tutti ja rätti

Kertokaas millon olis aika alkaa opettaa pois tutista ja rätistä? Niistä on meidän neitille tullu viime aikoina tosi tärkeitä ja vähän väliä on tuttia vailla ja rättiä roikottaa...vieläkö voin suoda hänelle ne vai joko pitäisi aloittaa vieroittaminen? päivän mittaan jätän monesti vain tutin antamatta mutta sitten hänen päivänsä kuluu siinä että se sitä tuttia pyytää koko ajan :)
7803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

niminerkillä kokemusta on.

Kyllä pitäisi tutti saada pois ennen 2 vuoden ikää. Samaon meilläkin edessä, tyttö 1,4v kuljeskelee vesipullon kans jatkuvasti.

Jostakin syystä pullo ja tutti ovat hänelle todella tärkeitä. Toinen lapseni ei ole koskaan osannut juoda tuttipullosta eikä imeä tuttiakaan ja todella kauniit hampaat.

Nyt tällä tuttitytteröisellä irvistelee jo etuhampaat lupaavasti eri suuntiin:)

Äänestä

tutista, mutta vasta on tärkeäksi tutti tullut ja turha yritys. Kukaan ei jaksa sitä huutoa ilman. Eikä se tutti oikeesti edes koko ajan ole suussa. Jännää vain, että oli jo aiemmin kausi, ettei päivisin juuri käyttänyt edes tuttia. Meinasi, että voi aiheuttaa etupurentaa. Saattaa korjautua myöhemmin, mutta sitä ei voi luvata. Kaksivuotiaana viimeistään piti hoitsun mukaan kokonaan luopua tutista, sitä ennen saattoi käyttää nukahtamis- ja rauhoittamisapuna.

Itse olen osannut vaatia keskellä yötä oikeanväristäkin tuttia, että aika iso olen tainnut olla ja hampaita kehutaan, että omaa vuoden ikäistä en vielä pakota luopuun, mutta varmaan siinä teillä pikku hiljaa kannattaa ainakin vähentää sitä tutin käyttöä. Älä pidä aina näkyvillä, niin ei muista olla vaillakaan. Ainakin meillä se jotenkin toimii vielä.

Joku lempilelu tai rätti kannattaa kyllä sitten olla korvikkeena lievittämään ahdistusta.

Äänestä

suht nopeasti,eli eikun pois vaan.
Huutoa on kenties kovaakin,mutta kovana vaan ja syliä(jos suostuu,meillä repi verhotkin ikkunasta suutuspäissään:)
Muutama päivä kesti ja unohtui kokonaan,muutamat iltarutiinit jäivät hetkeksi lapsen puolelta,mutta palasivat sitten kun aika oli kypsä ja tutti ei tullut enää niin kovana palana mieleen.
Päivällä keksit vaan muuta puuhaa aluksi kovastikin että unohtuu helpommin.Mutta älä kuitenkaan mitään karkkihommia aloita,se on uusi koukku sitten.
Vanhemmilta vaatii kenties enemmän lujuutta katsoa ja kuunnella se lapsen säälittävä itku ja haikeus,mutta tässä asiassa ei oikein muuta keinoa ole.Harva lapsi sen tutin antaa omasta halustaan noin vaan pois.

Äänestä

esikoisella oli nukkututti viittä vaille kolmevuotiaaksi, en hennonnut pieneltä viedä unilohduketta pois, kun ei sitä muuten koskaan pyytänyt. päivätutti jätettiin pois jo 8kkna.

kuopuksen nukkututti hajosi tehdessäni sille vetotestin ennen päikkäreitä, pienen ollessa 1v3kk ja koska kotona ei ollut varatutteja enkä siltä istumalta päässyt kauppaan, jäi nukkututti kuopukselta pois olosuhteiden pakosta. päivätutti oli häneltäkin jätetty pois jo 8kkna.

unirätti molemmilla (nyt 5v ja 3v) on edelleenkin ja tärkeä onkin. sen pakolla pois jättämiseen en näe mitään syytä, vaan se on unilelu siinä kuin mikä tahansa pehmoelukkakin. ja jää kyllä pois sitten kun on sen aika. itselläni oli aikanaan unirätti pehmolelun tilalla vielä alakoululaisenakin, eikä sitä kukaan vielä silloinkaan ihmetellyt sen kummemmin, olihan toisillakin se unilelu.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä tuosta rätti hommasta... Omalle pikkuneidille rätti on ollu ihan vauvasta asti tärkeä lohdun tuoja ja unilelu ja saa sen pitää niin kauan kun haluaa. Tutti myös tärkeä, mutta päivisin imee lähinnä huvikseen eikä ole moksiskaan kun ottaa pois. Tutteja on niin monta että aina jonkun löytää lelukorista yms...=) Nukahtamiseen kuitenkin erittäin tärkeä ja automatkat täyttä huutoa jos tutti unohtuu matkasta!!

    Äänestä

Mielestäni tuo rätti saa olla vaikka aikuisuuteen saakka jos se lohduttaa. Siitä ei lien haittaa lapsen kehitykselle eikä terveydelle.
Tutista voisit alkaa vierottaa niin, että annat tutin pelkästään nukkumaan mennessä. Päivällä ei kannata tuttia käyttää edes lohtuna vaan opettaa lapsi siihen, että syli ja rätti on lohtu ja tutti on unentuoja.
Ajan kanssa sitten tutti pois päiväuniolta ja pikkuhiljaa kokonaan.
Sopeutumista se vaatii niin lapselta kuin vanhemmiltakin mutta aika palkitsee.

Äänestä

mulle joskus jossain sanottiin että 1vuotiaana loppuu imemisen tarve ja silloin olis hyvä luopua tutista. meillä poika 1v 1kk eikä ole koskaan tuttia tarvinut, ainoastaan jos toisella on tutti niin sitten täytyy omakin jostain kaivaa.. nyt olen ajatellut kaikki tutit nakata menemään...

ja tuohon rätti juttuun olen muiden kans samaa mieltä että sitten kun lapsi siitä ite haluaa luopua niin otetaan pois. tosin meillä ei poika ole koskaan rättiäkään tarvinut, eikä pahemmin muita unileluja (niitä nyt vaan sattuu olemaan sängyssä muutama)..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1v7kk kirjoitti:

Kertokaas millon olis aika alkaa opettaa pois tutista ja rätistä? Niistä on meidän neitille tullu viime aikoina tosi tärkeitä ja vähän väliä on tuttia vailla ja rättiä roikottaa...vieläkö voin suoda hänelle ne vai joko pitäisi aloittaa vieroittaminen? päivän mittaan jätän monesti vain tutin antamatta mutta sitten hänen päivänsä kuluu siinä että se sitä tuttia pyytää koko ajan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu