Lämmityslaite ilmeisesti temppuilee

Hese

Joskus taannoin tuli mieleen, että jokohan sitä tähän ikään ja näille kuitenkin melko uusille autoille ei enää ilmenisi sitä samaa häikkää, mitä jo sitten joskus 80 -luvulla nöösinä autossa kuin autossa taisteli.

Mutta mitä vielä ja kissan viikset eli -97 Corsa 1.4i:n lämmitys hieman ontuu. Liikkellelähtiessä, kuhan moottori ensin itsensä saa lämmöiseksi, niin lämmityslaite puhaltaa varsin OK: pikku hiljaa lämpöisempää ilmaa mistä suuttimesta nyt sitten haluaakin.

Mutt, mutt sitten kun ajo jatkuu, niin sitähän huomaa, että joteskin alkais viilentyä sisältä ja aattelin, jopa noh laitetaanpa lämmityslaite hieman isommalle, jos vaikka tuo ajoviima sisälle jostain tunkee tmv. Noh sehän tekeekin piruja eli lämmityslaite olikin alkanut itse viilentyä tai ilmeisesti se vesi siellä kiertämässä (jos siellä jotain kiertää siinä vaiheessa), joten sitä mukaan kun lämppärin kytkintä heitti suuremmalle niin viileempää työnsi tietenkin vastaavasti.

Joten mikähän tuo taas olikaan syynä? Jotain muistelin joskus, jotta vesi vähissä kiertämässä, termostaatti vääränlainen, ilmaa??!! lämmityslaitteessa (en muista olikohan tommosta vikaa??), vivustoissa jotain kummallista, jäähdytin tukossa (=kannentiiviste menossa!!??) tai p-le en minä enää muista tai tiedä.

Joten jotain millä homman selvittäisi itselleen, missä vika?

Hieman kurja olo kun kyseessä tuo vmon/perheen teinien kottero ja onhan se kauheeta kylmyyteen autoon kualla. Jos tässä kuitenkin joskus alkaa talvi tulla tänne etelämmäskin.

0

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        12
        1540
      2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
        Kaste
        162
        1147
      3. Ehkä vähän

        Rakastunut sinuun
        Ikävä
        50
        1120
      4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        366
        1097
      5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

        Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
        Kaste
        373
        1019
      6. Martina ja jalkapalloilija2

        Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        182
        950
      7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
        Kaste
        153
        942
      8. Et taida paljoa

        treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
        Ikävä
        89
        877
      9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

        Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
        Ikävä
        114
        868
      10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

        Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
        Kaste
        717
        867
      Aihe