kateuttako tai jotain muuta

En todellakaan jaksa ymmärtää että minkä ihmeen takia joittenkin ihmisten on vaan niin vaikee hyväksyä toisten ihmisten onnellisuus. Olen paljonkin pyörinyt netissä vuosien aikana ja koskaan aikasemmin en ole joutunut tälläseen pyöritykseen. menin marraskuun alussa kihloihin ja välimatkan vuoksi asumme vielä ainakin toistaseksi kaukosuhteessa. olen saanut tuon mun kihlauksen takia niin paljon pakskaa että ei ole tosikaan etenkin eräältä henkilöltä jonka kanssa pidin aikasemmin paljonkin yhteyttä skypen kautta ja puhelimessakin, meidän välillä ei ole koskaan ollut mitään muuta kuin kaveruus ja koskaan ei olla edes tavattu.kerroin tälle henkilölle että olen ruvennut seurustelemaan ja että olen kihloissa, siitä vasta soppa alkoikin sitten. Hän ei voi millään uskoa että olen nykyään varattu, olen muka ihan haavemailmoissa, mielisairas ym, minkä hemmetin takia ei voisi olla onnellinen toisen puolesta sen sijaan kuin ruveta hyppimään silmille sitä en todellakaan ymmärrä, ja ne eivät ole olleet todellakaan mitään pikkujuttuja mitä olen saanut kuulla, voiko olla kenties niin että hän ei ole onnellinen omassa suhteessaan ja sit purkaa ulos omaa huonoa oloaan, vastausta en tiedä kun en saa tuohon kysymykseen vastausta häneltä. Tämä henkilö on mennyt jopa niin pitkälle että uhos levittää kuvia musta ja jonkun textin,mutta kuinka sellainen voisi olla mahdollista kun ei olla edes koskaan edes tavattu, sairasta touhua. Mä luulen että jokainen haluaa jossakin vaiheessa elämäänsä löytää sen elämänkumppanin. Jos joku mun kavereista rupeaa seurustelemaan niin en todellakaan ainakaan rupea alentamaan heitä, päin vastoin. Tämä on tietysti yks harvoista, en tiedä että onko muilla samanlaisia kokemuksia?

2

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä pidä yhteyttä

      Kyllä tämä sinun kyseinen ihminen on kateellinen ja mustasukkainen mutta tee niin ettet ole yhteydessä häneen.Minkä takia annat jonkun ihmisen pilata suhteesi ja itse pahoitat vaan mielesi,kun kyseessä on toisen kateus.Kateus naamioituu mitä ihmeellisiin muotoihin katso googlella kateus.

      Kateellinen ihminen pahoittaa muiden ihmisten mieltä,mutta kaikista vahingoittavampaa se kadehtijalle itselleen.

    • ymmärtää

      Aina kun itse kuulen jonkun ihanan uutisen kavereiltani, vauva, naimisiinmeno etc., niin olen itsekin monta päivää häkellyksissä ja onnellinen. Ei mielestäni toisen onni ole itseltä pois: päinvastoin. Mitä enemmän iloa jokin asia tuottaa niin hienoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1584
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      23
      1475
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      48
      1095
    Aihe