja tai vaatetavaraa. Samoin jos joskus halusin avovaunun niin kannen irroitus ei millään onnistu yksinään kun se painaa niin paljon. Ruotsissa käydessäni huomasin että taas Ruotsalaiset ovat paljon meitä viisaampia ja käyttävät siellä lähes pelkästään kevyempiä ja kuution mallisia pressukapelleja jotka ovat yhtä leveitä ylhäältä kuin alhaaltakin. Tietenkin vika on minussa itsessäni kun ostin halvan niin myös sain toimimattoman. Viime kesänä ostin 4000 € sis.alv Hollantilaisen SARIS lavettivaunun pressukapelilla. Ennää ei kura tule sisälle kun pressu menee koko laidan päälle ja peittää kaikki rakoset ja on ihan yhtä hyvin lukittavissa vaijerilla kuin muvikannellinenkin. Lukot kun ei ole varkaita varten. Korkeutta on nyt 160 cm ja sisäleveyttä 170 cm ja mahtuu moottoripyörä, mummon kirjahylly ja tilaakin vielä jää. Samoin saan kätevästi alumiiniset sivulaidat auki ja kuormaaminen sivulta onnistuu kun kapellin saa sivultakin auki. Ja luulen että tämä vaunu kestää koko ikäni ja uutta ei tarvise ostaa.

6

4951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halvemmallakin saa paremman

      Totta puhut. Kuormatilan tulisi olla kantikas. Mutta saman koon lavettimallin vaunun saa myös umpikorisena, ja hyvä ettei halvemmalla. Melkein tonnin halvemmalla saa pressukapellikärryn juur noilla mitoilla, lavettimallina. Muovikuomu kieltämättä on epäkäytännöllinen, eikä niitä suurempiin lavakokoihin edes saa. Tosin isoja kuomuja ehdään lasikuidusta noihin lavakokoihin.
      Muavikuomujen hinnat on jonkimoisen monopolin takia aika korkeet verrattuna pressukapelellihin taikka umpikoriin taikka oikein laadukkaaseen lasikuitukuomuun. Eikös muavi kuamu parraillan maksa yhtä paljon kun kärry?

      • hyvä

        systeemi kuomussa jossa on neljältä sivulta aukeavat kaasujousilla varustetut "lokinsiipi" ovet.

        Vihe perävaunu on kallis mutta laadukas, esim. BPW akseli ja vetoaisa.


    • fghjklöä

      Neliskanttisesta huonekaluputkesta itse hitsattuna ei maksa paljoa (eikä paina juuri mitään). Pressu teetettiin ja hyvin toimii.

      • Muuli 1250 XL

        Kerro vähän lisätietoja teettämästäsi rungosta ja pressusta peräkärryyn. Rakenne, hinnat ym.


    • YKI...
      • tueksi vain

        Olipas hyvä että kaivoit noinkin vanhan jutun mainoksesi tueksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      233
      10723
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      72
      2952
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2648
    4. 88
      2520
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2212
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      267
      2089
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      127
      1293
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      922
    Aihe