Koira pois??

Niin onko kokemuksia... neljänkuukauden ikäinen
tyttö on aivastellut jo pidemmän aikaa ja aamuisin on tukkonen olo ja kun koira oli hoidos niin myös aivastelut väheni ja aamutukkoisuus pois ja koira palas kotia niin alkoi taas. Tehdäänköhän tuon ikäiselle testejä??? Niin noh kohtahan tuo kello on yhdeksän niin soitan neuvolatädille mutta kuis teil muilla koiraperheillä on mennyt?
8502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Asunnossanne oleva allergisoiva koiran hilseen määrä ei kyllä ehdi paljon muuttua lyhyen hoitojakson aikana. Tutkimusten mukaan kestää useita vuosia, ennen kuin asunto on "puhdas" koira molekyyleistä.

Lapsenne voi silti olla allerginen koirille. Olisiko mahdollista majoittaa koira ulos, hyvään tarhaan lämmitetyllä kopilla?

Äänestä
  • 5 kk aivastelee ja aamuisin nenä usein tukossa, eikä ole koiraa, joten ei kannata tehdä hätiköityjä johtopäätöksiä asiasta. Aivastelu on tuonikäiselle aika normaalia, eikä välttämättä liity mihinkään.

    Koiran uloslaittaminen ei varmastikaan ole mikään ratkaisu, jos allergiaa on, silloin parasta luopua siitä, testeistä en osaa sanoa mitään, kannattaa tosiaan kysyä neuvolasta..

    Äänestä

  • on lapsi kirjoitti:

    5 kk aivastelee ja aamuisin nenä usein tukossa, eikä ole koiraa, joten ei kannata tehdä hätiköityjä johtopäätöksiä asiasta. Aivastelu on tuonikäiselle aika normaalia, eikä välttämättä liity mihinkään.

    Koiran uloslaittaminen ei varmastikaan ole mikään ratkaisu, jos allergiaa on, silloin parasta luopua siitä, testeistä en osaa sanoa mitään, kannattaa tosiaan kysyä neuvolasta..

    kun on tanskandoggi niin ei ulos majoittaminen tule kysymykseen ja seurakoiralle ei ole minun mielestä suotavakaan. Neuvolasta sanottiin et ei vielä noin pienelle allergiatestejä...mutta jos alkaa infektiokierre niin koira voipi olla osasyyllinen. Eli seurataan tilannetta ja nautitaan koirasta!

    Äänestä

se, että mitään testejä ei suostuneet tekemään ennen kuin koirat hävitti. Siksi en koskaan maininnut niistä mitään. Ympärivuotinen nuha oli ja on edelleen, vaikka ei ole ollut koiraa vuosikausiin...

Äänestä

just just heti kun tuli kakara niin rakas viaton koira annetaan pois .
voi helvetti kun koira on kiintynyt älä anna pois miksi aina elämien pitäisi kärsiä??

Äänestä
  • kyllä lapsi...tai niin kun sinä kutsut kakara on myös viaton luontokappale!! Ja jos tosissaan alkaa kova nuha/korva ym.tautikierre ja testit paljastaa allergian koiraan...tai siis siihen hilseeseen... niin kyllä silloin täytyy ottaa järki käteen!!! Ei lastakaan voi pois antaa...vai tekisitkö sinä niin??? Koirille löytyy kyllä hyviä koteja kun jaksaa vaan etsiä. Ja niinkuin kirjoitin...seurataan tilannetta.

    Äänestä

  • oletko tosissais???
    että "voi viaton koira..älä anna pois" tosiaan,pitäisi se vauva antaa pois,ettei eläin raukalle tule paha mieli..oletko itse vauvan äiti vai kenties koiranpentujen??
    naurettavaa tommonen..huhhu...

    Äänestä

Toivottavasti ei johdu koirasta. Meillä poika 8kk eikä onneksi ainakaan vielä ole mitään viitteitä allergiasta, toivottavasti ei koskaan sellaista tulekaan. Koirasta luopuminen olisi hirveää, mutta tietenkin olisi sitten pakko. Koiraa ei voi yhtäkkiä laittaa ulkokoiraksi, vaikka rotu sen sallisikin,jos tähän asti pidetty sisäkoirana, niinkuin tässä yksi (koiraton!) ehdotti.

Nuhailu yms. voi johtua muustakin, pidän peukkuja että syy selviää ja se ei ole allergiaa!! Koiraperheissä kasvaneilla lapsilla on yleensä vähemmän allergioita kuin ei-koiraperheissä (luin jostain lehdestä). Ja muuten eläinkontaktit on hyväksi lapselle, oppii hoitamaan, ottamaan vastuuta (sitten isompana) ja empatiakyky paranee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


velliäiti kirjoitti:

Niin onko kokemuksia... neljänkuukauden ikäinen
tyttö on aivastellut jo pidemmän aikaa ja aamuisin on tukkonen olo ja kun koira oli hoidos niin myös aivastelut väheni ja aamutukkoisuus pois ja koira palas kotia niin alkoi taas. Tehdäänköhän tuon ikäiselle testejä??? Niin noh kohtahan tuo kello on yhdeksän niin soitan neuvolatädille mutta kuis teil muilla koiraperheillä on mennyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu