Eli mitkä ovat parhaita paikkoja Final maailmoissa? itse pidin Winhillistä (söpö pikkukylä) ja Edean talon luona olevasta peltonäkymästä, jossa R&S sopivat tapaavansa (kaunis paikka). Myös Djosen temppeli ja polku sieltä Moonflowhun oli jees (hyvä musiikki ja kivat maisemat) ja tottahan toki myös Nibelheim (toinen kiva kylä)pääsee parhaiden paikkojen joukkoon. Gold Saucer kokonaisuudessaan oli taas ihan syvältä.
Parhaat FF paikat
Beldaran
6457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paras paikka on ehdottomasti don gorneon ilotalo.
Nibelheimissä on kyllä mystistä voimaa. Johtuu varmaan siellä tapahtuneista asioista.
Burmecia (FF9). Aivan tolkuttoman lohduton paikka, joka heijastaa omaa tunnemaailmaani: Aina sataa. Kyseisen paikan musiikitkin ilmensivät jatkuvaa kaipuuta parempaan, mutta ei voi mitään kun aina vittu sataa.
Icicle Inn (FF7). Kaiken sen nopeasykkeisen kohkaamisen keskellä tämä paikka antoi toviksi rauhaa odottamattomalla hetkellä (kun pelasi ekaa kertaa). Kunnon Lapland-wonderlandit ja ystävällismieliset villatakkijurpot tekivät takkatulen sydämeen ja kaakaon maun suuhun kaiken kylmyyden piiskatessa. (Jumalauta, mitä juustoa pukkaa..)
Balamb Garden (FF8). Kun pelasin tätä peliä ensimmäisen kerran, olin sellaisessa elämänvaiheessa, jossa tulevaisuus oli täysin auki. Mikään ei kiinnostanut, ja olin täysin sulkeutunut ja apaattinen kaikkea kokemaani kohtaan (vrt Squall). Balamb Gardenin koulumainen -mutta kiinnostava- ympäristö, ja Squalliin samaistuminen, auttoivat minut taantumuksen yli nykyiselle uralleni. Olen lähestulkoon elämäni velkaa tälle pelille.
Ja sen pelin takia joudun heräämään muutaman tunnin päästä hommiin. Ei saatana. Olis pitänyt jättää pelaamatta.
FFVI-South Figaro
Paljon kaikkia pikku salakäytäviä, joiden löytäminen oli hauskaa kun innerweb oli vielä harvojen omistuksessa. Kaksi kylän asukasta pisti kanssa merkille, siiderin kuljettaja ja baarissa hengaava pikkutyttö.
FFVI-Zozo
Seköpäisyydessään hauska roistokylä. Parvekkeelta parvekkeelle pomppivat sekoboltsit, katuojassa makaava neito, Hannibalin kuonokopilla varustautuneet vihulaiset ja pilvenpiirtäjän huipulla odottava intiaanipäällikkö. Kellon arvoitustakin oli hauska pähkäillä, ja palkkiokin sen arvoinen.
FFVII-Midgarin Slummit
Rähjäinen on kiehtovaa. Slummin asukit ovat rakentaneet ihan oman kommuunin, riippumattomina ylätasanteiden keskiluokasta. Valuutta kulkee Wall Marketissa jos ei rahan niin rojun muodossa.
Oma suosikkini on ehdottomasti The City of the Ancients sekä Sleeping Forest. Taianomaisia fantasiapaikkoja.
Musiikki on molemmissa paikoissa kaunis ja paikat muutenkin ovat niin realitystä poikkeavia ja upeita.
Perse