Olen hakemassa tänä keväänä Helsingin yliopistoon erillisiin opettajan pedagogisiin (eli maisterihaussa). Opetettavina aineina minulla on kaksi kieltä, joista molemmista tehtynä syventävät opinnot ja gradu. Opetuskokemusta minulla on jonkun verran. Onko kenelläkään tietoa, kuinka vaikea tuossa haussa on päästä sisään ja mitä haastattelun lisäksi pääsykokeet sisältävät?
Erilliset opettajan pedagogiset
opinnot
1387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olen itse suorittanut vastaavat opinnot Hgissä muutama vuosi sitten. Varmasti riippuu jonkin verran pääkielestäsi, kuinka vaikea on päästä sisään. Luulen, että on helpompi päästä sisään kuin "normaalissa" haussa. Ainakaan pari vuotta sitten hakijoita ei ollut mitään mielettömiä määriä. Minulla kävi niin, että ensimmäisellä kerralla en päässyt sisään mutta toisella onnisti.
Haastattelun lisäksi meillä oli sellainen jäsentelytehtävä. Eli meillä oli aikaa lukea jotain 20 minuuttia yhtä tekstiä ja sitten meidän piti esittää siitä tärkeimmät kohdat jäsennellen. Haastattelussa oli kolme ihmistä, joista kaikki antoi maksimissaan 5 pistettä eli haastattelun maksimipistemäärä oli 15. Pisteet tulivat kokonaisuudesta. Tietenkin koe on voinut muuttua parin vuoden aikana.