korvaako vakuutus?

Korvaako pennulle otettu vakuutus myös perinnöllisistä sairauksista koituvat kustannukset? Siis jos on itse ollut niin tyhmä että on luottanut kasvattajaan ja ottanut viallisen pennun.
4358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No ensinnäkin on sairauksia joihin ei vain kertakaikkiaan voi varautua...joten ei se nyt heti ole tyhmän kasvattajan tai ostajan vika jos koira sairastuu.
Sairaudet voivat periytyä piilevänä joten niihin on mahdotonta varautua. Toki lonkat voi kuvauttaa ja silmät peilat yms ja sillä tavalla vähentää riskiä.

Tuokin riippuu varmaan vakuutusyhtiöstä eli sieltä sinun kannattaa kysyä.

Äänestä

Vakuutusyhtiöillä on tiettyjä rotukohtaisia rajoituksia, joita ei korvata mm. rodut joilla on tunnetusti hankalat synnytykset, vakuutus ei korvaa keisarinleikkausta. Muitakin rotukohtaisia sairauksia/vikoja on listattu. Kysy tarkemmin vakuutusyhtiöstäsi.

Kun olet hankkimassa koirallesi vakuutusta, täytät terveystietolomakkeen, jossa kerrot jo olevista sairauksista/vioista, nämä jo olemassa olevat eivät käsittääkseni enää kuulu vakuutuksen piiriin.
Jotkut yhtiöt vaativat liitteeksi myös eläinlääkärin todistuksen koiran sen hetkisestä terveydentilasta.

Kasvattajakaan ei voi tietää luovutusikäisestä pennusta, tuleeko se sairastumaan johonkin perinnölliseen sairauteen. Kasvattajan velvollisuuteen kuuluu kertoa kaupan yhteydessä rodulle tyypillisistä sairauksista, sinä ostajana hyväksyt että eläin voi sairastua. Jos taas olet ostanut ns. viallisen pennun edullisemmin, tästäkin viasta olet ollut tietoinen.

Äänestä
  • Kasvattaja on käyttänyt jalostukseen koiria joilla on suvussa tätä sairautta :( emä on terve mutta mm. sen sisaren pennuilla ollut tätä. Kasvattaja siis on ollut tietoinen mahdollisesta periytymisestä. Minulle ei edes maininnut.

    Vakuutus meillä on Tapiolassa ja otettiin samalla kuin pentukin. Mutta ehdoissa lukee että piilevien vikojen hoitoa (jotka olleet alusta asti kuten tämä) ei korvata.

    Kasvattaja ei vastaa viesteihini eikä halua siis kommentoida asiaani. Suuttui kun otin yhteyttä toisen samasta pentueesta pennun hankkineeseen ja kerroin asiasta. Tällä toisellakin pennulla on sama vika, hieman lievempänä vain.

    Äänestä

  • bluebell_ kirjoitti:

    Kasvattaja on käyttänyt jalostukseen koiria joilla on suvussa tätä sairautta :( emä on terve mutta mm. sen sisaren pennuilla ollut tätä. Kasvattaja siis on ollut tietoinen mahdollisesta periytymisestä. Minulle ei edes maininnut.

    Vakuutus meillä on Tapiolassa ja otettiin samalla kuin pentukin. Mutta ehdoissa lukee että piilevien vikojen hoitoa (jotka olleet alusta asti kuten tämä) ei korvata.

    Kasvattaja ei vastaa viesteihini eikä halua siis kommentoida asiaani. Suuttui kun otin yhteyttä toisen samasta pentueesta pennun hankkineeseen ja kerroin asiasta. Tällä toisellakin pennulla on sama vika, hieman lievempänä vain.

    Mikä rotu on kyseessä ja mikä vika. Muita tietoja en tarvitse/halua tietää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bluebell_ kirjoitti:

Korvaako pennulle otettu vakuutus myös perinnöllisistä sairauksista koituvat kustannukset? Siis jos on itse ollut niin tyhmä että on luottanut kasvattajaan ja ottanut viallisen pennun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu